Julij je mesec, ko vrtnine in rastline zaradi vročine in pomanjkanja vode potrebujejo bolj intenzivno dovajanje vode kot sicer. V poletnih mesecih imamo nekateri ljudje navado, da svoj vrt zalivamo vsaj dvakrat na dan, drugi enkrat, nekateri samo po službi, spet tretji pa imajo nastavljene avtomatične škropilnike, ki naredijo delo namesto njih. Za uspevanje vrtnine in rastline seveda potrebujejo optimalno in kakovostno prst, odvisno od vrste pa potrebujejo tudi primerno postavitev – sončno ali senčno lego, na splošno pa zadovoljne vse pogoje, ki vplivajo na kakovost uspevanja, odvisne pa so od posamezne vrtnine. Če upoštevamo in vrtninam ter rastlinam nudimo primerne pogoje, ostane le še previdnost pri zalivanju. Kot smo dejali, bistvenega pomena ni, kolikokrat na dan zalivamo, ampak predvsem količina in časovni okvir! Rastline in vrtnine imajo, tako kot ljudje, svoj ritem. Če ga upoštevamo, veliko lažje in hitrejše dosežemo rast in razvoj, ki si ga na vrtu vsi želimo.
Zalivanje zjutraj ali zvečer?
Najboljši in najbolj optimalen del dneva za zalivanje je vsekakor jutro. Zgodaj zjutraj, pred službo in vsemi opravili, ko sonce še ni visoko. S tem rastlinam omogočimo, da jim dovedemo vodo še pred hudo vročino in jih za cel dan oskrbimo s prepotrebno tekočino. Vemo pa, da v jutranjih urah, ko moramo urediti otroke za vrtec ali šolo, sprehoditi psa in urediti še vse ostalo pred delovnim dnevom, velikokrat ne ostane časa niti za jutranjo kavo in pet minut tišine. Zato je za večino ljudi večer tisti čas, ko si vzamejo čas in zalijejo svoj vrt. Tudi pozne popoldanske ure, ko se vrnemo iz službe in vročina popusti, so za vrtnine in rastline dovolj dobre, zavedati pa se morate, da zalivanje zvečer lahko povzroči marsikatero tegobo. Glive in listne uši se navadno pojavijo prav zaradi zalivanja zvečer, saj ustvarimo popolno okolje zanje – listi se navadno čez noč ne posušijo dovolj, enak problem pa imamo lahko zaradi škropilnikov. Zato je, kot smo dejali, jutranji čas idealen za vrtnine in rastline, če pa nimate te možnosti ali pa preprosto ne najdete časa, poskrbite, da bodo večerne ure dovolj zgodaj, da se bodo vrtnine lahko posušile, in ne tako pozno, da bi na njih ostala vlaga.
Kako zalivati?
Veliko ljudi, ki se odločijo za avtomatske škropilnike, pozablja, da moramo nekatere vrtnine in rastline zalivati zgolj po spodnjem delu ploda, ne pa po listih in celotnem plodu. Zaradi tega lahko pri vrtninah velikokrat prihaja do plesni, težav z ušmi in z drugimi škodljivci. Pazljivi moramo torej biti predvsem pri tem, da pazimo, kakšno zalivanje določena vrtnina in rastlina potrebujejo, prav tako pa pri sami količini.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV