Če imate okoli vrta ali vsaj v njegovi bližini veliko kopriv, potem ste rojeni pod srečno zvezdo. Koprive so namreč vsestransko uporabne – lahko jih pojeste, uporabite za izdelavo negovalnih izdelkov za kožo ali pa iz njih skuhate gnojilo za svoje rastline. Ta se še posebej dobro obnese kot hranilo za paradižnike.
Dobro se obnese tudi na listnatih rastlinah in zelenjadnicah, ki so velike porabnice hranil, to so denimo jajčevci, paprika, paradižnik, koruza, kumare, melone, bučke ter jesenske buče.
Gnojilo iz kopriv po drugi strani ni priporočljivo za fižol, grah, čebulo, krompir, korenje in drugo korenasto zelenjavo.
Kopriva je vaš skrivni zaveznik do lepih paradižnikov
Koprive so prava zakladnica hranilnih snovi. Njihova prednost je ta, da lahko črpajo hranila in minerale iz prsti in jih nato shranijo v visoko biološko razpoložljivih oblikah in koncentracijah v svojih listih. Zaradi tega so idealne kot gnojilo za rastline, zastirka ter celo dodatek kompostu.
Obstajajo znanstvene študije, ki kažejo, da so sveži listi koprive polni visokih koncentracij vitaminov in velikih količin mineralov. Listi vsebujejo predvsem veliko dušika, klorofila in rastlinskih polifenolov, ki podpirajo zdravje vašega vrta.
Potrebujete:
- koprive,
- debele rokavice,
- vrtne škarje.
Postopek priprave gnojila iz kopriv
1. Naberite koprive. Vsaki koprivi s škarjami odstranite tri ali štiri zgornje pare listov, saj vsebujejo največ vitaminov in mineralov. Pazite, da jih ne nabirate v bližini ceste ali drugega območja, kjer so bile morda poškropljene s kemikalijami.
2. Koprive s škarjami narežite na manjše kose in jih stresite v vedro s pokrovom. Finejši kosi bodo povzročili boljšo fermentacijo in hitrejše sproščanje hranil.
3. Dodajte toliko vode, da pokrije vse koprive v vedru.
4. Na vedro položite pokrov, vendar ga ne zaprite popolnoma.
5. Enkrat dnevno premešajte, pri čemer se morajo pojaviti mehurčki. To je znak, da poteka fermentacija.
6. Po približno treh tednih bi moral biti postopek fermentacije končan. Da je mešanica pripravljena, boste vedeli, ko po mešanju prenehajo nastajati mehurčki. Sedaj tekočino samo še precedite in gnojilo je pripravljeno za uporabo.
Pred zalivanjem gnojilo razredčite
Ko nameravate uporabiti rastlinsko gnojilo za svoj vrt, ga boste morali razredčiti z vodo. Priporočljivo je, da za zalivanje rastlin uporabite en del gnojila na 10 delov vode, za direktno foliarno aplikacijo z razpršilom pa en del gnojila na 20 delov vode. To rastlinsko gnojilo uporabite približno enkrat na mesec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV