Strune veljajo za enega najbolj resnih vrtnih škodljivcev, in četudi ste jih v zemlji odkrili šele pred kratkim, je velika verjetnost, da so se tja naselili že precej dolgo nazaj. Ličinke imajo namreč precej dolg življenjski cikel, ki lahko traja od 3-6 let. Ob idealnih pogojih, ki vključujejo dovolj visoko temperaturo ozračja in veliko vlage v tleh, se v zemlji lahko namnožijo in tam ostanejo tudi več let. Če imajo ob tem na voljo še hrano v obliki korenin, gomoljev in stebel, pa vašega vrta zelo verjetno ne bodo zapustile prostovoljno. Prehranjujejo se predvsem s travo, fižolom, koruzo, rdečo peso, korenjem, žitom, krompirjem, pa tudi drugimi vrtninami.
Življenjski cikel strun
Večino svojega življenjskega cikla strune preživijo kot ličinke v zemlji na istem mestu. Odrasli hrošči se nato na to mesto pogosto vračajo in tam izvalijo nova jajčeca.
Spomladi, ko se zemlja segreje na 10 stopinj C, odrasli hrošči pokukajo iz svojih skrivališč in tako v poletnem času na površino tal odložijo tudi do 300 jajčec. Priljubljena mesta za odlaganje jajčec so polja, vrtovi ali travnate in s plevelom porasle površine. Ko odloži vsa jajčeca, odrasel hrošč pogine.
Odvisno od temperature zraka se jajčeca izležejo po nekaj dneh do nekaj tednih
Ličinke se preostanek poletja hranijo s semeni in podzemnimi deli rastlin, nato prezimijo in se naslednjo pomlad ponovno začnejo hraniti. Ta vzorec se nadaljuje več let, vse dokler se ne spremenijo v odraslega hrošča.
Kako prepoznamo ličinke strun in odrasle hrošče
Na novo izležene ličinke so bele in v dolžino merijo približno 2 milimetra. Odrasle ličinke so nekoliko večje, merijo do 3 centimetre. Po prvem mesecu se pri nekaterih vrstah razvije trda telesna lupina, pri drugih pa mehka. Barva ličink sega od svetleče rumenorjave ali kostanjevo rjave do temno rjave. Telo je vitko, valjasto in členkasto, s tremi pari kratkih nog.
Sumite, da so vaš pridelek napadle strune?
Če sumite, da so vaš pridelek napadle strune, bodite pozorni na njih, ko obdelujete vrtno zemljo. Ličinke se običajno nahajajo v zgornjih šestih centimetrih zemlje, ko je zemlja prevroča ali prehladna, pa se lahko zakopljejo tudi globlje. Kako globoko v tleh jih boste našli, je odvisno tudi od vlažnosti tal – ker imajo rade vlažno zemljo, se poleti zakopljejo nekoliko globlje.
Kako ukrepati proti strunam
Ličink strune se bomo najlažje znebili ob koncu aprila ali v začetku maja ter v septembru in oktobru, saj v teh obdobjih poteka proces levitve in so zato najbolj občutljive. Ne glede na to, kateri postopek boste izbrali, pa boste proces zelo verjetno morali ponoviti večkrat.
Pripravki za zatiranje strun
Na trgu najdemo najrazličnejše pripravke za zatiranje strun, s katerimi se jih lahko enostavno in učinkovito znebimo. Navadno gre v teh pripravkih za apneni dušik, ki ga najdemo v obliki granulata ali pa tekočega gnojila. Zadostovalo pa bo tudi čisto apno v prahu.
Poskrbite za dobro odcedno zemljo
Strune imajo rade mokro zemljo. V kolikor bo vaša zemlja dobro odvajala vodo, je večja verjetnost, da jih odvrnete od naselitve na svojemvrtu.
Upoštevajte pravila kolobarjenja
Upoštevajte kolobarjenje na gredicah. Ker ličinke strun prezimijo v tleh, so na novo posejane vrtnine zanje lahka tarča. Če vam strune povzročajo preglavice, morda razmislite o tem, da gredico leto ali dve pustite prazno.
Zemljo pozimi obilno potresite s pepelom
Pozimi lahko zemljo večkrat obilno potresete s pepelom. Ta bo zemljo dodatno izsušil ter tako ustvaril neugodne pogoje za razvoj ličink.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV