Kapusov belin je vrsta velikega belega metulja, ki se naravno razmnožuje na zeljnih listih – z njimi se namreč prehranjuje. Njegove gosenice pa lahko popolnoma uničijo pridelek na vaši zelenjavni zaplati.
Opazujte svoj vrt, ali morda na njem leta bel metulj, ki ima v zgornjem kotu sprednjih kril značilno vbočeno črno liso (samica se od samca loči po tem, da ima na zgornji strani sprednjih kril še dve dodatni črni lisi).
Metulj se pojavlja v različnih obdobjih v letu. Nekaj let se pojavi spomladi, drugič jih boste morda opazili le poleti ali jeseni. Običajno se spomladi pojavi prvi val metuljev, ko na spodnjo stran zeljnih listov odlagajo jajčeca – od 40 do 100. Ko se izležejo drobne gosenice, začnejo kolonizirati rastline in jih med hranjenjem poškodujejo. Na zeljnih listih se najprej pojavijo luknje, ki so čedalje večje. Ta metulj oziroma njegove gosenice lahko v eni sezoni uničijo ves pridelek, kajti lahko se pojavi več generacij gosenic – prva spomladi, druga poleti in zadnja jeseni.
Velikost škode je odvisna od tega, koliko gosenic žveči vaše zelje. Če imate srečo, boste imeli le nekaj grdih, a neškodljivih lukenj v listih, kar ne bo vplivalo na letino. Napad gosenic pa lahko uniči vse zelje. Bolje se je odločiti za preventivne ukrepe, saj boste imeli kasneje manj dela in škode.
Zaščita pred kapusovim belinom
Svoje zelje pred tem metuljem zaščitite z zaščitno mrežo. Toda ta rešitev je učinkovita le, če ste prepričani, da se v prsti ne skrivajo bube.
Mnoge rastline odganjajo te metulje: pelin, melisa, meta, kozmeja, žajbelj, paradižnik in timijan. Sajenje teh rastlin poleg kapusnic je najboljši način, kako povečati biotske raznovrstnosti na vrtu, poleg tega pa pomaga pri pridelavi različnih pridelkov hkrati.
Poznate kapucinko? Pogosto se uporablja kot vaba za uši. Enako velja tudi za gosenice tega metulja – raje bodo šle na kapucinko kot na zelje ...
Pomaga tudi redno pregledovanje kapusnic. Če najdete jajčeca, jih odstranite.
Veliko vrtičkarjev uporablja tudi naravna škropiva – tri pesti paradižnikovih listov za tri ure potopite v nekaj vode in s tem škropite kapusnice. Mnogi uporabljajo tudi tonik iz nima (ang. neem), včasih pa se obnese tudi namočen pelin. Poleg vsega tega pa gosenice tudi ročno odstranjujejo.
Moj Vrt
Vir: Nature & Garden
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV