Ko začne trava spomladi rasti, se kaj hitro zasliši brnenje kosilnic. Trato v okolici doma je pač treba redno vzdrževati. Nekatere vrste trave rastejo hitreje in jo je treba kositi na vsakih nekaj dni, pri nekaterih pa se ta čas podaljša. A če želimo lepo zelenico, je treba pokošeno travo sproti pospraviti. Pogosto jo odvržemo v zabojnik za biološke odpadke, ki jih nato odpelje komunalno podjetje. Toda, trava je bogata z dušikom in nekaterimi drugimi minerali in je lahko odlično gnojilo, zato je škoda, da je ne izkoristimo. Dodajamo jo lahko domačem kompostniku. Tukaj pa je še nekaj idej, kako lahko pokošeno travo znova uporabimo v svojem domu oziroma vrtu.
Dodajte jo pri presajanju lončnic
Pokošena trava, sveža ali posušena, je lahko odlično gnojilo za vaše lončnice. Namesto, da kupujete umetno "hrano" za rastline, jim zagotovite svež vir hranil tako, da jim med presajanjem dodate pokošeno travo. Ko lončnico presajate, v posodo najprej stresite polovico zemlje, nato jo obložite s plastjo sveže ali posušene trave, ter prekrijte še z eno plastjo zemlje in vkopajte rastlino. Trava se bo tako počasi razkrajala in rastlini nudila potrebna hranila.
Pripravite 'čaj' za rastline
Iz pokošene trave lahko pripravite tudi ekološko tekoče gnojilo za vaše rastline. Za pripravo "travnega čaja" uporabite velik star lonec, ki ga ne uporabljate za pripravo hrane. Vanj dajte travo in zalijte z vodo, razmerje med količino trave in vode naj bo 1:3. Vodo s travo zavrite in pustite kuhati kakšnih 10-15 minut na zmernem ognju. Nato lonec odstavite in pustite, da se vsebina ohladi. Vodo nato precedite in shranite v plastenko z razpršilom.
Tekoče gnojilo lahko pripravite tudi brez kuhanja. Potrebujete vedro, ki ga napolnite s travo do dveh tretjin volumna. Nato travo zalijete z vodo skoraj do roba vedra. Premešajte in pustite stati 3-4 dni, vmes travo enkrat na dan premešajte. Vedro pokrijte, da se v njem ne bi začeli razmnoževati komarji ali kakšne druge žuželke. Po treh (oziroma štirih) dneh vodo precedite in jo shranite.
V obeh primerih lahko odcejeno travo odvržete na domači kompostnik, da se do konca razkroji. Tako pripravljeno tekoče gnojilo lahko uporabite za gnojenje svojih vrtnin, dreves ali drugih rastlin na vrtu. Škropite ob koreninah rastlin, da bodo te čim bolje vpile hranila. Lahko ga uporabite razredčenega ali nerazredčenega.
Pokošeni travi lahko dodate tudi kakšen plevel ali koristne rastline, kot so kopriva, regrat, njivska preslica, gabez ... Omenjene rastline so namreč polne vitaminov in mineralov, ki bodo vaše domače tekoče gnojilo še dodatno "oplemenitili".
Uporabite jo za zastirko
Če imate veliko zelenico, vam po vsakem košenju ostane velik kup pokošene trave. Tudi, če del tega uporabite za lončnice, del pa za pripravo tekočega gnojila, boste še vedno imeli kup neizkoriščene trave. Večjo količino trave lahko posušite na soncu in jo nato uporabite kot zastirko za vrtnine ali drevesa.
Če posušeno travo uporabite kot zastirko na vrtu, naj ta ne bo debelejša od dveh centimetrov. S takšno zastirko boste svojim vrtninam dodali hranilne snovi, hkrati pa boste poskrbeli, da bo zemlja ob vrtninah zadrževala vodo. Takšna zastirka lahko tudi prepreči rast plevela. A pazite, da zastirka ni predebela, saj se lahko začne razvijati plesen, prav tako pa lahko v večjem kupu svoje skrivališče najdejo miši.
Pustite jo na zelenici
Če ste eni tistih, ki svojo travo redno kosite, še preden ta uspe preveč zrasti, lahko pokošeno travo pustite kar na samem travniku. Če namreč redno kosimo, so ostanki trave zelo kratki in jih lahko pustimo, saj se bodo hitro razkrojili. Z njimi se bodo hranili deževniki, ob razkroju drobcev trave pa se bodo v zemljo vrnile vse hranilne snovi, ki bodo vaši zelenici pomagale pri rasti.
Ponudite jo kot priboljšek svojim živalim
Na kmetijah trava pride še kako prav za hranjenje živine. Krave jo naravnost obožujejo. Vendar pa tudi, če doma nimate krave, bo morda vaš hišni ljubljenček vesel svežega zelenega prigrizka. Pokošeno travo (če na njej niste uporabljali kakšnih umetnih škropiv) lahko ponudite kuncem, morskim prašičkom in še kakšnim drugim živalim, ki uživajo rastlinsko hrano. Pred tem se seveda o tem posvetujte z veterinarjem. Preden jo postrežete svojim živalim, pa poskrbite tudi za to, da je trava očiščena in da v njej ni kakšnih kamnov in drugih neželenih dodatkov.
Uporabite jo kot organsko zeleno barvilo za tekstil
Verjetno se vsi spomnimo, kako so nas mame v otroštvu oštevale, ko smo se domov vrnili z zelenimi madeži na oblačilih, dokazom, da smo se valjali po travi. Sveža trava vsebuje namreč veliko klorofila. Pravzaprav so ljudje v preteklosti, preden so kemične barve postale široko dostopne, tekstil in prejo barvali z naravnimi barvami. Za ta namen so uporabili različne rastline, od jagodičevja do korenin in tudi navadne trave. Tovrstna naravna barvila pa številni ekološko ozaveščeni posamezniki v zadnjem času znova odkrivajo.
Z uporabo trave lahko dobimo različne odtenke zelene barve, ki se gibajo v razponu od rumenkasto-zelenih do temnejših tonov. Na spletu je več receptov, kako iz trave pripravimo zeleno barvo za tekstil, s katero lahko obarvamo celo jeans.
Za približno štiri litre barvila potrebujete približno 1,5 litra veliko posodo sveže pokošene trave. Listki naj bodo čim daljši. Travo položite na sredino gaze in konce gaze združite ter tesno zvežite, da dobite mošnjiček s travo. V lonec pristavite 2 litra vode in dva litra belega kisa ter pustite, da tekočina zavre. Nato v tekočino potopite mošnjiček s travo in pustite, da vse skupaj rahlo vre približno 20 minut oziroma, dokler trava v gazi ne zbledi.
Kos naravnega tekstila (lan, bombaž, volna, svila) najprej pustite, da se nekaj časa namaka v hladni vodi, nato pa ga dodajte v barvno kopel. Blago (ali prejo) nato na zmernem ognju kuhajte v barvilu približno pol ure do uro. Čas kuhanja je odvisen od tega, kako svetel oziroma temen odtenek želite. Po določenem času vzemite vaš kos iz lonca in ga dobro sperite pod hladno vodo, dokler ne začne teči čista voda. Pustite, da se vaš kos tekstila posuši na zraku, nato pa ga prelikajte. Z likanjem se bo namreč barva utrdila. Če z odtenkom niste zadovoljni in si želite temnejšega, postopek ponovite dokler ne dosežete želene barve.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV