Vrtnarji smo s sajenjem lahko aktivni tudi jeseni, ne le v spomladanskem času. Tako lahko jeseni posejemo določene rastline, ki nas bodo razveselile spomladi.
V času zime bodo razvile dober koreninski sistem in tako spomladi zrastle v bolj odporne rastline, ki jih škodljivci ne bodo tako prizadeli kot pri spomladanski setvi. Jesensko vreme je še vedno naklonjeno sajenju določenih vrstah rastlin, saj jim odgovarjajo temperature, ki niso več tako visoke, hkrati pa še ni premrzlo. Mednje sodijo bob, grah, čebulček, česen.
Pozabljeni vir beljakovin – bob
Bob velja za eno izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, vendar se mu je zgodila krivica in smo nanj kar malo pozabili, saj so ga na slovenskih vrtovih zamenjale druge stročnice. Velja za enega izmed pomembnih virov vlaknin in beljakovin v prehrani, saj je lažje prebavljiv kot fižol, zato se ga vrtnarji ponovno čedalje bolj poslužujemo in ga uvrščamo na svoj zelenjavni vrt. Običajno uporabljamo njegova sveža in mlada zrnja, posušeno zelo zrelo zrnje pa lahko posušimo ter zmeljemo in tako dodajamo moki pri peki kruha ali peciva.
Jesenska setev boba
Jesenska setev boba bo poskrbela, da bomo imeli manj težav z ušmi, ki se običajno pojavijo v spomladanskem času, pridelek pa bo zagotovo bolj obilen in zgoden. Bob se spomladi začne hitreje razvijati, tako prehitimo uši in na pridelku ne naredijo večje škode. Za setev boba je še pomembno, da jo opravimo do sredine novembra oz. preden so tla zmrznjena.
Za setev je potrebno izbrati pravo lokacijo, saj bob potrebuje veliko svetlobe in sonca, tla pa naj bodo dobro odcedna, zato se izogibajmo območjem, kjer zastaja voda. Semena posadimo na približno od 5 do 8 cm v globino, od 10 do 15 cm narazen, če sadimo v več vrstah, je potrebno med vrstami zagotoviti od 45 do 60 cm razdalje.
Če bob sejemo pomladi, je treba s setvijo pohiteti, saj obožuje hladna tla tako kot tudi grah, čebulček, česen.
Jesenska setev graha
Tudi za setev graha je primeren čas jesen, tako kot smo že omenili pri zgodaj omenjenem bobu. Grah sodi med zelo hitro rastočo rastlino, zato jo lahko sejemo tudi spomladi.
Grah lahko ločimo glede na:
- videz (gladki, navadni in sladki),
- višino stebla (visoki, srednje visoki in nizki).
Jesensko setev graha opravimo v drugi polovici oktobra ali v začetku novembra, če temperature še niso nižje od 10 C.
Za dober pridelek graha je pomembno, da so tla ustrezno obogatena z dušikom. Pomembna je priprava tal, za dodatno zaščito pred nizkimi zimskimi temperaturami pa lahko okoli rastlin položimo zastirko.