Veliko sonca
Bučke niso zelo zahtevna vrsta, a kar potrebujejo, je vsekakor veliko sonca. Izbrati jim morate mesto, ki ni v senci, temveč je čez dan res vsaj šest do osem ur obsijano s sončno svetlobo. Če ste postavili korito na balkon, ga torej ne umikajte v senco.
Sejanje
To je zelenjava, ki dobro uspeva, če poznate in upoštevate nekaj njenih pravil. Eno je, da ne prenese pozebe. V prst se zato poseje, ko ni več nobene nevarnosti, da bi se to lahko zgodilo. Bučke ne potrebujejo dolgo časa, da obrodijo sadove, zato je bolje počakati kak dan več, kot da se prenaglite.
Če pa ne želite razmišljati, ali bo še kakšna pozeba ali ne, jih posadite najprej v lonček med štirimi stenami ter kasneje presadite. V en lonček posadite eno do dve semeni, da imajo dovolj prostora za rast korenin. Ni dobro, če dosežejo omejitev, preden jih presadite. Zopet seveda slednje storite, ko ni več nevarnosti za pozebo.
Koliko prostora?
Uporabite lonček, ki ima premer približno deset centimetrov in je toliko tudi globok. Če semena posadite neposredno v prst na vrtu, pustite med njimi vsaj 60 centimetrov prostora.
Še nekaj, kar je nujno upoštevati
Torej – veliko sonca, dovolj prostora in nobene pozebe. Pa še nekaj je pomembno. Bučke potrebujejo dovolj vode. Že ko posadite seme, pazite, da ostaja prst vlažna. Ko rastlina zraste, pa pazite, da jo zalivate, kjer se dotika prsti, listi naj ostanejo suhi. Če je hladneje, zalivajte enkrat tedensko. Če so temperature višje, lahko frekvenco zalivanja povečate na dvakrat do trikrat tedensko. Za bučke torej izberite prostor, do katerega z lahkoto dostopate, da ne bo zalivanje postalo neprijetno opravilo.
Da bi prst ostala vlažna, se svetuje mulčenje, torej prekrivanje prsti. To je v pomoč tudi, če kdaj po saditvi vseeno ponoči postane premrzlo, saj ščiti prst in lahko tudi rastlino dovolj zaščiti.
Če vam bučke vseeno ne uspevajo
Zelo verjetno je težava opraševanje. Rastlina namreč najprej zacveti, in sicer ima moške in ženske cvetove. Če morda nimate dovolj čebel, ki bi cvetni prah z moških cvetov prenesle na ženske, ne boste mogli pobirati pridelka. Zdaj veste, kako pomembne so takšne živali, ki poskrbijo za opraševanje. Nikar jih ne preganjajte s svojega vrta.
Ko se lahko pohvalite s pridelkom
V tem primeru pa ga je najverjetneje zelo veliko. Bučke je najbolje pobrati, dokler še niso preveč zrasle. Takrat so okusnejše, poleg tega to spodbuja rastlino, da obrodi še več. Če imate pridelka preveč, ga razdelite družinskim članom, prijateljem in sosedom, sploh tistim brez vrta. Mar ni najlepše takšno uporabno darilo?
Lahko jih spet posadite
Rastline nekaj časa močno obrodijo, nato je normalno, da se utrudijo. Če želite takrat še vedno pobirati obilen pridelek, posadite bučke zopet v sredini julija ali avgusta (ali celo tako v sredini julija kot v sredini avgusta).
Lahko jih posadite na balkonu
Izberite korito s premerom vsaj 60 centimetrov in globino vsaj 30 centimetrov. V sredino posadite dve ali tri semena, in sicer približno 2,5 centimetra globoko. Pustite približno pet centimetrov razdalje med vsakim semenom. Prst torej ohranjajte vlažno, in ko začnejo rastline rasti, pustite le tisto najmočnejšo, ostali dve odstranite (lahko pa, da bo začela rasti le ena, torej da vsako seme ne bo uspešno).
Bogata z antioksidanti
Uživajte v tej zdravi zelenjavi, ki je odličen vir vitaminov C in B6 ter mineralov mangana in kalija, vsebuje pa še nekaj vitamina A ter magnezija in fosforja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV