Ste kdaj pomislili, koliko denarja na leto zapravite za pralne praške in kako lepo bi bilo, če bi lahko prali skoraj zastonj? Če morda še niste vedeli, je zdaj čas – divji kostanj je lahko krasno pralno sredstvo!
Nabiranje
September in oktober je idealen čas za nabiranje divjega kostanja, kajti divji kostanj je začel je zoreti. Pobirajte plodove, ko so tla suha, in ne tistih, ki ležijo zakopani v listju in blatu. Če se odločate, da bi popolnoma nadomestili industrijski pralni prašek z domačim iz divjega kostanja, potem računajte, da za eno pranje potrebujete okoli 50–80 gramov kostanjev.
Za katero perilo je primerno?
Z vseh kostanjev najprej odstranite vso umazanijo in jih temeljito obrišite.
Za pranje pisanega in temnega perila lahko pripravite kar prašek iz celih kostanjev. Če ga nameravate uporabljati tudi za pranje belega perila, boste morali kostanje olupiti. Lažje naj bi jih bilo lupiti, če kostanje prerežete na pol in jih pustite kakšen dan, da se malce posušijo. Težava, ki se potem pojavi, je le ta, da so kostanji potem še bolj trdi in jih je težje nasekljati.
Izdelava praška
Prašek v prahu
Vzemite oster nožek in odstranite lupinico, če jih boste uporabljali tudi za pranje belega perila.
Narežite kostanje na čim manjše koščke ter nato na fino zmeljite v multipraktiku. Ker so kostanji trdi in utegne biti zadeva zelo glasna, pokrijte multipraktik s kakšno brisačko, da vsaj malo zadušite zvok.
Uporabite lahko tudi sekljalnik za čebulo.
Tekoče pralno sredstvo
Če imate granulat, ga prelijte z vročo vodo in pustite namakati do 30 minut. Zadostuje okoli 2–3 žlice granulata in okoli 4 dl vode za eno pranje.
Če imate kostanje narezane na večje koščke, četrtine, tretjine ali celo polovice, bo namakanje trajalo precej dlje.
Ko se snovi razpustijo v vodi, odstranite koščke (uporabite jih lahko še enkrat ali dvakrat, zato jih shranite!). 'Vodo' uporabite kot običajno pralno sredstvo.
Shranjevanje
Preden jih shranite, morajo biti kostanji popolnoma suhi. Če ne bodo, bo ves vaš trud zastonj. Potem ko ste jih na drobno nasekljali, pustite, da se kostanji tako popolnoma osušijo. Lahko jih postavite tudi v pečico na nižjo temperaturo. Ne pecite jih! Le izsušite jih.
Ko so popolnoma suhi, jih shranite v posodi, ki jo lahko dobro zaprete, ter jo postavite v suh prostor.
Pranje
Uporabite jih lahko na dva načina:
V staro hlačno nogavičko naložite nekaj mletih divjih kostanjev in zavežite. Položite jo v boben, operite perilo.
Lahko izdelate tekoče pralno sredstvo.
Za zares trdovratne madeže pred pranjem uporabite sredstva za madeže, sicer pa operite perilo kot običajno. Če želite, da bi oblačila dišala, dodajte nekaj kapljic priljubljenega eteričnega olja.
Preberite še:
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV