Kaj je čajota?
Bučko, ki po obliki spominja na hruško in je pri nas znana kot čajota, imenujemo tudi bodeča buča. Na zunanji strani lupine ima lahko bodice ali pa tudi ne, njeno meso pa je svetlo zelene barve in v notranjosti skriva veliko koščico.
Uporabnost
Strogo gledano spada med sadje, vendar pa jo pripravljamo kot zelenjavo. Ste vedeli, da so pri čajoti uporabni prav vsi deli rastline? Poleg mesa, ki po okusu spominja na kumaro, je užitna tudi koščica z rahlo oreščkastim okusom – prava poslastica je surova ali ocvrta. Iz listov rastline lahko pripravimo čaj ali pa jih dodamo v zeleni smoothie. Surovo meso čajote uporabimo na enak način kot kumaro. Receptov za pripravo je nešteto. če želite pripraviti kuhano ali pečeno, brez težav v receptu cukini bučko zamenjate za čajoto. Dobro se obnese tudi kot nadomestek krompirja.
Lupina čajote je užitna, vendar ni tako nežna kot njeno meso, zato jo je priporočljivo olupiti.
Hranilna vrednost
Čajota je priljubljena tudi zaradi svoje visoke hranilne vrednosti. Vsebuje precej vode, tako kot kumara. Bogata je z aminokislinami, vlakninami, folno kislino in minerali. Polna je tudi vitamina C, ki deluje kot antioksdant in ima močne protivnetne lastnosti ter znižuje raven sladkorja v krvi.
Uživanje čajote lahko izboljša številne dejavnike tveganja za bolezni srca, kot sta holesterol in visok krvni tlak.
Pridelava čajote
Najprimernejši čas za sajenje je v maju. Sicer je precej nezahtevna za vzgojo, potrebuje pa dovolj toplote in ves čas rahlo vlažno zemljo. Če želimo rastlino vzgojiti sami iz semena, ob koncu sezone prihranimo nekaj plodov, jih zavijemo v papir in pustimo na toplem toliko časa, da poženejo kalček. Nato sadež postavimo v velik kozarec z vodo, tako da je kalček v celoti potopljen, zgornji del buče pa gleda ven.
Ko je poganjek dovolj razvit in doseže približno 30 cm, je čas, da rastlino posadimo v zemljo. Lonec s posajeno čajoto hranimo na toplem, vse dokler zunanje razmere niso dovolj ugodne, da jo lahko posadimo na gredico.
Zalivamo jo vsaj trikrat tedensko, v času poletne vročine pa še pogosteje. Rastlina za svojo rast potrebuje oporo, pri nameščanju le-te pa moramo paziti, da ne poškodujemo rastočega stebla, ki je v tej fazi še zelo mehko in krhko.
Lahko pa kupimo in posadimo že okrepljene sadike, kar nam pot do končnega pridelka nekoliko olajša. Plodovi so navadno zreli za obiranje v drugi polovici septembra.
Shranjevanje čajote
Plodove čajote lahko hranimo v temnem in hladnem prostoru skozi vso zimo. Prostor mora biti dovolj zračen, pazimo pa tudi na stopnjo vlažnosti. Prevelika vlažnost bi pomenila, da bi buče začele gniti, premalo vlage pa bi naš pridelek izsušilo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV