Dominvrt.si
Mango

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango

L.M.
27. 02. 2023 07.39
2

Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Dejstvo je, da naše razmere niso najbolj ugodne za gojenje tropskega sadja, kot je mango, a drevo je kljub temu mogoče gojiti v zemlji ali velikem loncu. V ustreznih pogojih tvori gosto krošnjo z dolgimi podolgovatimi zelenimi listi, ki jo od decembra do marca čudovito dopolnjujejo beli cvetovi. Tri do pet mesecev pozneje pa se pojavijo plodovi.

Mangovec potrebuje toplo in vlažno ozračje.
Mangovec potrebuje toplo in vlažno ozračje. FOTO: Adobe Stock

Mangovec najbolje uspeva v tropskem in toplejšem subtropskem podnebju, kjer ni nevarnosti zmrzali. V ZDA drevesa manga rastejo v Kaliforniji, na Floridi, na Havajih in v Portoriku. Saditi jih je treba spomladi, drevo pa je hitro rastoče. Za pridelavo sadja ne potrebujemo dveh dreves, saj ima eno drevo cvetove z moškimi in ženskimi deli.

Za mangovec, posajen na vrtu, obstaja večja verjetnost, da bo obrodil sadove, kot če je posajen v loncu. Največji izziv pri gojenju tega tropskega sadnega drevesa je drevo ohraniti pri življenju dovolj dolgo, da doseže končno velikost in zrelost ter obrodi sadove. Majhne sorte, primerne za v lonec, so sposobne obroditi, če prejmejo dovolj sončne svetlobe. Sadje je običajno zrelo za obiranje poleti ali jeseni, vendar se čas razlikuje glede na tip podnebja, v katerem raste. 

Kdaj je najboljši čas za sajenje?

Čas sajenja je običajno od aprila do oktobra, glede na tip podnebja. Najboljši čas za sajenje mangovca pri nas je spomladi, ko vreme še ni prevroče, a je nevarnost zmrzali že minila.

V naših podnebnih razmerah je vzgoja plodov na mangovcu precej negotova.
V naših podnebnih razmerah je vzgoja plodov na mangovcu precej negotova. FOTO: Adobe Stock

Izbira mesta sajenja

Mangovec ima rad sončno mesto z zračno in dobro odcedno zemljo. Pri izbiri mesta sajenja moramo upoštevati polno velikost drevesa in bližino mesta drugim rastlinah – ali drugače povedano, že v fazi sajenja mu omogočimo dovolj prostora za čas, ko bo zrasel in postal veliko drevo. Gojenje v posodi je možno le pri manjših sortah.

Razmik, globina in podpora

Razmik je odvisen od sorte manga, ki ga gojimo. Vedno preverimo velikost zrele krošnje skupaj z višino, da se prepričamo, da bo imelo drevo tudi v svoji kasnejši dobi dovolj prostora za rast in širjenje tako v širino kot v višino. V času rasti bo morda treba sadike privezati ob oporo, zlasti na območju z močnimi vetrovi.

Kako sadimo?

Če je okolje vroče in suho, pravkar posajeni sadiki porežite liste, da zmanjšate njihovo površino, ter s tem preprečite prekomerno izhlapevanje vode. To pomaga preprečiti šok ob presajanju in drevo se hitreje ukorenini.

Okoli vznožja drevesa raztresite naravno zastirko, odpadlo listje, seno ali kompost, da ohranite vlago in zatrete plevel. Pazite, da se zastirka ne dotika debla, saj v nasprotnem primeru tvegate možnost za razvoj bolezni.  

Nižje rastoče sorte mangovca lahko gojimo v loncu.
Nižje rastoče sorte mangovca lahko gojimo v loncu. FOTO: Adobe Stock

Koliko svetlobe potrebuje drevo manga?

Mangovec potrebuje polno sonce, kar pomeni vsaj osem ur neposredne sončne svetlobe skozi čimdaljše obdobje. Če ne dobi dovolj svetlobe, bo razvoj cvetov in plodov znatno okrnjen. V notranjih prostorih je dobra izbira okenska polica, vendar je, vsaj v toplejšem delu leta, vsekakor bolje, če lonec postavimo na prosto. 

Prst

Mangovec ni posebno občutljiv na točno določeno vrsto tal, vendar je najboljša peščena ilovica, ki je lahka in dobro odcedna. PH tal se lahko giblje od rahlo kislega do rahlo alkalnega – od 5,5 do 7,5.

To drevo ne potrebuje veliko gnojila in če je naša zemlja že v osnovi dovolj bogata, dodatno hranjenje ne bo potrebno. Uravnoteženo gnojilo s počasnim sproščanjem pa lahko dodamo v primeru, da so tla zares izčrpana. 

Voda

Drevesa manga so nekoliko odporna na sušo, čeprav lahko suša negativno vpliva na pridelavo sadja. Najbolje je, da zalivamo, ko se zgornji del zemlje izsuši, vendar ne pustimo, da drevo stoji v razmočeni zemlji.

Temperatura in vlažnost

Mangovci so, pričakovano glede na svoje naravno okolje, vajeni vlažnega zraka. Idealna stopnja vlažnosti ozračja je nad 50 odstotkov. Če je zrak v okolju suh, vsak dan večkrat popršimo liste drevesa. Kombinacija visoke vlažnosti in toplega okolja, vsaj 20 stopinj Celzija, ustvarjata prave pogoje za rast in uspevanje. Mangovec ne prenese zmrzali. Takoj, ko temperatura pade pod 5 stopinj Celzija, ga postavite na toplo, če ne želite, da mu odpadejo cvetovi in morebitni plodovi. 

Popolnoma dozorjen mango ima prijetno sladek vonj.
Popolnoma dozorjen mango ima prijetno sladek vonj. FOTO: iStock

Kdaj pobiramo plodove manga?

Mangovo drevo iz semena potrebuje vsaj pet do osem let, da obrodi sadove, medtem ko lahko s sadiko iz drevesnice prvi dozorjen mango pričakujemo v približno štirih letih, če smo zanj v tem času seveda ustrezno skrbeli. 

Potem ko drevo odcveti, sadež potrebuje tri do pet mesecev, da zraste in dozori. Barva zrelega sadja je odvisna od sorte. Sadje obiramo ročno, z njim pa je treba ravnati nežno, da ne poškodujemo lupine.

Eden od načinov za preverjanje zrelosti, ki velja tudi za izbiro sadja v trgovini, je, da ga povohamo – popolnoma dozorjen mango ima sladek vonj. Če naberemo ali kupimo nezrelo sadje, ga lahko zavijemo v papirnato vrečko ter shranimo na sobni temperaturi, s čimer pospešimo postopek zorjenja. Povsem zrelo sadje shranjujte v hladilniku in ga porabite v enem tednu. 

Kako gojiti drevesa manga v lončkih?

Večina dreves pritlikavega manga običajno zraste od enega do dva metra visoko, zaradi česar so idealni za gojenje v lončkih. Z gojenjem v posodi pridobimo to prednost, da ga lahko prestavljamo in mu tako skozi vse leto zagotavljamo kolikor toliko ustrezne pogoje. Za to izberemo posodo, visoko in široko vsaj 50 centimetrov, z zadostnimi drenažnimi luknjami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698