Bob je priljubljena stročnica, ki jo lahko gojite na svojem vrtu.
Bob raste podobno kot fižol, vendar pa ni vzpenjavka kot mnoge druge vrste stročnic. Listi so zaobljeni in so bolj podobni listom graha kot listju fižola. Cvetovi rastejo v klasastih šopih in so večinoma beli s temnimi lisami, lahko pa so tudi škrlatni. Kasneje v sezoni dozorijo v debele, voskaste stroke, ki navadno vsebujejo do šest semen. Nekateri deli rastline, med katerimi so cvetovi in celo cvetni prah, so lahko strupeni za nekatere ljudi.
Ne samo, da je bob okusen, ampak je tudi poln hranil, kot so beljakovine, vlaknine in železo. Če ste začetnik v svetu vrtnarjenja, potem je bob prava stročnica za vas. Za začetek le sledite tem preprostim korakom.

Izberite pravo lokacijo.
Preden posadite bob, je pomembno, da izberete pravo lokacijo. Ker ima rad polno sonce, mu poiščite mesto na svojem vrtu, kjer bo prejel vsaj 6-8 ur neposredne sončne svetlobe na dan. Tla naj bodo dobro odcedna, izogibajte se območjem, ki so nagnjena k zastajanju vode. Če niste prepričani o kakovosti vaše zemlje, razmislite o izvedbi preizkusa zemlje, da ugotovite, ali so potrebne kakršne koli spremembe.
Pripravite zemljo.
Ko ste izbrali pravo lokacijo, je čas, da pripravite zemljo. Začnite tako, da z območja odstranite plevel ali ostanke. Nato uporabite vrtno motiko ali frezo, da zrahljate zemljo do globine najmanj 30 centimetrov. To bo pomagalo izboljšati drenažo in omogočilo koreninam vašega boba, da zrastejo globoko v zemljo. Če so vaša tla posebej težka ali podobna glini, razmislite o dodajanju nekaj organske snovi, kot je kompost, da izboljšate njeno teksturo in rodovitnost. Organsko snov vmešajte v zemljo do globine najmanj 15 centimetrov.

Posadite zrna boba.
Sedaj, je čas, da bob posadite. Semena zakopljite približno 5-8 cm globoko in 10-15 cm narazen. Če sadite več vrst, jih razmaknite približno 45–60 centimetrov narazen. Po sajenju območje dobro zalijte, da se semena usidrajo v tla. Tla naj bodo vlažna, a ne prepojena, saj lahko preveč vode povzroči gnitje semen. V tednu ali dveh bi morali iz zemlje pokukati prvi kalčki.
Redno zalivajte in gnojite.
Tudi ko vaše rastlinice vzklijejo, je pomembno, da jih redno zalivate. Bob potrebuje dosledno vlago za pravilno rast, zato ga enkrat ali dvakrat tedensko, odvisno od količine padavin, obilno zalijte. Poleg tega gnojite svoje rastline vsake 3-4 tedne z uravnoteženim gnojilom, da zagotovite hranila, ki jih potrebuje za uspevanje. Pazljivo upoštevajte navodila na embalaži gnojila, da se izognete pretiranemu gnojenju, ki lahko poškoduje korenine boba.
Ko stroki dozorijo, je čas za obiranje.
Bob v povprečju od sajenja do pridelka potrebuje od 80 do 100 dni, čeprav je to delno lahko odvisno tudi od sorte in podnebja. Pobirajte posamezne stroke, ko so debeli in sijoči, tako da jih odvijete z rastline ali za to uporabite škarje. Ne čakajte predolgo, sicer bo fižol na koncu suh. Preprosto potegnite stroke z rastline in jih odtrgajte, nato pa semena oluščite iz debele lupine.
Olupljen bob lahko uporabite takoj, ga nekaj dni shranite v hladilniku ali zamrznete za kasnejšo uporabo.



Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV