Čeprav je vaš vrt s koncem sezone odšel na zimsko spanje, to ne pomeni, da lahko nanj za ta čas kar pozabite. Čakajo vas opravila, s katerimi boste ohranjali vrtnarsko kondicijo, hkrati pa bo tako začetek, ko pride pomlad, veliko lažji.
Morda se zdi, da je zima za vrtnarske dejavnosti ovira, vendar so lahko hladni meseci enako produktivni kot kateri koli drugi letni čas, če jih znamo izkoristiti.
Medtem ko seveda ne boste mogli obdelovati zemlje, vseeno lahko naredite marsikaj koristnega in se tako zaposlite za naslednjih nekaj mrzlih mesecev.
Pripravite načrt za prihodnjo sezono
Zima ponuja idealno priložnost, da upočasnite tempo in pripravite načrt za naslednjo rastno sezono. To vključuje izbiro semen, prostorsko načrtovanje, odločitev, kam bomo posadili katero vrtnino, nenazadnje pa si vzemite čas za branje in raziskovanje novih vrst rastlin in vrtnarskih tehnik.
Naredite si zalogo čebulic
Medtem ko sestavljate načrt za pomladno sezono, na ta seznam vključite nakup novih semen in čebulic. Zima je odličen čas za izbiro semen in čebulic. Odvisno od vrste, lahko nekatere posadite že pozno jeseni ali zgodaj pozimi.
Nabrusite vrtnarsko orodje in posodobite svojo opremo
V hladnejših mesecih pripravite svoje vrtno orodje, da bo pripravljeno za uporabo, ko ga boste spomladi potrebovali. To je idealen čas za brušenje rezil na kosilnici, škarij in drugega orodja. Če vaš proračun dopušča, je zima odličen čas za nakup novega ročnega orodja ali popravilo in zamenjavo stare opreme. Na ta način boste, ko bo čas za sajenje, že povsem pripravljeni na delo.
Preverite uporabnost semen
Preglejte svojo zalogo semen in preverite njihov rok uporabe.
Zima je primeren čas za začetek, katalogiziranje semen in beleženje njihovih rastnih potreb in obdobij kalivosti, kar najlažje spremljate s sprotnim beleženjem v dnevnik, ki vam pomaga pri načrtovanju spomladanskega sajenja in naredi postopek bolj organiziran.
Začnite z notranjim zeliščnim vrtom
Čeprav vreme ni primerno za sajenje na prostem, si lahko v zaprtem prostoru ustvarite svoj zimski zeliščni vrt.
Zelišča, kot so bazilika, timijan, rožmarin in peteršilj, lahko uspevajo v zaprtih prostorih z ustrezno svetlobo in nego. Vedno si zapomnite, da potrebujejo mesto, ki prejme vsaj šest ur sončne svetlobe dnevno. Če jim zagotovite tudi zemljo, bogato s hranili in dovolj vode, bodo zagotovo lepo rasla in tako bo vaša kuhinja vso zimo bogato založena s svežimi zelišči.
Gredice prekrijte z odpadlim listjem
Namesto da med jesenskim in zimskim čiščenjem dvorišča odpadlo listje zavržete, ga raje dodajte na gredice. Druga možnost je, da ga dodate na kompost, kjer se bo čez zimo razgradil in tla obogatil s pomembnimi snovmi. Poleg tega listi na gredici dajejo zatočišče koristnim žuželkam, kar odpravlja potrebo po uporabi pesticidov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV