V oktobru se lahko prične sajenje jesenskih sort česna, ki se od novembra dalje nadaljuje s sajenjem spomladanskih sort. Prav tako se v tem obdobju sadijo čebulčki bele čebule, iz katerih nas lahko v maju razveseli mlada čebula ali zgodnja bela čebula.
Preverite vse prednosti jesenskega sajenja česna in čebule ter kako se ga lotiti!
Zakaj saditi jeseni?
1. Zgodnji pridelek
Ena največjih prednosti jesenskega sajenja česna in čebule je zgodnji pridelek. Medtem ko se drugi vrtičkarji šele pripravljajo na sajenje, vi že občudujete prve mlade poganjke.
2. Manj težav s škodljivci
Jesensko sajenje česna in čebule omogoča, da rastline okrepijo svoj koreninski sistem, še preden se pojavijo spomladanske težave s škodljivci.
3. Optimalna izraba prostora
Česen in čebula za optimalno rast ne potrebujeta veliko prostora in sta tako idealna izbira za jesensko sajenje.

Kdaj in kako saditi?
Česen je mogoče saditi spomladi in jeseni. Čeprav jesensko-zimski česen daje večje glavice, se pri tem poveča tudi tveganje za škodljivce, kot je recimo česnova muha.
Začetnikom se zato priporoča sajenje spomladi med sredino februarja in sredino aprila, čeprav bodo zato glavice nekoliko manjše.
Tako za pomladno kot tudi za jesensko sajenje česna in čebule pa so ključna dobro pripravljena tla.
Priprava tal
Pred jesenskim sajenjem česna in čebule tla obogatite z BIO vrtnim kompostom, ki bo zagotovil, da bodo čebulnice imele vsa hranila, ki jih potrebujejo za rast. Česen najbolje uspeva na toplih, rahlih in sončnih tleh.
Izbira prave sorte
Obstaja veliko sort česna in čebule, zato se odločite za tiste, ki so primerne za vaše podnebje in okus.
Priporočamo, da izberete priljubljene slovenske sorte, recimo ptujski jesenski, ptujski spomladanski ali haloški. Med tujimi sortami pa so priljubljeni messidor, messidrome, sprint, garpek in garcua.
Pri čebuli se priporoča sajenje belih sort, kot je recimo majski srebrnjak, poleg tega pa so zanimive tudi rdeče sorte, kot sta tera in red baron.
Globina in razmik
Pri jesenskem sajenju česna njegove glavice tik pred sajenjem razdelite na stroke. Ozimne sorte česna se sadijo z razdaljo 20 do 25 cm med vrstami in 7 do 10 cm v vrsti.
Spomladanske sorte in čebulo za mlado čebulo pa lahko sadimo gosteje. Globina sajenja za obe čebulnici ne bi smela presegati 5 do 7 cm.

Čeprav morda po sajenju ne opazimo takojšnjega vznika, je ključno, da se čebulnice dobro ukoreninijo za zimski počitek v zamrznjenih tleh.
Nega in gnojenje
Kljub potencialnim grožnjam (česnova muha) je česen v osnovi dobro odporen na bolezni in škodljivce. Pri zatiranju določenih škodljivcev pa so zelo učinkovite entomopatogene ogorčice, zlasti Steinernema feltiae.
Entomopatogene ogorčice so drobni organizmi, ki že naravno naseljujejo slovenska tla, čeprav v nižji koncentraciji. Njihovo optimalno okolje so zmerno vlažna tla, pri temperaturah med 13 in 28 stopinj Celzija.
Delujejo tako, da prodrejo v škodljivce, sprostijo bakterijo in tako škodljivca uničijo. Po tem se v škodljivcu razmnožijo in iščejo nove tarče. V odsotnosti hrane odmrejo v približno 4 tednih. Te ogorčice so varne za ljudi in okolje, delovati pa začnejo v 4 do 6 dneh.
Entomopatogene ogorčice lahko postanejo vaši zavezniki pri obvladovanju škodljivcev, da pa bi jih trajno odpravili, jih je treba uporabljati več let zapored.
Kar pa zadeva gnojenja, je za optimalno rast gredico priporočljivo pripraviti z dodatkom 2 do 3 litrov BIO vrtnega komposta na kvadratni meter, kar zadostuje potrebam česna po hranilih. Med njegovo glavno fazo rasti pa je koristno enkrat ali dvakrat dodatno pognojiti še z Rasti modrim gnojilom.
Izognite se pogostim napakam
- Prekomerno zalivanje: Česen in čebula ne potrebujeta veliko vode. Prekomerno zalivanje lahko povzroči gnilobo in druge težave.
- Neustrezna priprava tal: Tla brez dovolj hranil ali preveč kompaktna tla lahko bistveno vplivajo na rast in pridelek. Vedno uporabite BIO vrtni kompost.
- Zanemarjanje škodljivcev: Čeprav jesensko sajenje česna in čebule prinaša manj težav s škodljivci, to ne pomeni, da jih lahko popolnoma zanemarite. Redno preverjajte svoj vrt in po potrebi uporabite entomopatogene ogorčice ali druge primerne pripravke.
Jesensko sajenje česna bo prve sadove obrodilo proti koncu junija, ko listi stebla česna začnejo rumeneti in ko porumenita približno dve tretjini rastline (običajno sredi julija).

Česen je treba po obiranju nekaj dni shranjevati na suhem in v senci, brez da bi ga razdelili, sicer stroki ne bodo dolgo obstali. Pravilno shranjen na hladnem in suhem prostoru pa bo zdržal od 6 do 8 mesecev.
Jesensko sajenje česna in čebule je čudovita priložnost, da podaljšate vrtnarsko sezono in se veselite zgodnjih pridelkov!
Sponzorirana vsebina