Četudi ste dobri poznavalci buč, kumar in nasploh vseh pridelkov, ki rastejo na vašem vrtu, je prepoznavanje zrelosti lubenice lahko precej težavno. Za razliko od paradižnika, paprike in drugih vrst sadja in zelenjave, pri katerih je sprememba med zrelim in nezrelim sadežem očitna, na primer zaradi spreminjanja iz zelene v rdečo barvo so spremembe pri lubenici dosti bolj subtilne in na zunaj praktično neopazne.
Vseeno pa obstajajo določeni vidiki, po katerih ravno prav zrelo lubenico ločimo od tiste, ki na vrtu potrebuje še nekaj dni sonca.
Kako ugotoviti, ali je lubenica pripravljena, da jo poberemo?
Večina sort lubenic je pripravljenih za obiranje približno mesec po tem, ko rastlina odcveti, ali 2 do 3 mesece po sajenju semen. Natančen čas se lahko razlikuje glede na vrsto lubenic, ki jih gojite, pa tudi glede na vreme in ali so bile izpolnjene vse potrebe te rastline. To vključuje predvsem veliko polnega sonca ali delno senco, če je vreme nadpovprečno toplo, ter ustrezno količino vode. Čeprav bi pričakovali, da lubenica potrebuje zelo veliko vode, temu ni tako. Zalivanje je potrebno le v obdobju po sajenju, ko že opazimo prve plodove, pa zalivamo le v primeru daljšega sušnega obdobja. Dejstvo je, da preveč vode v času rasti privede do izgube sladkosti.
Jerica Pučko Antolin, svetovalka iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, glede rastne dobe lubenice pojasnjuje: "Ločimo mini lubenice in klasične lubenice. Na tržišču je veliko sort različnih dolžin vegetacije, povečanje in zorenje pa sta neposredno povezana s številom sončnih dni in padavin. Tako ločimo čas pobiranja od časa presajanja do polne zrelosti 65 do 95 dni."
Videz lubenice nam pove, kdaj je čas za pobiranje
Čeprav ni tako zelo očitno kot pri drugih rastlinah, je po videzu zelene lupine mogoče ugotoviti, kdaj je lubenica zrela. Ko vaše lubenice rastejo in zorijo, boste opazili, da ima zelena lupina sijoč videz. Eden največjih pokazateljev, da so lubenice pripravljene za obiranje, je, ko ta sijaj izgine. Lupina zrele lubenice bo imela motno zelen videz, del, ki je obrnjen proti tlom, pa se bo spremenil iz zeleno-bele v rumeno ali svetlo rjavkastega.
Jerica Pučko Antolin k temu doda še enega izmed pokazateljev zrelosti tega sadeža: "Ko je lubenica zrela, se ob peclju posušita vitica in majhen list. Na mestu, kjer je ležala na tleh, mora biti rumenkaste barve. Če je bele ali zelene, je verjetnost, da še ni dozorela. Med progami se plodovi lubenice rumeno obarvajo oziroma se posvetlijo, temne črte pa potemnijo, pri nekaterih sortah se celo obarvajo temno zeleno do črno."
To torej pomeni, da boste morali, če želite izbrati najboljši čas za pobiranje, zrelost lubenic vsak dan preverjati.
Zrela lubenica ima drugačen zvok od nezrele
A poleg videza obstaja še en trik. Namreč zrela lubenica ima votel obroč, medtem ko bo tista, ki še ni pripravljena za obiranje, zvenela bolj, kot bi trkali po kovini.
"S ploskim tleskom dlani zaslišimo votel zvok, ki tudi rahlo zavibrira," še doda Pučko Antolinova.
Kakšen je najboljši način za nabiranje lubenic?
Ko nabirate lubenice, morate na plodu pustiti približno dva centimetra stebla. Z ostrim nožem odrežite lubenico s trte. Hranite jo lahko približno en teden pri sobni temperaturi in približno dva do tri tedne v hladilniku.
Lubenico vedno poberemo šele, ko je ta popolnoma zrela, saj ko je enkrat obrana, neha zoreti.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV