Dominvrt.si
Uporablja se za zdravljenje raznih zdravstvenih težav.

Pazljivo, to ni jagoda

Ž. H.
17. 10. 2024 05.00
0

Jagodnjak pogosto zamenjamo z gozdno jagodo, saj je na videz enak, čeprav obenem bistveno različen, predvsem v okusu. Medtem ko gozdna jagoda slovi po sladkosti in sočnosti, je plod jagodnjaka praktično brez okusa. Na kaj moramo pri njem kljub užitnosti paziti?

Kaj je jagodnjak?

Jagodnjak je rastlina iz družine rožnic (Rosaceae), ki izvira iz Azije, razširila pa se je po vsem svetu. Zlahka jo najdemo v gozdovih, na travnikih, vrtovih in celo v urbanih okoljih, kjer se pogosto pojavlja kot invazivna rastlina. Prepoznavna je po svojih majhnih rumenih cvetovih in rdečih plodovih, ki na prvi pogled spominjajo na jagode.

Čeprav je na pogled privlačna, okus njenih plodov marsikoga razočara. Ti so namreč blagi in brez prave arome, zato se jih v kulinariki ne uporablja pogosto, vendar pa so, tako kot njeni listi, tehnično užitni in nestrupeni.

Pomembno je omeniti, da obstajajo tudi rastline, kot so nekatere iz družine zlatičevk, ki so strupene in jih lahko ljudje zamešajo z užitnimi vrstami jagodnjaka.

Zdravilne lastnosti in uporaba v tradicionalni medicini

Čeprav kulinarično ni zanimiv, je že stoletja pomemben v tradicionalni medicini, zlasti v Aziji. V kitajski medicini je znan pod imenom Xia Ku Cao in se uporablja za zdravljenje različnih zdravstvenih težav, kot so vnetja, visoka telesna temperatura, kožni izpuščaji, ekcemi in zastrupitve. S svojimi protivnetnimi in razstrupljevalnimi lastnostmi pomaga pri uravnavanju toplote v telesu ter blaži težave s kožo.

Uporablja se za zdravljenje raznih zdravstvenih težav.
Uporablja se za zdravljenje raznih zdravstvenih težav. FOTO: Dreamstime

V ajurvedi se jagodnjak uporablja za zdravljenje prebavnih težav in uravnavanje telesnih tekočin. Znan je po svojih adstringentnih lastnostih, kar pomeni, da pomaga krčiti tkiva in zmanjševati vnetja, poleg tega pa ima diuretične lastnosti, kar se navezuje na to, da spodbuja izločanje odvečne tekočine iz telesa, to pa pomaga pri težavah z zadrževanjem vode.

Sodobne raziskave o zdravilnih učinkih

Tudi sodobna znanost je pokazala zanimanje za njegove zdravilne učinke. Študije so pokazale, da ima antioksidativne lastnosti, ki pomagajo ščititi telo pred oksidativnim stresom, ki je povezan s kroničnimi boleznimi, kot so srčne bolezni in sladkorna bolezen. V eni od raziskav, objavljeni v akademskem časopisu Journal of Ethnopharmacology, so raziskovalci ugotovili, da njegovi izvlečki zavirajo vnetne procese, kar bi lahko bilo koristno pri zdravljenju vnetnih bolezni, kot so artritis in vnetna črevesna bolezen.

Zimska zelenjadnica, ki jo morate imeti na svojem vrtu
Preberi še
Zimska zelenjadnica, ki jo morate imeti na svojem vrtu

Študije so dokazale tudi, da vpliva na uravnavanje krvnega sladkorja. Sodeč po rezultatih študije na diabetičnih bolnikih lahko redna uporaba njegovih izvlečkov izboljša občutljivost na inzulin in pomaga pri nadzorovanju krvnega sladkorja.

Načini uporabe

Jagodnjak je vsestransko uporaben. Zelo priljubljen je čaj iz njegovih posušenih ali svežih listov, ki ima pomirjujoč učinek na prebavo in deluje kot blag diuretik, njegovi izvlečki pa se zaradi protivnetnih lastnosti, ki pomagajo pri negi kože, uporabljajo tudi v kozmetiki. Nahajajo se v različnih kremah in serumih.

Mogoče ga je uživati še v obliki prehranskih dopolnil, kot so kapsule, praški ali tinkture, pri čemer je pomembno, da izberete kakovosten izdelek od zaupanja vrednega ponudnika.

Stranski učinki in previdnostni ukrepi

Čeprav jagodnjak na splošno velja za varnega, lahko prekomerna uporaba povzroči nekatere stranske učinke. Najpogostejše so prebavne težave, kot sta driska in bolečine v želodcu. Priporočljivo je začeti z majhnimi odmerki in spremljati, kako telo reagira na rastlino.

Prekomerna uporaba lahko povzroči bolečine v želodcu.
Prekomerna uporaba lahko povzroči bolečine v želodcu. FOTO: Shutterstock

Poleg tega lahko vpliva na delovanje nekaterih zdravil, zlasti tistih, ki vplivajo na strjevanje krvi. Ker vsebuje bioaktivne snovi, ki vplivajo na redčenje krvi, se morajo ljudje, ki jemljejo zdravila, kot so antikoagulanti, posvetovati z zdravnikom, preden ga začnejo uživati.

Še posebej previdne pa morajo biti nosečnice, doječe matere in osebe z alergijami na rastline iz družine rožnic. Čeprav alergijske reakcije niso pogoste, lahko pri nekaterih ljudeh povzročijo izpuščaje ali draženje kože.

Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Preberi še
Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Preberi še
Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702