Dominvrt.si
Heirloom paradižnik

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni

L.M.
01. 03. 2023 05.00
0

Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Izraz 'heirloom' se nanaša na paradižnike s čisto genetiko, ki niso proizvod hibridizacije. Drugače povedano, to so paradižniki, ki niso bili križani že vsaj 40 let. Gojenje teh paradižnikov, čigar semena smo shranili, pomeni, da bomo naslednje leto pridelali povsem enake plodove. 

'Heirloom' paradižniki so prostoprašni paradižniki, kar pomeni, da se oprašujejo s fizičnim prenosom cvetnega prahu z enega cveta na drugega bodisi s človeško pomočjo, vetrom ali žuželkami. Za razliko od večine hibridnih paradižnikov ti proizvedejo semena, ki ob uspešnih pogojih za kalitev in nadaljnjo rast tvorijo povsem enake plodove kot njeni predhodniki.

Paradižnik 'Isis Candy Cherry'
Paradižnik 'Isis Candy Cherry' FOTO: Adobe Stock

Zanimanje zanje, ki je v zadnjem času zopet nekoliko naraslo, je mogoče pripisati tudi nenavadnim oblikam, barvam in nasploh videzu teh paradižnikov. Poleg tega so včasih še bolj okusni kot hibridni paradižniki, ki so bili selektivno vzgojeni, tako da imajo živo rdečo barvo, daljši rok trajanja in predvidljiv okus. Med 'heirloom' paradižniki najdemo črne, vijolične, rjave, rumene, rožnate ali bele plodove, nekateri pa so celo večbarvni ali črtasti.

Po čem se razlikujeta hibridni in 'heirloom' paradižnik?

'Heirloom' paradižniki in hibridni paradižniki so si na pogled precej podobni, le da so stare sorte pogosto manj simetrične in nasploh manj pravilnih oblik. Vendar pa imajo enake zahteve glede pogojev rasti. Medtem, ko 'heirloom' sorte vsako leto dajo povsem enake plodove, tega ne moremo pričakovati, če posadimo semena hibridov.  

Ali so paradižniki 'heirloom' boljšega okusa kot običajne sorte?

Standardni hibridni paradižniki so usmerjeni predvsem v količinsko bogat pridelek, medtem ko je okus bolj postranskega pomena. Stare sorte imajo tanjšo lupino, sočnejše meso in boljši okus kot večina hibridnih sort, vendar je pridelek navadno manjši. 

Paradižnik 'brandywine'
Paradižnik 'brandywine' FOTO: Adobe Stock

Kdaj sadimo 'heirloom' paradižnike?

Paradižnik je najbolje saditi spomladi, ko mine nevarnost zmrzali. Delo si precej olajšamo, če v vrtnariji kupimo že vzgojene sadike, kar sicer velja tudi za hibridne vrste. Če živite na območju z dolgo rastno sezono, lahko poskusite z neposredno setvijo semen na vrtu ali pridelavo lastnih sadik v notranjih prostorih, ki jih nato kasneje presadite na vrt. 

Izbira mesta sajenja

Hibridni in 'heirloom' paradižniki imajo enake potrebe, ko gre za izbiro mesta sajenja. Izberite sončno mesto z dobro odcedno zemljo. Izogibajte se sajenju paradižnikov na mesto, kjer ste že gojili rastline iz iste družine, kot so paprike ali jajčevci, ker se lahko bolezni in škodljivci tal zlahka prenesejo na rastline. 

Heirloom paradižniki so lahko različnih velikosti, barv in oblik.
Heirloom paradižniki so lahko različnih velikosti, barv in oblik. FOTO: Adobe Stock

Razmik, globina in podpora

Odvisno od tega, ali gre za zgodnje sorte ali poznejše sorte, morate rastlinam zagotoviti dovolj prostora. Navadno zadostuje razdalja med pol metra in enim metrom. Sadiko posadite dovolj globoko, da bodo spodnji listi tik nad tlemi. Tako globoka namestitev bo odrasli rastlini omogočila močno oporo, kar je še toliko bolj pomembno pri visokorastočih sortah. 'Heirloom' paradižniki bodo skoraj zagotovo potrebovali dodatno oporo.  

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Preberi še
Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe

Svetloba

Ko gre za sončno svetlobo, 'heirloom' paradižniki veljajo za ene najbolj lačnih sonca. Potrebujejo polno, neposredno, nefiltrirano sončno svetlobo skozi ves dan. Pri načrtovanju vrtnin bodite pozorni na vse objekte, ki bi lahko paradižniku odžirali sončno svetlobo. 

Prst

Zdrava tla so ključnega pomena za dober pridelek. Najbogatejše plodove daje rastlina, posajena v hranilno bogati, rahlo kisli (pH 6,0-6,8) in ilovnati zemlji, ki omogoča koreninam, da prodrejo globoko. Če so vaša tla težka, je priporočljivo gojenje v visokih gredah ali loncih. Vrtno zemljo zmešajte s kompostom ali gnojem, da zagotovite dovolj hranil. 

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Preberi še
Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

 

Voda

Paradižnike morate dobro zalivati, še posebej po tem, ko se pojavijo prvi plodovi. Pogosto zalivanje bo namreč spodbudilo razvoj močnega koreninskega sistema. Ob predpostavki, da so tla ustrezna, bi morala biti zemlja dobro odcedna, zato pazite na raven vlage in nikoli ne pustite, da se rastline izsušijo. Če dopustite nihanja med vlažno in suho prstjo, bo to povzročilo težave pri razvoju plodov,

Paradižnik 'black krim'
Paradižnik 'black krim' FOTO: Adobe Stock

vključno s pokanjem in gnitjem. Za dodatno omejitev bolezni uporabite kapljično namakanje.

Nekatere sorte paradižnikov Heirloom

- 'Brandywine' je prava sorta za tiste, ki se na novo spoznavajo z gojenjem 'heirloom' paradižnikov. Velikanski rožnato-rdeči sadeži z nežno lupino in sočnim mesom so navadno nekoliko nepravilne oblike. 

- Paradižnik 'black krim', imenovan tudi paradižnik večne mladosti, izvira iz Rusije. S svojim sladkim, a intenzivnim okusom je hitro pridobil veliko privržencev. 

- 'Aunt Ruby's German Green' tvori zelene plodove, vendar naj vas to ne zavede, da so nezreli. Ti veliki mesnati paradižniki so popolna mešanica sladkega in pikantnega.

- 'Isis Candy Cherry' je sladkast češnjev paradižnik, ki je na voljo v različnih odtenkih od rumene do rdeče in pisane. Plodovi so veliki približno 1,5 centimetra in rastejo v grozdih po šest do osem.

Heirloom paradižniki so boljšega okusa, vendar je pridelek navadno količinsko manjši.
Heirloom paradižniki so boljšega okusa, vendar je pridelek navadno količinsko manjši. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698