Od kod to nenavadno ime?
Buča špagetarica je srednje velika zimska buča podolgovate oblike, svetlorumenkaste lupine in razmeroma blagega, nevtralnega okusa. Zraste nekje do 30 cm v dolžino. Zanjo je značilno, da se njeno kuhano meso loči na dolge niti, ki spominjajo na rezance – od tod tudi ime buča špagetarica.
Je fantastičen nadomestek testeninam
Če se želite sem in tja izogniti testeninam z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov, si kot alternativo lahko pripravite špagete iz buče. Zaradi bogate vsebnosti vlaknin so takšni rezanci, preliti z vašo najljubšo omako za testenine, zelo nasitni. V nasprotju s pogostimi napačnimi predstavami o 'dietnih' živilih so nekoliko drugačni špageti zelo okusni. Imajo namreč čudovit blag okus po oreščkih in prijetno hrustljavo teksturo.
Seveda pa testenine niso edini način uporabe. Pripravimo jo lahko na enak način kot večino ostalih buč – popečemo in postrežemo kot prilogo, uporabimo v enolončnicah in juhah ali pa bučo samo nadevamo z mesom in zelenjavo. Odličen hrustljav prigrizek so tudi popečena semena, ki se skrivajo znotraj.
Okusne recepte z bučami lahko najdete TUKAJ.
Katera buča ima najmanj kalorij?
Špagetarica bi v tekmovanju za najmanj kalorično bučo zlahka osvojila naziv za najmanj kalorični sadež, kar pa še zdaleč ne pomeni, da se to pozna na njeni hranilni vrednosti. Bogata je z vlakninami, vitaminom A, beta karotenom, vitaminom C, kalijem, kalcijem in magnezijem, če naštejemo le nekatere. 100-gramska porcija špagetov iz buče vsebuje približno 92 odstotkov vode in zagotavlja 31 kalorij, 7 gramov ogljikovih hidratov in 1 gram vlaknin ter manj kot 1 gram beljakovin.
Ker gre za zimske buče, so običajno na voljo v poznih jesenskih in zgodnjih zimskih mesecih.
Sadimo jo spomladi, ko mine nevarnost zmrzali, da dozori, pa potrebuje približno 100 dni. Za dobro rast potrebuje zemljo, bogato s hranili, veliko sončne svetlobe in precej vlage. Gojimo jih lahko v vrstah ali na navpičnih trtah, odvisno od tega, koliko prostora imamo na voljo. Da je naš pridelek pripravljen na obiranje, se prepričamo tako, da poskusimo z nohtom preluknjati njeno kožo – če je buča zrela, se ne bo zlahka preluknjala. Na lupini preverite tudi morebitne mehke dele, ki so znak, da buča še ni zrela.
Kako skladiščimo bučo?
Najboljši način shranjevanja buče je pri sobni temperaturi, stran od neposredne sončne svetlobe. Pod temi pogoji bo vaš pridelek ostal dober tudi več mesecev. Nerazrezane buče nikoli ne shranjujte v hladilniku, saj bo zaradi vlage zelo verjetno kmalu začela gniti. Olupljeno in razrezano lahko v hladilniku hranite nekaj dni, kuhana pa bo na hladnem zdržala še kakšen dan ali dva več.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV