Med vsemi opravili, ki vrtičkarje čakajo v naslednjih tednih, je tudi sajenje krompirja, ki ga moramo pred tem še ustrezno pripraviti. Za to potrebujemo zdrave in močne gomolje, ki jih je priporočljivo, preden jih položimo v zemljo, tudi nakaliti. Preberite, zakaj.
Rdeča pesa je čudovita vrtnina, ki je pogosto po krivici podcenjena. Vložena in okisana je lahko zdrava in hranilna solata, toda to še zdaleč ni edini način uporabe te gomoljnice. V nadaljevanju si bomo pogledali, kako jo lahko uspešno pridelamo na domačem vrtu.
Šparglji so prvi znanilci pomladi na vrtu, saj jih lahko nabiramo že v prvih toplejših spomladanskih dneh. Čeprav so pri nas najpogostejši zeleni šparglji, beli niso nič manj zdravi in okusni. Če vas zanima, kakšna je razlika med njima, berite naprej.
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.
Pamela Anderson ima trenutno – tako kot večina domačih vrtičkarjev – polne roke dela s svojim vrtom, vseeno pa na družbenih omrežjih večkrat rada pokaže kakšen utrinek iz svojega življenja. Čeprav je svoj najljubši vrtni pripomoček objavila že pred meseci, pa bo marsikomu nasvet tudi letos ob začetku nove sezone prišel še kako prav.
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.
Obstaja na tisoče vrst čilijev v široki paleti barv, oblik, velikosti in stopenj pekočnosti, od blagih do izjemno pekočih. Dobra novica za vse ljubitelje je, da jih je mogoče zelo enostavno vzgojiti tudi na balkonu. Poleg tega, da jih boste tako imeli vedno pri roki, so namreč že rastline čilija same po sebi čudovita zelena dekoracija.
Pomladno vreme je nepredvidljivo, zato mora biti tudi izbira spomladanskega cvetja temu primerna. Četudi so tla, ko rože posadimo, že precej topla, se kaj hitro zgodi, da nas znova preseneti mraz, morda celo sneg. Tukaj je sedem trajnic, ki bodo začele cveteti takoj, ko bodo posijali prvi spomladanski sončni žarki in s katerimi bo vrt poln barv praktično takoj, ko se tla odmrznejo ali še nekoliko prej.
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.
Mislite, da je pravilo sajenja vrtnin po principu dobrega in slabega soseda brezpredmetno? Če se z vrtnarjenjem ukvarjate že dlje časa, potem veste, da temu ni tako. Poglejte, zakaj je za vrtnine pomembno, da imajo zraven sebe tisto, kar potrebujejo.
Listnati ohrovt je priljubljena zimska zelenjava, uporabna na mnogo načinov – v solatah, zelenjavnih napitkih, juhah in še marsikje. Je sorodnica zelja, zato po okusu rahlo spominja nanj, vendar njegovi ohlapni, pokončni listi z valovitimi robovi za razliko od zelja ne tvorijo glave. Poglejmo, kakšne pogoje potrebuje za rast.