Odločitev glede izbire dodatkov za zemljo, ki so primerni za vaš vrt, se lahko zdi zastrašujoča, saj se zemlja nenehno spreminja. Nekatera hranila se med rastjo rastlin odstranijo, druga pa nadomestijo. Raven vlage se spreminja, vrednost pH pa se lahko razlikuje skozi letne čase. Za vas smo pripravili osnovni vodnik najpogostejših dodatkov in pojasnili, kako vam lahko pomagajo pri vzgoji bujnejših rastlin.
1. Kompost: Naravni čudež za plodnost tal
Kompost je eden najpogosteje uporabljenih dodatkov za zemljo in to z dobrim razlogom. Gre za razgrajene ostanke organskih materialov, kot so listje, pokošena trava, kuhinjski odpadki in slama. Kompost povečuje vsebnost organske snovi v tleh, kar izboljšuje drenažo, zračnost in sposobnost zadrževanja vode. Poleg tega zagotavlja pomembna hranila za rast rastlin. Pri uporabi komposta bodite previdni, saj prevelika količina lahko povzroči neravnovesje hranil in kopičenje soli. Za najboljše rezultate zadostuje letno dodajanje za 1 do 2 palca komposta.
2. Starano gnojilo: Močan vir hranil
Starano gnojilo, ki je bilo kompostirano ali je razpadlo skozi čas, je odličen dodatek za zemljo, saj povečuje plodnost in vsebnost organske snovi. Ker je zelo bogato z dušikom, ga je treba uporabljati zmerno. Prekomerna uporaba lahko povzroči bujno rast rastlin, ampak brez cvetov ali plodov. Starano gnojilo je še posebej koristno za izboljšanje strukture tal in drenaže, vendar ga uporabite z zavedanjem o njegovem vplivu na rast rastlin. Nikakor pa ne uporabljajte svežega gnoja, saj lahko zaradi tega rastline odmrejo, v vaš vrt pa vnese bakterije, ki povzročajo človeške bolezni.
3. Apno: Uravnava pH vrednost tal
Apno je nujno potrebno za nevtralizacijo kislih tal, zaradi česar rastline bolje absorbirajo hranila. Večina vrtnih rastlin najbolje uspeva pri pH vrednosti med 6.0 in 7.0. Vzorec tal vam bo pokazal trenutno pH vrednost in koliko apna je treba uporabiti, da se le-ta dvigne, če je prenizka. Treba je uporabiti pravi tip apna in slediti priporočilom glede količine.
4. Žveplo: Znižuje pH za boljšo dostopnost hranil
Če so vaša tla preveč alkalna oz. bazična, kar pomeni, da imajo pH višji od 7.0, dodajanje žvepla lahko pomaga znižati pH in izboljšati dostopnost hranil za rastline. Priporočeno je uporabiti elementarno žveplo, vendar bodite pripravljeni na to, da bodo rezultati vidni šele čez nekaj mesecev ali celo leto dni. Uporabite ga zgodaj spomladi ali jeseni in ga dobro vdelajte v tla.
5. Perlit: Izboljšuje strukturo tal in zračnost
Perlit, naravni material, pridobljen iz vulkanskih kamnin, je odličen dodatek za izboljšanje strukture tal. Je bel, puhast, na otip spominja na stiropor, ob segrevanju v peči pa se razširi podobno kot pokovka. Poleg tega je lahek in zračen ter povečuje poroznost tal, kar omogoča boljšo drenažo in kroženje zraka. Perlit je še posebej koristen pri sajenju rastlin v loncih, saj tla ohrani rahla in dobro odcedna.
6. Vermikulit: Povečuje sposobnost zadrževanje vode
Vermikulit je podoben perlitu, vendar je izdelan iz naravne mike, ki se ob segrevanju razširi. Je sivkast in luskast ter pogosto uporabljen v mešanicah za začetek rasti semen. Zaradi svoje sposobnosti zadrževanja vode je idealen za izboljšanje vlažnosti tal, zlasti pri vzgoji mladih rastlin.
Pred dodajanjem kakršnih koli dodatkov je priporočljivo opraviti analizo tal, da boste lahko ciljno izboljšali specifične pomanjkljivosti in zagotovili najboljše pogoje za rast vaših rastlin.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV