Pred sajenjem ne pozabite prekopati vrta in nahraniti zemlje za nove rastline. Ker najverjetneje ne boste na novo posadili celega vrta, predhodno naredite načrt, v katerem razmislite, koliko površine boste potrebovali.
Česen
Česen sadimo spomladi ali jeseni. Najboljši čas za sajenje jesenskega česna je v oktobru. Tla pripravimo po običajnem postopku, tako da očistimo plevel in jih prekopljemo. Nato na razdalji približno 15 do 20 centimetrov izkopljemo približno 4-5 cm globoke luknjice in vanje položimo stroke česna s korenino navzdol. Pravilno obrnjeni ter veliki in zdravi stroki česna so predpogoj za dober in bogat pridelek. Če jih bomo posadili v lonec ali pa na vrtu ob hudem mrazu ustrezno zaščitili, bomo mladi česen lahko pobirali že tekom zime.
Ohrovt
Ohrovt je tako kot druge kapusnice odporen na mraz. Jesenski ohrovt ima edinstven, sladek, rahlo oreščkast okus, saj so listi slajši, ko zorijo na hladnem. Čas za sajenje je približno pet do sedem tednov pred prvo zmrzaljo. Ker je ohrovt hitro rastoča rastlina, potrebuje dovolj vode. Zemlja naj bo zato vedno vlažna.
Motovilec
Ta listnata zelenjava je precej enostavna za nego in vzgojo. Najbolj primeren čas bomo ujeli, če jo posadimo med 15. avgustom in 15. septembrom, prve liste pa bomo lahko tako začeli pobirati v začetku decembra. Pred prvo zmrzaljo ga je priporočljivo zaščititi, če ga gojimo v loncih, pa ga postavimo v vrtno uto, garažo ali drug notranji prostor.
Brokoli
Brokoli spada v družino kapusnic tako kot zelje, ohrovt in cvetača. S setvijo začnemo konec junija ali v začetku julija. Seme potrebuje mesec do mesec in pol, da se razvije v zdravo sadiko in je tako v avgustu sadika pripravljena za sajenje na vrt. Najbolje bo uspeval na humusnih, rahlo poroznih tleh, ki ne smejo biti kisla. Ker ne mara veliko sonca, je zanj primerna bolj senčna lega.
Črna redkev
Redkev je dvoletna rastlina, ki je v prehrani cenjena predvsem zaradi svojih zdravilnih lastnosti. Gomolj je lahko okrogel, valjast ali stožčast. Na zunaj je večinoma črna, najdemo pa tudi rjave in kremno bele sorte. Poleg gomolja so uporabni tudi listi, pogosto se jih namreč dodaja v zelene napitke. Najprimernejši čas za sajenje je od sredine julija do konca avgusta, zgodnje sorte pa bodo zrele za pobiranje slaba dva meseca kasneje.
Špinača
Špinača je ena najstarejših kulturnih vrtnin in zavzema pomembno mesto med zelenjadnicami, ki jih gojimo pozno jeseni in pozimi. Jesensko ali prezimno špinačo sejemo sredi oktobra in pobiramo od konca aprila naslednje leto. V primerjavi z drugimi vrtninami nima velikih zahtev in jo lahko gojimo na skoraj vseh tleh. Odporna je na mraz, takoimenovane prezimne vrste brez večjih težav prenesejo temperaturo tudi do -10 stopinj Celzija.
Solata endivija
Endivija je zimska solatnica, zato ji ustrezajo krajši dnevi, vlažna tla in in hladnejše temperature. Najbolje jo je saditi avgusta, če prehitevamo čas sajenja, nam lahko namreč hitro uide v cvet. Posadimo jo lahko v lonec ali na gredico. Če se odločimo za sajenje na vrt ali njivo, je pomembno, da med dvema sadikami pustimo vsaj dvajset centimetrov prostora, da se lahko nemoteno razvijajo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV