Dominvrt.si
Bellarosa krompir

Kako se znebiti koloradskega hrošča, ki napada krompir

L.M.
16. 05. 2023 05.00
0

Koloradski hrošč ni izbirčen in bo jedel skoraj vse, toda njegova najljubša hrana je krompir, ki običajno utrpi največjo škodo. Da vam ne uniči celotnega pridelka, sledite spodnjim nasvetom, s katerimi boste prepoznali in nadzorovali tega nadležnega škodljivca.

Po čem prepoznamo koloradskega hrošča?

Te hrošče je dokaj enostavno prepoznati po okroglem, grbastem trupu, na katerem so izrazite oranžne ali rumene ter črne črte. Odrasla žival zraste do velikosti 1 cm.

Samica koloradskega hrošča lahko naenkrat odleže med 20 in 60 jajčec.
Samica koloradskega hrošča lahko naenkrat odleže med 20 in 60 jajčec. FOTO: Adobe Stock

Razmnoževanje poteka z odlaganjem jajčec, vsaka samica jih lahko naenkrat odleže med 20 in 60. Ko se jajčeca izležejo, iz njih pokukajo ličinke – majhne oranžne žuželke s črnimi glavami in črnimi pikami ob straneh. Največ škode naredijo krompirju in drugim rastlinam iz skupine razhudnikov, kamor sodijo tudi paprika, jajčevci in paradižnik. Ker potrebujejo veliko hrane in so precej požrešne, lahko hitro uničijo celotno rastlino. 

Koloradski hrošč je pogost škodljivec, ki se naseli na krompirju.

Koloradski hrošč se lahko hitro razmnoži in povzroči znatno škodo rastlinam, kar vodi do zmanjšanja pridelka in celo do njegovega izpada. Če imate opravka z napadom koloradskega hrošča, je pomembno, da hitro ukrepate, da zaščitite svoj pridelek. 

Kje se koloradski hrošč največkrat zadržuje?

Odrasle hrošče najpogosteje najdemo na listih in steblih rastlin krompirja, njihove ličinke pa pogosto na spodnji strani listov. Najbolj razširjeni so tam, kjer so velike skupine razhudnikov posajene blizu skupaj. Ko načrtujete sajenje, ločite krompir, papriko in jajčevce od drugih pridelkov, ki se temu hrošču morda ne bodo zdeli tako okusni.

Ličinka koloradskega hrošča je zelo požrešna in lahko uniči celotno rastlino.
Ličinka koloradskega hrošča je zelo požrešna in lahko uniči celotno rastlino. FOTO: Adobe Stock

Redno spremljajte rastline, če se na njih pojavi koloradski hrošč.

Ključ do zatiranja koloradskega hrošča je zgodnja zaznava in ulov. Poskrbite, da boste svoje rastline krompirja redno, vsaj enkrat na teden, spremljali glede znakov okužbe. Odrasle hrošče iščite na listih in steblih ter njihove ličinke na spodnji strani listov. Če jih opazite, jih ročno odstranite in vrzite v vedro z milnico. To bo pomagalo zmanjšati populacijo in preprečiti nadaljnjo škodo na rastlinah.

Uporabite fizične metode odstranjevanja.

Eden od učinkovitih načinov zatiranja koloradskega hrošča so fizične metode odstranjevanja, še posebno na majhnih vrtovih. To vključuje ročno odstranjevanje hroščev in njihovih ličink iz nadzemnih delov krompirja. Nadenite si rokavice in živali poberite z rastline ali pa si pomagajte s ščetko, s katero jih postrgate v vedro z milnico. Posebej pomembno je, da se znebite vseh ličink, pa tudi odraslih škodljivcev, ki bi v nadaljnjem razvoju na vaše rastline odlagali nova jajčeca. 

V skrajnem primeru razmislite o uporabi insekticida. 

Čeprav so insekticidi lahko učinkoviti pri zatiranju koloradskega hrošča, je njihova uporaba priporočljiva le v skrajnem primeru. Insekticidi lahko namreč poškodujejo koristne žuželke in opraševalce ter onesnažijo zemljo in vodo. Poleg tega se v fazi, ko bi škodljivca želeli zatreti z insekticidom, v zemlji že nahajajo gomolji krompirja.  

Odrasli hrošč zraste približno do 1 cm.
Odrasli hrošč zraste približno do 1 cm. FOTO: Adobe Stock

Če se odločite za uporabo insekticida, izberite tistega, ki je namenjen specifično proti koloradskemu hrošču, in natančno upoštevajte navodila. Vedno nosite zaščitno obleko in se izogibajte škropljenju v vetrovnih dneh, da preprečite odnašanje. Ob večkratni uporabi ne pozabite zamenjati insekticidnega sredstva, da preprečite, da bi hrošči nanj razvili odpornost.

Neemovo olje

Po potrebi na rastline nanesite neemovo olje. Ta insekticid se pogosto uporablja pri ekološkem vrtnarjenju. Pridobiva se iz semen drevesa neem in vsebuje več spojin, ki jih sicer najdemo tudi v komercialnih pesticidih. Deluje tako, da poseže v hormonski sistem hroščev, to pa zatre njihovo sposobnost razmnoževanja. Insekt mora tretirano rastlino dejansko pojesti, da je le-ta učinkovit.

Medtem ko neemovo olje velja za organski pesticid, ne pozabite, da samo zato, ker izdelek velja za organskega, ne pomeni, da je neškodljiv za ljudi. Izraz ekološki pomeni, da je izdelek narejen iz naravnih sestavin, ne pa, da je netoksičen.

Upoštevajte pravila kolobarjenja. 

Eden najboljših načinov zatiranja koloradskega hrošča je kolobarjenje. To pomeni, da krompir vsako leto posadite na drugo mesto na vrtu, da preprečite, da bi se hrošči v tleh razmnožili. Uporabite lahko tudi fizične ovire, kot je vrtna koprena ali drugo pokrivno sredstvo, da preprečite, da bi našli pot do rastlin. Nazadnje poskrbite, da boste ob koncu sezone očistili vse ostanke rastlin krompirja, da zmanjšate verjetnost prezimovanja hroščev.

Kako z vrta pregnati zeleno smrdljivko?
Preberi še
Kako z vrta pregnati zeleno smrdljivko?
Najpomembnejši nasvet, s katerim bo vaš paradižnik odlično uspeval
Preberi še
Najpomembnejši nasvet, s katerim bo vaš paradižnik odlično uspeval
Je ta zelenjava res nevarna za zdravje?
Preberi še
Je ta zelenjava res nevarna za zdravje?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698