Dominvrt.si
cvet vanilije

Poznate to orhidejo?

L.M.
06. 04. 2023 05.00
0

Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Vanilija, kot preprosto poimenujemo to orhidejo, ali bolje rečeno njeni stroki so vir naravne arome vanilije, ki se pogosto uporablja v sladicah in pijačah. Čeprav je izziv spodbuditi jo, da zacveti in proizvede semena tudi izven svojega naravnega okolja, je bleščeče zelena orhideja čudovita rastlina že sama po sebi. 

Iz posušenih vanilijevih strokov pridobivamo verjetno najbolj znano začimbo za sladice.
Iz posušenih vanilijevih strokov pridobivamo verjetno najbolj znano začimbo za sladice. FOTO: Adobe Stock

V svojem domačem okolju lahko zrela vanilija doseže višino tudi do 30 metrov. Medtem pa jo v rastlinjaku lahko ohranite na obvladljivih dveh metrih ali še nekoliko manj. Ne glede na to, ali jo gojite v lončku ali ji boste v rastlinjaku pustili prostor za širjenje, bo potrebovala oporo v obliki rešetke ali palice. 

Je vanilijo mogoče gojiti kot sobno rastlino?

To orhidejo kot sobno rastlino gojijo le resni navdušenci, ki so kos njenim velikim zahtevam, saj potrebuje skrbno nadzorovane pogoje, prav tako pa jo je treba opraševati ročno. Vanilija je rastlina, ki zahteva veliko vzdrževanja in tudi izkušenim gojiteljem povzroča nemalo težav, vendar pa je lahko zanimiv izziv, če se želite lotiti vzgoje nekoliko nevsakdanje sobne rastline. 

Za gojenje vanilije ustvarite pogoje tropskega gozda

Vanilija najbolje uspeva v svetli, filtrirani senci in na visoki vlažnosti, kar je sicer značilno tudi za druge vrste orhidej. Priporočljivo je, da ji poustvarite pogoje, primerljive z njenim domačim habitatom, kar pomeni, da morate nadzorovati predvsem temperaturo in raven vlažnosti.  

Da bodo na vaši sobni rastlini zrasli stroki, se boste morali precej potruditi in imeti tudi nekaj sreče.
Da bodo na vaši sobni rastlini zrasli stroki, se boste morali precej potruditi in imeti tudi nekaj sreče. FOTO: Adobe Stock

Sajenje vanilije

Pri gojenju orhidej, med katerimi vanilija ni izjema, velja, da je pravilno sajenje prvi korak do zdrave rastline. Zanjo izberite lonec z dobrimi drenažnimi luknjami in ga delno napolnite z lubjem, najbolje kokosovim, in substratom za gojenje orhidej. Z razkuženim nožem odrežite spodnjo tretjino korenin. Nato rastlino položite v lonec in do vrha napolnite s substratom. 

Orhideji omogočite vzpenjanje na rešetko ali močno palico

Potrebovali boste tudi kol ali palico, ob kateri bo vzpenjalka lahko rasla. Čeprav je njena rast v primerjavi z uspevanjem v naravnem okolju neprimerljivo manjša, še vedno potrebuje posebne pogoje, ki med drugim vključujejo močno fizično podporo. Najbolj primerna je lesena, ki poleg opore zagotavlja tudi zadostno vlažnost. 

Izogibajte se močnemu soncu

Vanilija najbolje uspeva v senci, vendar zlahka prenese kratka obdobja jutranjega sonca s posredno svetlobo. Izogibajte se oknom, obrnjenim proti jugu in zahodu, saj je neposredno popoldansko sonce premočno in lahko poškoduje liste. 

Vanilija je že sama po sebi čudovita okrasna rastlina.
Vanilija je že sama po sebi čudovita okrasna rastlina. FOTO: Adobe Stock

Vanilija potrebuje veliko vlage in toplo ozračje

Zalivanje te vrste orhideje pomeni tako ohranjanje vlažnosti rastnega medija kot strukture lesene rešetke, saj bo rastlina na tak način lahko vodo prevzemala tudi skozi zračne korenine, ki se vzpenjajo v višino. Med enim in drugim zalivanjem pustite, da se substrat nekoliko izsuši, da preprečite gnitje korenin. Redno pršite svojo rastlino in se potrudite, da ohranite visoko raven vlažnosti v prostoru. Te rastline niso odporne proti zmrzali, idealne temperature se gibljejo med 15 in 20 stopinj Celzija ponoči in med 25 in 30 stopinj podnevi. 

V pravih pogojih in z nekaj sreče bo vanilija ustvarila čudovite rumene cvetove

Če boste upoštevali zgornje nasvete in poskrbeli za čim bolj idealne pogoje ter imeli ob tem še nekaj sreče, bo vanilija obrodila velike zelenkasto rumene cvetove, ki se v osmih do devetih mesecih spremenijo v približno 15 centimetrov dolge stroke. K temu lahko dodatno pripomorete z gnojenjem vsaka dva tedna. Pri tem uporabite univerzalno gnojilo za orhideje. 

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Preberi še
Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov
Preberi še
Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748