Vam za vrtnarjenje primanjkuje prostora pred hišo ali pa živite v bloku? Dobra novica je, da lahko zelenjavo gojite tudi v cvetličnih koritih ter posodah in to kar na balkonu ali okenskih policah! Ko se v ljudeh pojavi želja po vzgoji lastnih vrtnin, na voljo pa imajo le majhen balkon, se seveda pojavi vprašanje, kaj in kako vzgajati. Katere vrtnine so sploh primerne za vzgojo na balkonih in seveda, katere so tiste, ki bodo dejansko uspevale.
Prvo dejstvo, ki se ga morate zavedati je, da je vse odvisno od lege balkona - ga imate na strani, kjer je večino dneva sonce, ali pa ste na senčni strani? Večina vrtnin za svoje uspevanje potrebuje sonce, nekatere bolj, druge manj. Svetloba je zelo pomemben faktor, zato bodo, grobo rečeno, tistim, ki so na senčni strani, uspevale le redke vrtnine. Nasprotno pa tisti, ki so na 'strani sonca', lahko gojite praktično vse, če imate le dovolj velik balkon.
Drugi pomemben faktor je splošna izbira vrtnin. Določene vrtnine med rastjo razvijejo globoke korenine ali pa so visoko rastoče, posledično pa zanje na balkonu, četudi menimo, da je ta dovolj velik, kmalu ne bo.
Katere vrtnine se najbolj obnesejo?
Upoštevajoč prve dva faktorja, lahko kot smo že omenili, v cvetličnih koritih in posodah gojite skoraj vse vrtnine. Najbolj se, zaradi svoje nezahtevnosti obnesejo naslednje:
♦ solata,
♦ redkvica,
♦ špinača,
♦ paprika,
♦ bučke,
♦ zelje...
...in seveda tudi nekatere druge. V primeru, da imate na voljo dovolj prostora in primerno lego, se vam bo obnesel tudi paradižnik, a ta je za vzgojo veliko bolj zahteven kot zgoraj omenjene vrtnine.
Izberite pravo obliko posod in/ali korit
Pomembno je, da za posamezne vrtnine izberete prave posode ali pa korita, ki bodo zelenjavi zagotavljale dovolj velik prostor za rast, vsrkavanje potrebnih snovi in za ostalo. Več zemlje kot lahko daste v posodo, boljše je za same pridelke. Priporočljivo je, da so posode velike in globoke od 20 do 30 centimetrov, prav tako naj bo sorazmeren s tem premer, da se vrtnina ne bo ob rasti prevrnila.
Zelenjava potrebuje veliko sonca in naravne svetlobe, zato jo postavljajte na sončne predele. Za sajenje, prav tako kot pri navadnem vrtnarjenju in sajenju zelenjave, uporabite zemljo, ki je bogata z organskimi snovmi. Ker je takšna zelenjava vzgojena na manjši površini zemlje, velikokrat pride do hitrejšega izhlapevanja vode in izsuševanje prsti. Priporočljivo je, da pri visokih temperaturah zelenjavo umaknete v senčne predele, vsakodnevno pa obvezno preverjajte vlažnost prsti, zalivajte pa zmerno in po potrebi.
Še nekaj osnovnih napotkov:
♦ za sajenje vedno izberite sončno lego,
♦ preden se lotite sajenja, naredite načrt,
♦ skrbite za rodovitno in plodno zemljo,
♦ pri roki imejte potrebno orodje,
♦ izberite prave sadike in semena,
♦ redno okopavajte plevel.
Pri gojenju zelenjave v cvetličnih koritih, ki jih največkrat posadite na balkon, je torej pomembno, da se predvsem zaradi omejenosti prostora odločite, katere vrtnine boste gojili in v kakšnih pogojih. Morda imate na voljo manj prostora za samo gojenje, imate pa toliko več prostora za kreativnost in iznajdljivost!
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV