Izberite pravi lonec
Skoraj vse sorte solate dobro uspevajo v lončkih. Ker njene plitve korenine ne potrebujejo globoke zemlje, se najbolje obnesejo v širokih in plitvih posodah. Lonec mora imeti ustrezne drenažne luknje na dnu in mora biti globok vsaj 6–8 centimetrov. Izberete lahko katerikoli material, na primer plastične ali glinene lonce ali lesene zabojčke.
Katero sorto izbrati?
Stebelna ali špargljeva solata – Je ena izmed najmanj zahtevnih, vendar pri nas pogosto podcenjena. V glavnem se ne goji zaradi listov, ampak zaradi stebel, ki so precej podobna zeleni.
Crisphead – Gre za solato s čvrstimi, hrustljavimi listi. Prilagojena je na hladnejše podnebje, zato se pri nas dobro obnese v zimskem času.
Solata posavka – Je ena najlažjih vrst za gojenje in nego ter idealna izbira, če prvič gojite solato.
Maslena solata – Ta je priljubljena predvsem zaradi svojih mehkih listov, ki so blagega in sladkega okusa.
Radič – Je ena izmed bolj priljubljenih vrst solate, z rahlo grenkim okusom. Za razliko preostalih solatnic lahko radič jemo tako surov kot kuhan ali pečen.
Solata obožuje sončno svetlobo
Solata obožuje sončno svetlobo, čeprav jo je mogoče brez težav gojiti v delno senčnem območju. V zgodnji jeseni, ko je sonce lahko še precej močno, lonec vseeno postavite tako, da se izognete neposredni sončni svetlobi sredi dneva.
Prst
Za gojenje solate uporabite kakovostno mešanico prsti z veliko organske snovi, kot sta kompost in šota. Najbolj ugodna tla so pri pH od 6,0 do 7,0.
Zalivanje
Solata ima rada vlažna tla, če ta raste v plitvih loncih, pa je še posebej pomembno, da jo redno zalivamo. Prepričajte se, da zemljo ohranjate rahlo vlažno, vendar pa je premalo vode enako škodljivo kot preveč. Prekomerno zalivanje solate, gojene v posodah, lahko povzroči gnitje korenin.
Bolezni in škodljivci
Gojenje solate v posodah zahteva zaščito pred žuželkami in drugimi škodljivci. Poskrbite za to, da bodo rastline zdrave, ker je tako manj možnosti, da jih napadejo škodljivci.
Najpogostejše bolezni, ki napadejo različne vrste solate, so solatna plesen, listna pegavost, padavica sadik, in različne bakterijske ali virusne okužbe. Škodo na rastlini lahko povzročijo tudi gosenice, črvi, listne uši, črvi in hrošči.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV