Dominvrt.si
Cvetlična korita

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev

L.M.
31. 07. 2024 05.00
0

Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

1. Imajo vaša korita dovolj velike drenažne luknje?

Ena najpomembnejših stvari, na katere morate biti pozorni pri gojenju rastlin v posodah, je zagotoviti, da lahko voda na dnu lonca prosto odteče. To zagotavlja, da vaše rastline ne zgnijejo, če dobijo preveč vode. Večina posod ima na dnu drenažno luknjo, če pa je vaša nima, jo izvrtajte sami s svedrom za zid, steklo ali ploščice.

Cvetlična korita naj bodo dovolj velika za vaše rastline.
Cvetlična korita naj bodo dovolj velika za vaše rastline. FOTO: Adobe Stock

2. Sajenje rastlin z različnimi zahtevami v isti lonec

Da bi vaš urbani vrtiček uspeval, morajo imeti vse rastline enake zahteve glede sončne svetlobe, zemlje, vlage in gnojila. Pri kombiniranju rastlin izberite takšne, ki se dobro ujemajo. Pred nakupom rastlin opravite raziskavo in se prepričajte, kakšne pogoje potrebujejo vaše rastline. 

3. Nezadostno hranjenje vaših rastlin

Večina zemlje za lončnice na začetku vsebuje gnojilo, ki zadosti osnovnim potrebam večine rastlin. Vendar pa koreninski sistem ta hranila ponavadi precej hitro absorbira, hkrati pa se ta z vsakim zalivanjem izpirajo iz posode. Da bodo rastline v posodah dobro nahranjene, jim morate po določenem času zagotoviti dodatno gnojenje. 

Na trgu so na voljo različni tipi gnojil, zato se prepričajte, da izberete pravega, glede na vrsto rastlin, ki jih gnojite. Na primer, cvetoče rastline imajo drugačne potrebe in potrebujejo več fosforja za cvetenje kot grmičevje, zelenjava in zelišča.

Začnite z gnojilom s počasnim sproščanjem, pomešanim z zemljo za lončnice. Med rastno sezono vsaka dva tedna nanesite razredčeno tekoče gnojilo, kot je ribja emulzija. Organska ali popolnoma naravna gnojila izboljšajo zemljo, ker se zlahka razgradijo in v posodi ne kopičijo kemikalij ali soli.

Ko kupujete zemljo, bodite pozorni, da uporabite substrat, namenjen gojenju v loncih.
Ko kupujete zemljo, bodite pozorni, da uporabite substrat, namenjen gojenju v loncih. FOTO: Shutterstock

4. Prekomerno zalivanje rastlin

Da preprečite zastajanje vode v koritih, mora imeti posoda drenažne luknje za odtekanje odvečne vode. Včasih je za velike posode potrebnih več drenažnih lukenj. Nekatere rastline so rade nenehno vlažne, druge pa potrebujejo zalivanje šele, ko se zemlja nekoliko posuši. Zavedajte pa se, da se zemlja v posodi izsuši hitreje kot zemlja na gredici.

Znaki, da rastline zalivate preveč, so najpogosteje porumeneli listi, listi, ki odpadajo, in nasploh ovenela rastlina. Če sumite, da je zemlja v posodi premokra, vendar so rastline še vedno videti zdrave, posodo premaknite na suho, zračno mesto, dokler se zemlja ne izsuši. Če imate prostor, lahko korita premaknete v garažo ali drugo zaščiteno toplo mesto. 

5. Prešibko zalivanje rastlin

Večino rastlin v loncih je treba v poletni vročini zaliti vsaj enkrat na dan. Najbolje je, da to storite zjutraj, da bodo rastline ves dan hidrirane in da se bo imelo listje čas posušiti, preden pade noč.

Številne posode, zlasti viseče košare, okenska korita in majhne posode s premerom manj kot 20 centimetrov, bodo morda potrebovale pogostejše zalivanje, ker vsebujejo manj zemlje, ki lahko zadržuje vlago. 

6. Sajenje v premajhne posode

Rastline, ki rastejo v cvetličnih loncih, potrebujejo pogostejše zalivanje.
Rastline, ki rastejo v cvetličnih loncih, potrebujejo pogostejše zalivanje. FOTO: Adobe Stock

 Majhne posode so odlične za manjše sobne rastline, vendar niso najbolj primerne za uporabo na prostem. Razlog tiči v tem, da se zemlja hitro posuši, če so rastline zunaj izpostavljene soncu in vetru, pa še toliko hitreje. Bolje je, da uporabite večje, vsaj 30-centimetrske ali večje posode, ki vsebujejo več zemlje in bodo tako bolje zadrževale vlago. To še posebej velja, če so vaše viseče košare na sončnem mestu. 

7. Polnjenje dna velikih posod z najrazličnejšim materialom

Na spletu lahko najdete najrazličnejše ideje za materiale in predmete, s katerimi lahko napolnite dno velikega lonca, od starih čevljev do črepinj loncev in kamenja. Zavedajte se, da nič od tega ni dobro za vaše rastline. 

Rastline za rast potrebujejo zemljo. Ne glede na to, ali je vaša posoda globoka 20 ali 40 centimetrov, mora biti v celoti napolnjena z zemljo. Morebitno polnilo na dnu posode bi namreč preprečilo drenažo in povzročilo kopičenje vode na dnu ter sčasoma privedlo do gnitja korenin. Kakovostna zemlja za korita je lahka in prosto odcedna, kar je točno tisto, kar vaše rastline potrebujejo za uspevanje.

8. Uporaba vrtne zemlje namesto zemlje za lončnice

Ko kupujete zemljo, bodite pozorni, da uporabite substrat, namenjen gojenju v loncih. Ta je načeloma lažji v primerjavi z vrtno zemljo. Visokokakovostna zemlja za lončnice dejansko sploh ne vsebuje 'zemlje'. Namesto tega gre za mešanico materialov, kot je šotni mah, perlit in lubje, ki zagotavlja hranila, dober pretok zraka in drenažo za rastline v posodah.

Ne glede na to, ali je vaša posoda globoka 20 ali 40 centimetrov, mora biti v celoti napolnjena z zemljo.
Ne glede na to, ali je vaša posoda globoka 20 ali 40 centimetrov, mora biti v celoti napolnjena z zemljo. FOTO: Shutterstock
Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara
Preberi še
Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara
7 idej za urbani vrt, s katerim boste izkoristili vsak kotiček balkona
Preberi še
7 idej za urbani vrt, s katerim boste izkoristili vsak kotiček balkona
Listnih uši se lahko znebite na naraven način
Preberi še
Listnih uši se lahko znebite na naraven način
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698