S česnom se lahko škodljivcev znebite na organski način
Preden se lotite sajenja česna, je vredno razmisliti o tem, kam ga posaditi. Od tega namreč ni odvisno le uspevanje samega česna, ampak ta lahko prispeva tudi k lepši rasti okoliških rastlin. Česen je namreč, zahvaljujoč žveplu, ki se nahaja v čebulici, naravno sredstvo za odvračanje običajnih vrtnih škodljivcev, kot so listne uši, hkrati pa deluje kot fungicid.
Ostra aroma v njem je tista, ki aktivno odganja številne škodljivce, ki lahko napadajo pridelke. Bližnje rastline ga lahko celo absorbirajo v svoje korenine in se tako zaščitijo pred glivičnimi okužbami.
Česen se dobro ujema z naslednjimi rastlinami:
Česen deluje kot naravni fungicid za številne vrtnine in zelišča – bodisi zaradi tistega, kar pusti za sabo v tleh, bodisi zaradi aromatičnih spojin v čebulicah česna, ki rastejo nad zemljo. Iz česna lahko naredite tudi naravno škropivo proti škodljivcem – tako, da ga preprosto pretlačite in razredčite z vodo.
Kaj posaditi v bližino česna?
Sadno drevje. Česen pomaga odganjati škodljivce, ki so škodljivi za sadno drevje, kot so gosenice, listne uši in japonski hrošči. Poleg tega lahko pomaga privabiti tudi žuželke opraševalce, kar je ključnega pomena za gojenje sadja.
Paradižnik. Česen pomaga odganjati škodljivce, ki najedajo rastline paradižnika, kot so pršice.
Kapusnice. Česen je odličen za gojenje skupaj s člani te družine, kot so ohrovt, koleraba, zelje in cvetača, saj pomaga odganjati zeljne sovke, kapusovo muho in japonske hrošče z ranljivih posevkov.
Krompir. Česen je izjemno učinkovit fungicid za zatiranje pozne krompirjeve plesni. Samo zmešajte ga z vodo in poškropite po okuženi rastlini.
Pehtran. To ostro, pikantno zelišče pomaga pospešiti rast česna.
Vrtnice. Sajenje česna (ali katerega koli drugega posebej dišečega zelišča ali rože, kot sta denimo drobnjak ali ognjič) pomaga zaščititi vrtnice pred napadom listnih uši.
Kje česna ne sadimo?
Česna ni dobro saditi poleg fižola, saj zavira njegovo rast, vseeno pa lahko s sajenjem fižola pripravite svoj vrt na sajenje česna. Če vaš česen zgodaj spomladi postaja rumenkast, je to lahko znak, da vaša tla potrebujejo več dušika. Grmičasti grah, fižol in bob lahko izboljšajo vsebnost dušika v tleh. Ko poberete česen, lahko posadite fižol, da zagotovite, da bo vaša zemlja naslednjo sezono polna dušika in tako pripravljena na rast česna.
Kako lahko česen koristi drugim rastlinam?
Če želite svojim rastlinam na vrtu dodatno pomagati, v bližino stresite nekaj strokov česna. Z vrtnic boste tako odvrnili listne uši, polže, gosenice in druge žuželke, ki želijo uničiti vaše cvetoče rože. Posadite tri do štiri stroke v krog okoli rastline, ki jo želite obvarovati, in žveplo, prisotno v česnu, se bo razpršilo v prst, kjer ga bo rastlina lahko prevzela nase.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV