Videz jagode je varljiv
Prvič, jagode svojih semen ne hranijo na zunanji lupini. To, za kar mislimo, da so semena, v resnici niso semena, kot tudi veliki rdeči sočni sadež v resnici tehnično gledano ni sadje.
Pri 'pravih' sadežih, kot so denimo breskve, se cvet opraši, nato pa jajčnik cveta nabrekne in postane plod s semenom ali več semeni na sredini. Pri jagodah ni tako.

To, kar je vidno na površini jagode, v resnici niso semena
Ko je cvet jagode oprašen, plod ne nabrekne. Oplojeni jajčniki v cvetu tvorijo ločene, majhne, suhe plodove. 'Semena' na zunanji strani jagode so tako pravzaprav plodovi, od katerih vsak vsebuje eno seme.
Zreli, rdeči, mesnati del, ki ga tako radi uživamo – jagoda, je pravzaprav samo del rastline, ki je povezoval cvet s steblom. Toda to še vedno ne odgovori na vprašanje, le nekoliko ga spremeni. Zakaj so semenom podobne peške tam, kjer so?
Tega pravzaprav ne vemo. Znanstveniki si namreč niso enotni, katere evolucijske sile so povzročile, da se je jagoda razvila tako, kot se je, dejstvo pa je, da se rastlina s pomočjo sadeža trudi razširiti svoja semena.
Dober primer je avokado.
Znanstveniki verjamejo, da se je avokado s svojim ogromnim semenom razvil tako, da so ga jedle ogromne živali. Ena od teh živali bi pojedla nekaj avokada in bodisi pustila delno pojedeno sadje (in njegovo seme) v bližini ali pa bi seme prešlo skozi žival in ostalo v njenih iztrebkih.
Drugi evolucijski pristop je, da rastline najdejo načine, kako se njihovi plodovi sami razpršijo – na primer, da so semena tako lahka, da jih lahko raznaša veter.
Tretja možnost je, da rastlina najde načine, da sadež odvrne žival od njegovega uživanja. Drevo ginko, na primer, ima zaradi tega neprijeten vonj.
Verjetno je jagoda izbrala evolucijsko možnost številka ena – ustvariti sadež, preko katerega se bodo semena širila s pomočjo živali.

'Pravi sadeži' jagod so tisto, za kar mislimo, da so semena
Tehnično gledano se ti majhni, rumenim semenom podobni koščki imenujejo rožke, vsaka izmed njih pa predstavlja svoj plod in v notranjosti vsebuje majhno seme. Povprečno velika jagoda ima približno 200 semen.
Kako rastejo jagode
Glede na to, da so semena precej drobna, se morda sprašujete, kako rastline jagod tako dobro uspevajo. To je še ena zanimivost, namreč, čeprav iz semena lahko zraste nova rastlina, razmnoževanje jagod ne sloni zgolj na semenih.
Namesto tega se večina jagod razmnoži iz poganjkov že uveljavljene matične rastline.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV