Bazilika s svojimi izjemno aromatičnimi listi daje čudovito raznolikost okusov, od rahlo limoninega, ki spominja na meto, do okusa sladke bazilike in tako naprej. Barve listov segajo od živo svetlo zelene do temno vijolične, z gladko ali nagubano površino. Cvetovi nas za pridelek v resnici ne zanimajo, vendar imajo sposobnost privabljanja čebel, zaradi česar so za vrt pravzaprav zelo koristni.
Bazilika je vsestransko zelišče, ki lahko doda okus in aromo različnim jedem. Toda ali ste vedeli, da ima tudi številne koristi za zdravje? Od zmanjševanja vnetij do izboljšanja prebave, bazilika je zagotovo zelišče, ki ga boste želeli dodati na svoj vrt.
V kulinariki se običajno uporabljajo listi, užitni pa so tudi cvetni brsti. Ob dovolj toplem vremenu so nove rastline bazilike pripravljene za obrezovanje po približno šestih tednih po sajenju.
Izberite pravo lokacijo in pred sajenjem ustrezno pripravite zemljo
Ko gre za gojenje bazilike, je izbira prave lokacije in zemlje ključnega pomena. Najbolje uspeva na sončnih legah z dobro odcedno zemljo. Izberite mesto na svojem vrtu, ki prejme vsaj šest ur neposredne sončne svetlobe na dan. To hitro rastoče zelišče lahko namesto na gredico posadite tudi v posodo. Če se odločite za gojenje v loncu, se prepričajte, da ima ta dovolj velike drenažne luknje. Uporabite tudi visokokakovostno mešanico za lončnice, ki je bogata z organskimi snovmi. Izogibajte se sajenju bazilike na območjih s težko glineno prstjo ali tam, kjer se zadržuje voda, saj lahko to hitro povzroči gnitje korenin.
Začnite z visokokakovostnimi semeni ali sadikami
Prvi korak k uspešni vzgoji bazilike je, da izberete visokokakovostna semena ali sadike. Poiščite semena ali sadike, ki so odporne na bolezni, in sorto, ki ustreza vašim potrebam. Na primer, če nameravate svojo baziliko uporabiti za kuhanje, izberite sorto z močnim okusom, kot je bazilika 'Genovese'. Če želite iz nje pripravljati čaj ali aromaterapijo, je bolj primerna sorta sveta bazilika.
Redno zalivajte
Bazilika potrebuje dosledno zalivanje, še posebno v vročem vremenu, pri čemer pazite, da je zemlja rahlo vlažna, a ne prepojena. Izogibajte se pretiranemu gnojenju, saj lahko to povzroči šibke rastline, ki rastejo v višino, namesto da bi svojo energijo usmerjale v liste.
Baziliko redno obrezujte
Da bodo vaše rastline zdrave in produktivne, je pomembno, da jih redno obrezujete in trgate liste ter vejice. Odščipnite zgornja dva niza listov na vsakem steblu, da spodbudite razvejanost in oblikovanje grmička. Sproti odstranjujte tudi rumene ali poškodovane liste, da preprečite širjenje bolezni. Ko pride čas za nabiranje bazilike, ne pozabite redno trgati listov in s tem spodbuditi novo rast. Z ostrimi škarjami odrežite stebla tik nad nizom listov. Izogibajte se nabiranju več kot ene tretjine rastline naenkrat, da preprečite stres in spodbudite nadaljnjo rast.
Bazilika je več ko le okusna začimba v italijanski kuhinji
Bazilika ni samo okusno zelišče, ki obogati okus jedi, ampak ima tudi številne koristi za zdravje. Vsebuje antioksidante, ki lahko pomagajo zaščititi pred celičnimi poškodbami in vnetji. Poleg tega deluje tudi antibakterijsko in tako varuje pred okužbami. Raziskave kažejo tudi na njene protivnetne učinke, s čimer zmanjšujejo tveganje za kronične bolezni, kot so bolezni srca in rak. Gojenje bazilike torej ne bo le dodalo okusa vašim jedem, ampak lahko tudi izboljša vaše splošno zdravje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV