Cilj je najti čim bolj ugodno razmerje med različnimi delci prsti
Kakšno zemljo potrebujete, je seveda odvisno od tega, kaj boste posadili, vendar obstajajo določeni parametri, ki v splošnem kažejo, kako ugodna je zemlja na vašem vrtu.
Obdelajte zemljo
Ne glede na sestavo zemlje in specifične zahteve vaših vrtnin, je prst treba obdelati, da bo pripravljena za sajenje. Cilj je ustvariti ilovnato površino na dobro odcedni podlagi. To pomeni, da je treba prekopati približno 30 centimetrov debelo plast zemlje.
Ročno prekopavanje je lahko fizično naporno, vendar je na majhnih vrtovih povsem mogoče. Najprej začnite z lopato in zemljo z obračanjem dobro prekopljite. Naslednji korak je, da se lotite velikih grud. Te najlažje razbijete in razdrobite z motiko ali vrtnimi vilami. Nazadnje je treba vrtno površino gladko pograbiti in zgladiti. Ročna priprava vrta manj poškoduje strukturo tal in vse prisotne koristne organizme, zato je za manjše vrtove bolj priporočljiva od strojne.
Preizkus pH vrednosti
Preizkus tal meri pH, ki določa raven kislosti in bazičnosti v tleh. Vzdrževanje pravilne ravni pH je pomembno, ker to vpliva na sposobnost zelenjadnic, da absorbirajo hranila. Večina zelenjave najbolje uspeva v uravnoteženem pH okolju med 6,2 in 6,8. Vrtnarski centri ponujajo enostavne, komercialno dostopne teste, s katerimi lahko preizkusite pH vrednost vaših tal.
Izberite pravi čas
Obdelovanja tal se je priporočljivo lotiti takrat, ko tla niso preveč mokra. Izogibajte se tudi obdelovanju prehitro v sezoni, ko so tla še zamrznjena.
Če je vaša zemlja precej glinasta, potem jo je ob obilnem deževju še toliko težje obdelovati. Običajno pravega časa ne bo težko izbrati, saj nam neugodni pogoji, pa naj gre za suho ali mokro zemljo, delo na vrtu že sami po sebi precej otežijo.
Medtem ko je delo s suhimi ilovnatimi tlemi težko, so mokra ilovnata tla še bolj neugodna. Mokra ilovnata prst se zlahka sprime, ko nanjo pritisnete, kar ustvari lepljivo maso, ki jo je tudi težko razbiti. Eden od znakov, da so vaša tla premokra, je, če na mestih, kjer ste hodili, puščate mokre sledi.
Dodajte kompost in organski material
Z dodajanjem pet do 10 centimetrov debele plasti komposta ali drugega organskega materiala boste vaša tla ohranjali zdrava in rodovitna. Suho listje, pokošeno travo in kompost lahko nanesete jeseni ali zgodaj spomladi in jo dobro vdelate v prst. Druga možnost je, da spomladi posadite pokrivni posevek, kot je detelja. Ko se ti materiali razgradijo, dodajo hranila, zvišajo raven dušika in pritegnejo organizme in mikroorganizme, ki izboljšajo strukturo tal, vendar je to ukrep, ki za delovanje potrebuje čas.
Nanesite komercialno gnojilo
Če šele začenjate urejati vrt ali nimate časa ali materiala za dodajanje komposta, lahko komercialna gnojila hitro zagotovijo hranila, ki jih vaše rastline potrebujejo. Dodan amonijev nitrat bo povečal vsebnost dušika, vendar ga je treba nanesti pred prvim sajenjem. Granulirana gnojila je treba prekopati, obdelati ali dobro zaliti z vodo.
Na trgovskih najdemo tudi organska gnojila
Komercialna organska gnojila, kot sta krvna moka in ribja emulzija, se dobro obnesejo na manjših predelih in se običajno dodajajo med ali po sajenju. Za obdelavo velikega vrta stroškovno niso učinkoviti.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV