Rože so del naše prehrane že tisočletja. Stari kitajski kuharji so z užitnimi rožami eksperimentirali že leta 3000 pr. n. št. Tudi Rimljani so v prehrani že davno uporabljali vijolice in vrtnice, pa tudi sivko. Praksa je še danes močna, številne restavracije uporabljajo cvetne liste za dodajanje edinstvenega okusa in videza.
Toda rož pri kuhanju ne uporabljajo samo kuharji v restavracijah. Presenečeni bi bili, koliko užitnih vrst lahko najdete na svojem vrtu. Tukaj je nekaj najbolj priljubljenih užitnih rož in idej, kako jih uporabiti.
Katere rože lahko jemo?
Užitno cvetje je vedno najboljše, če ga pojemo svežega z vrta. Cvetovi bodo še boljšega okusa, če jih naberemo zgodaj zjutraj, ko še niso bili predolgo na soncu.
V primeru, da to ni mogoče, jih shranite v hladilniku v plastični posodi ter porabite v nekaj dneh.
Nežno jih operite in posušite tako, da jih potopite v posodo z vodo in previdno otresete. To navadno pomaga odstraniti žuželke, ki so se morda skrile znotraj cvetnih listov.
Ko že govorimo o cvetnih listih – ti so najboljši deli mnogih užitnih rož. Odstranite torej pecelj na dnu cvetnega lista, ki je grenak, večjim cvetom pa tudi prašnike, pestič in čašo. Pri določenih cvetlicah, kot so denimo mačehe, pa so užitni vsi deli cveta.
Opozorilo – nikoli ne uživajte cvetja, tretiranega s pesticidi in drugimi nevarnimi kemikalijami
Če nameravate sami gojiti ali nabirati užitne rože, jih pazljivo operite, preden jih zaužijete, ali – še bolje – gojite rože brez uporabe močnih kemikalij, kot so gnojila ali pršila proti škodljivcem. Bodite še posebej previdni, če nameravate nabirati divje rože, ki jih opazite na prostem, saj ne morete vedeti, ostanki česa so lahko na njih in ali so morda lahko že v osnovi strupene.
Medtem ko so številne rastline lahko koristne za ljudi, so cvetovi lilij, naprsteca, teloha, ostrožnika in mnogih drugih strupeni in jih ne smemo uživati.
Prednosti uživanja rož za zdravje
Kot druge rastline ima vsaka roža svoj unikaten okus in določene prehranske koristi. Uživanje cvetov ognjiča, katerega okus je precej grenak, pripomore k urejeni prebavi, boljši cirkulaciji in pozitivno vpliva na problematično kožo. V nekaterih delih sveta ognjič celo velja za cenejši nadomestek žafrana.
Katere rože lahko uživamo?
Dalija – okus je nekakšna mešanica med jabolkom in korenjem.
Kovačnik – uživajte svež nektar ali uporabite cvetne liste za pripravo sirupa, pudinga ali čaja.
Magnolija – mlade cvetove lahko kisamo ali uporabimo sveže v solatah.
Dišeče pelargonije – okusi segajo od citrusov do kančka muškatnega oreščka.
Modri glavinec – sladek do pikanten okus, podoben nageljnovim žbicam.
Kapucinka – s poprovim okusom, ki spominja na vodno krešo, je čudovit dodatek solati.
Mačeha – blagega in svežega okusa so odlične v zeleni solati ali kot okras.
Vrtnica – zaradi svoje nežne dišave je prijetna v pijačah, sadnih jedeh, marmeladah in želejih.
Hibiskus – odličen dodatek k sadnim solatam ali za pripravo čaja z okusom citrusov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV