Dominvrt.si
Krompir

Tako bo krompir vzklil tudi do dva tedna prej

L.M.
08. 04. 2025 05.00
0

Med vsemi opravili, ki vrtičkarje čakajo v naslednjih tednih, je tudi sajenje krompirja, ki ga moramo pred tem še ustrezno pripraviti. Za to potrebujemo zdrave in močne gomolje, ki jih je priporočljivo, preden jih položimo v zemljo, tudi nakaliti. Preberite, zakaj.

Krompirja za razliko do drugih pridelkov ne vzgajamo iz semena, ampak iz gomolja. Pri tem je pomembno, da uporabimo zdrav in močen semenski krompir, ki smo ga predhodno nakalili. Ta postopek sicer ni obvezen, je pa zelo priporočljiv. Še toliko bolj pri zgodnjih sortah krompirja. Na ta način namreč precej pospešimo proces.

Semenski krompir zgodnjih sort začnemo kaliti v zaprtih prostorih februarja ali marca, v zemljo ga posadimo v aprilu oz. takrat, ko se zunanje temperature dvignejo nad 12 stopinj Celzija. Čas pobiranja tega pridelka je odvisen od več dejavnikov, med drugim tudi od tega, ali smo krompir predhodno nakalili.

Kaljenja se lotimo približno en mesec pred predvidenim datumom sajenja na prostem.  

Krompir, ki smo ga predhodno nakalili, bo vzklil tudi do dva tedna prej.
Krompir, ki smo ga predhodno nakalili, bo vzklil tudi do dva tedna prej. FOTO: Shutterstock


Kaj je namen predhodnega kaljenja?

S postopkom kalitve gomoljev pospešimo razvoj mladih rastlin, ki so nosilke bodočega pridelka. Na ta način s spodbujanjem razvoja kalčkov in koreninskega sistema pospešimo biološki proces rasti krompirja. Cilj je pridobiti močne kalčke, ki bodo omogočili zgodnejši pridelek. To je še posebej pomembno pri pridelavi mladega krompirja, če ga želimo pobirati že v maju. Kaljeni krompir namreč lahko vzklije že v 15 dneh, medtem ko nekaljeni navadno potrebuje še enkrat dlje. 

Postopek kaljenja je zelo preprost. 

Za kaljenje izberemo ustrezen prostor

Predhodno kaljenje krompirja se izvaja v prostorih, kjer lahko zagotovimo določene pogoje. Prostor mora biti predvsem čist, zrak v njem pa suh, nikakor prevlažen, da gomolji ne zgnijejo. Nizka vlažnost, nizka temperatura ter dobra osvetlitev in kroženje zraka so najpomembnejši pogoji v procesu kaljenja. 

Uporabimo samo zdrave gomolje

Krompir je zelo občutljiva vrsta. Številne glive, virusi in bakterije povzročajo različne bolezni, prav tako pa krompir napadajo tudi številni škodljivci. Zato je pomembno, da uporabimo zdrave gomolje, ki ne kažejo vidnih znakov bolezni, napadov škodljivcev in poškodb.

Krompir položimo v lesene gajbice

Gomolje položimo v plitve lesene zaboje, ki jih zložimo enega na drugega. Med vrstami zloženih zabojev nujno pustimo prostor za kroženje zraka. 

Za kaljenje izberemo le gomolje, ki tehtajo med 40 in 60 g, pri nalaganju v zaboje pa jih vedno obračamo tako, da poganjki ali cime gledajo navzgor. 

Kaj potrebuje krompir, da vzklije?

Podobno kot sadike za rast potrebujejo svetlobo, tudi krompir ne bo vzklil, če ga pustimo v temnem prostoru. Toda za razliko od drugih vrtnin, krompir za to, da vzklije, ne potrebuje rastnega medija, kot je zemlja. 

Po približno enem tednu bi na krompirju že morali videti prve znake kaljenja. Po treh do štirih tednih pa bodo ti najverjetneje že dovolj nakaljeni, da jih posadimo na vrt ali njivo.  Pri tem pazimo le, da jih v zemljo posadimo s kalčki navzgor in seveda, da jih ne poškodujemo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860