Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?

VRT

Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?

L.M.
31.12.2023, 5:00
1

Lepoplodka ali kalikarpa spada med bisere rastlinskega sveta. Na listopadnem grmu, ki zraste okrog dva metra, se poleti odprejo drobni zvezdasti škrlatno vijolični cvetovi, ki v jeseni dozorijo v škrlatne plodove. Jeseni in pozimi lahko tako na njej občudujemo čudovite okrogle jagode vijolične barve. Čeprav plodovi niso užitni, so sami po sebi lahko čudovita dekoracija.

Kot pove že ime, je lepoplodka znana po svojih lepih plodovih

Zeleno listje jajčaste oblike in z nazobčanim robom lepoplodki ne dela ravno velike usluge. Prav tako cvetovi na pogled niso nič posebnega, vendar pa vtis zagotovo naredijo njene svetlo vijolične jagode, ki rastejo v debelih grozdih in se navadno obdržijo skozi vso zimo. Nekatere sorte imajo namesto vijoličnih bele plodove, oboji pa predstavljajo vizualno zanimivost za pokrajino in hrano za divje živali. 

Kalikarpa
Kalikarpa / FOTO: Adobe Stock

Pogoji za rast

Zahvaljujoč izjemnemu videzu se odlično obnesejo kot posamični grmički; če jih postavimo v vrsto, pa tvorijo osupljivo živo mejo. Posadimo ga na senčno mesto z dobro odcedno zemljo. Slabo zemljo je ob sajenju priporočljivo zmešati z kompostom.

Ali lahko lepoplodka uspeva kot sobna rastlina?

Ta grmičasta rastlina lahko v prvih letih rasti dobro uspeva v zaprtem prostoru, vendar pa se grm precej širi in sčasoma za svoj razvejan koreninski sistem potrebuje vedno več prostora, zato ga je najbolje gojiti na prostem.

Kalikarpa
Kalikarpa / FOTO: Adobe Stock

Svetloba

To grmičevje se na splošno dobro obnese na soncu ali v polsenci, kar pomeni vsaj tri ure neposrednega sonca na dan. V naravi raste na robovih gozdnatih območij, kjer se lahko količina sončne svetlobe, ki jo prejme, spreminja skozi dan in tudi glede na letni čas, zato je precej prilagodljiva. Več sončne svetlobe pomeni večji pridelek jagod, vendar to hkrati pomeni tudi povečano potrebo po vodi.

Prst

Lepoplodka dobro uspeva v kisli in dobro odcedni zemlji. Najbolj ji ustrezajo pogoji, primerljivi s tistimi, kjer sicer ta naravno raste. Njen naravni habitat je gozd, vendar pa dobro prenaša tudi druge vrste tal, vključno z glineno prstjo.

Kalikarpa
Kalikarpa / FOTO: Adobe Stock

Voda

Mladi grmi lepoplodke potrebujejo približno 4 cm dežja na teden. Kasneje, ko rastlina vzpostavi mehanizem, ki ji omogoča prebroditi tudi bolj sušna obdobja, pa zadostujeta že 2 cm tedensko. Kadar padavin ni dovolj, jim omogočite počasno zalivanje, da lahko voda počasi prodira do korenin in tudi sproti odteka. 

Temperatura 

Pri vzgoji lepoplodke kot pri večini grmovnic temperatura ozračja ne igra pomembne vloge. Uspeva ne glede na podnebje in nima posebnih zahtev glede temperature ali vlažnosti. Prav tako ima dobro visoko toplotno toleranco, dokler je izpolnjena njena potreba po zadostni vlagi.

Gnojenje

Gnojenja načeloma ne potrebuje, vendar ji bo spomladi koristila lopata ali dve komposta, če so tla zelo revna s hranili. Toda preveč gnojila lahko negativno vpliva na količino jagod, ki zrastejo na rastlini. 

Kalikarpa
Kalikarpa / FOTO: Adobe Stock

Obrezovanje

Najprimernejši čas za obrezovanje je pozno pozimi ali v začetku spomladi, preden rastlina začne na novo odganjati. Četudi bi morali žrtvovati nekaj okrasnih jagod, je priporočljivo to storiti čimprej, saj bo to privedlo do boljše in lepše rasti v prihodnosti.

Cveti spomladi in poleti

Cvetovi lepoplodke so precej majhni, neznatni in nič kaj spektakularni, vendar se iz njih razvijejo značilni vijolični plodovi. Cvetenje traja vse od pomladi do sredine poletja, cvetovi v grozdih pa se pojavljajo v odtenkih vijolične, rožnate in bele barve. Če rastlina ne cveti, je za to najverjetneje krivo pomanjkanje svetlobe ali vode.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke