Zakaj so kumare grenke?
Ko se kumare goji v napačnih rastnih pogojih, imajo lahko grenak okus ali so celo brez okusa. Ekstremne razlike v temperaturah, kot je premrzlo ali prevroče, skupaj s pomanjkanjem vode lahko povzročijo grenak okus plodov. Treba pa se je zavedati tudi tega, da so nekatere kumare lahko po naravi rahlo grenke, saj so polne organske spojine, znane kot kukurbitacini, ki povzroči grenak okus.
Dejavniki, ki vplivajo na grenkobo:
- nezadostna vlaga,
- prenizka temperature vode, ki se uporablja za zalivanje,
- pomanjkanje kalijevih in dušikovih elementov,
- preveč sonca ali pomanjkanje sonca,
- nenadne spremembe temperature med gredami,
- slabi sosedi na vrtu, kot so jagode in robidna grmovja, ki uporabne elemente skupaj z vodo črpajo iz zemlje.
Kako preprečiti grenkobo kumar?
Zaščitite jih pred visokimi temperaturami
Stalno višje temperature od 32 stopinj Celzija lahko obremenijo rastlino in povzročijo grenak okus. Rastlino zaščitite pred intenzivnim popoldanskim soncem.
Pravočasno jih poberite
Kumare so pripravljene za žetev v 50 do 70 dneh od sajenja. Ko postanejo prevelike, so manj okusne in grenke.
Rastejo naj s sončnicami
Znano je, da sončnice sproščajo encim, imenovan elastaza, ki naravno zmanjša število kukurbitacinov v kumarah. Vitice kumare uporabljajo debela sončnična stebla za podporo pri plezanju navzgor, posledica tega so kumare najslajšega okusa. Med dobre sosede kumaram sodijo tudi bob, čebula, drobnjak, fižol, grah, motovilec, peteršilj, sladki komarček, sladka koruza, solata, zelena, zelje, sončnice, bazilika, kumina, koper ognjič in česen.
Med slabe sosede pa sodijo lubenice, bučke, melone, krompir, črna redkev in redkvica.
Prava točka in razmik
Ko gojite kumare, jih boste morali posaditi na sončno mesto. Razmaknite jih 8 do 12 centimetrov narazen. Če rastejo na dvignjeni gredici, razmaknite gomile vsaj 3 do 4 metre narazen, da lahko dobro rastejo brez grenkobe.
Uporabite zastirko
Če se želite izogniti uporabi umetnih materialov, uporabite kar zastirko. Ta sicer ne bo tako zelo ogrela tal, bo pa pomagala pri zadrževanju vlage in preprečila razraščanje plevela. Zastirko dodajte malce pozneje, ko so rastline že nekoliko večje, saj se pod njo zelo radi skrijejo polži in lahko mlade rastline zelo hitro uničijo.
Ne škropite po listih
Kumare potrebujejo tudi precej vode, predvsem pa jim morate zagotoviti enakomerno vlago; na ta način se izognete grenkim plodovom, kar se v vročih poletnih dneh zelo hitro zgodi. Ravno zato, ker potrebujejo veliko vlage, nekateri pri zalivanju pršijo kar cele rastline. Izogibajte se škropljenju po listih, saj v nasprotnem primeru rastline lahko napadejo številne bolezni, predvsem plesen.
Izognite se zmrzali
Za slajše kumare morate presaditev ali posejanje semena določiti, ko je mimo vsa nevarnost zmrzali. Pustite, da je zemlja topla do 16 C, tako da ni možnosti, da bi prišlo do stresa zaradi zmrzali.
Pravilno jih zalivajte
V zgodnjih fazah rasti lahko stres, kot je premalo zalivanja ali prekomerno zalivanje, povzroči, da se kukurbitacin (spojina grenkega okusa) koncentrira v plodu in ga zagreni. Rastline kumare zalivajte 2- do 3-krat na teden, lahko pa rastline postavite na kapnico, tako da ostane zemlja enakomerno in dosledno vlažna, vendar ne mokra.
Gojite slajše sorte
Da bi se izognili grenkim kumaram, lahko razmislite o izbiri veliko bolj sladkih sort in ne grenkih.
Zagotovite jim dovolj hranil
Kumare so težki hranilniki in vsak rastni medij brez organske snovi lahko obremenjuje rastlino, zaradi česar so grenke. V času sajenja v zemljo dodajte veliko komposta in organske snovi. Uporabite tudi uravnoteženo in organsko tekoče gnojilo, razredčeno na 1/4 njegove jakosti, enkrat na 3 do 4 tedne. Še posebej morate biti pozorni pri kumarah, ki jih gojite v posodah, saj te potrebujejo še več hranil.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV