Pomlad
Pomlad je čas prebujanja vrta iz zimskega spanja. Ko ni več nevarnosti zmrzali, je čas, da se lotimo dela na vrtu. Pomembno je, da pred setvijo tla dobro prerahljamo, saj bodo vrtnine le tako lahko dobile dovolj hranil za rast, seveda pa ne smemo pozabiti na organsko gnojilo, ki bo dodatno obogatilo prst. Sedaj lahko začnemo s sejanjem. Na prostem lahko sadimo in sejemo solato, korenje, grah, krompir, redkvico, itd. Tudi na okrasne grede že lahko posejemo enoletnice in sadimo trajnice. Ker pa začetek pomladi običajno še ni dovolj topel, je dobro, da si pripravimo tudi toplo gredo, kamor lahko sejemo in sadimo bučke, paradižnik, kumare, papriko, zelje, melancane, zeleno, rdečo peso, por … Prav tako lahko posadimo zelišča, ki jih pokrijemo s kopreno.
Ne pozabite podpreti poganjkov, ki že lepo rastejo proti nebu, saj lahko v nasprotnem primeru omagajo pod svojo težo. Prav tako je pomembno, da redno odstranjujemo plevel, saj se lahko ta zelo hitro razraste po celem vrtu.
Poletje
Gre za čas, ko so vrtnarji nagrajeni za svoje delo, saj lahko začnejo uživati sadove svojega vrta. Pomembno je, da plodove sproti in redno pobirate, saj tako obrodijo še izdatneje. Če je pridelkov preveč, da jih užijete sproti, si višek shranite, saj vam bodo pozimi še kako prav prišli. Pri paradižniku je nujno odstranjevanje stranskih poganjkov, saj mu tako omogočimo, da obrodi večje in debelejše plodove. Ker je poletje čas visokih temperatur, je pomembno, da vrt redno zalivamo. To počnemo zgodaj zjutraj ali pozno popoldne, ko se ozračje nekoliko ohladi. Konec poletja pa je tudi čas, ko sadimo jagode.
Jesen
V jeseni pobiramo zrelo zelenjavo in hkrati sejemo ter sadimo zelenjavo, ki jo bomo lahko uživali spomladi (motovilec, blitva, špinača, redkvica). Seveda pa moramo ponoči to zelenjavo pokriti, da jo zaščitimo pred nizkimi temperaturami. Konec jeseni pa poberemo še vso zelenjavo, ki zime ne bi „preživela“, razrahljamo grede, pognojimo zemljo in jo zastremo.
Zima
Pozimi je čas, da začnemo razmišljati o novi sezoni dela na vrtu. To pomeni, da naredimo načrt in skico vrta, ter razmislimo o tem, kako ter kdaj in kje bomo posejali/posadili zelenjavo in začimbe. Pri tem je zelo pomembno, da upoštevamo dobre in slabe sosede. Proti koncu zime pa je dobro tudi, da pregledamo ali imamo vso potrebno vrtno orodje in ostale pripomočke, potrebne za vrtnarjenje. Če ugotovite, da vam kaj manjka, prelistajte Hofer katalog pdf in zagotovo boste našli najboljše orodje za vaš vrt.
Naj bo vaš vrt vaš prostor za sprostitev. Naredite si tako, da vam bo delo na vrtu predstavljalo užitek in v vas vzbujalo občutke sreče. Vrtnarite z ljubeznijo in vrt vam bo z okusnimi pridelki to povrnil.
Sponzorirana vsebina