Korenje je nepogrešljiva sestavina vsake kuhinje, zato ni presenetljivo, da si težko prestavljamo vrtiček brez njega. Poleg tega je precej nezahteven za vzgojo, hkrati pa se, ko ga enkrat poberemo, precej dobro skladišči. Pri tem mu je seveda potrebno zagotoviti čim bolj optimalne pogoje.
Ko je vse korenje z vrta pobrano, je čas, da ga pripravimo za ozimnico.
Korenje, ki ga nameravamo pojesti v nekaj tednih, vedno shranjujemo v hladilniku. Pri sobni temperaturi namreč ta zaradi povečane absorpcije kisika izgubi sladkor in razvije grenak priokus.
Vsakemu korenju najprej z ostrim nožem odstranimo zeleno listje, tako da ostane približno en centimeter zelenega dela. To je pomembno zato, ker bi sicer listi iz korena posrkali sladkorje in pustil grenak okus. Z nožem postrgamo še odvečno zemljo.
Svežega korenja, ki ga nameravamo shraniti, ne spiramo.
Celo, neolupljeno korenje je manj dovzetno za izgubo vlage kot olupljeno in očiščeno. Pravzaprav bi lahko celo predhodno spiranje celega neolupljenega korenja povzročilo, da se predčasno pokvari.
Olupljeno in narezano korenje
Olupljeno in narezano korenje shranimo enako kot neolupljeno. Vendar velja omeniti, da lupina ščiti pred izgubo vlage, zato bo lupljenje korenčka pred shranjevanjem pospešilo proces dehidracije. To torej pomeni, da ima ta precej krajši rok trajanja.
Shranjevanje za daljši čas
Če želimo korenje shraniti za daljši čas, ga lahko 'zakopljemo' v mivko. Na dno večje posode potresemo mivko in nanjo naložimo korenje, ki smo ga očistili zemlje in odstranili liste – tudi tu pustimo le dober centimeter zelenega peclja. Čezenj nasujemo debelo plast mivke. Shranimo v prostoru s temperaturo okoli 5 stopinj Celzija in čim višjo vlažnostjo. Po potrebi lahko mivko občasno zalijemo z vodo, da povečamo vlažnost. Zrelo korenje lahko na ta način hranimo pet do šest mesecev.
Kako zamrzniti korenje
Če smo pridelali veliko količino korenja, a ne želimo, da bi šlo v nič, je zamrzovanje morda najboljša možnost. Da ohranimo njegove hranilne snovi in okus, ga je priporočljivo pred tem blanširati.
1. Zeleni del popolnoma odstranimo ter korenje operemo in olupimo. Nato ga narežemo na poljubno velike kose.
2. V loncu zavremo vodo. Medtem ko čakamo, da voda zavre, drugo skledo napolnimo z ledeno vodo in pripravimo pekač s peki papirjem.
3. Korenje v vreli vodi blanširamo 3–5 minut.
4. Precedimo in ga takoj stresemo v ledeno vodo, v kateri ga pustimo natanko toliko časa, kot smo ga blanširali.
5. Nato ga razporedimo na pekač, nekoliko osušimo in zamrznemo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV