Kje raste mangostin?
Mangostin na splošno ne uspeva zunaj tropskih območij in ga običajno najdemo svežega le na lokalnih trgih. Uvoz sadja je zaradi strahu pred vnosom azijske vinske mušice v nekaterih delih sveta še vedno prepovedan, uvožene mangostine pa je treba najprej obsevati, da se uničijo morebitni škodljivci.
Kako raste mangostin?
Mangostin raste na drevesih, ki za uspevanje potrebujejo popolnoma tropsko podnebje in veliko časa za rast. Najpogosteje ga zasledimo v Indoneziji, Maleziji, na Šrilanki, Filipinih in Tajskem.
Gre za čudovito tropsko drevo, cenjeno zaradi svojih sočnih sadežev, nežne teksture in rahlo trpkega okusa.
V ugodnih razmerah lahko počasi rastoče drevo doseže višino do devet metrov. Ima debele, temno zelene, sijoče liste, dolge okoli 20 centimetrov, ki ležijo v nasprotnih parih vzdolž stebla, in velike rožnate cvetove. Plodovi so v velikosti manjše pomaranče, na konicah okrogli ali sploščeni.
Kako je videti sadež mangostina?
Mangostin je majhen, vijoličen sadež iz jugovzhodne Azije. Ima trdo zunanjo lupino in sladko, belo, sočno meso.
Zarad svoje okrogle oblike in značilno vijolične barve na zunaj spominja na pasijonko. Njegova čvrsta lupina je precej neprepustna in podobno kot škatlica z dragulji ščiti zaklad v notranjosti. Pod njo najdemo koščke nežnega mehkega belega mesa, ki so sladkega do rahlo trpkega okusa.
Na vrhu okroglega stebla so trdi zaviti listi, ki so pri zelo svežem mangostinu lahko še vedno nežno roza-zelene barve. Na dnu sadeža je majhen pecelj, ki deluje kot odtis žiga. Število delov tega peclja je lahko različno, vendar vedno natančno ustreza številu belih delov ploda znotraj lupine.
Kako jemo mangostin?
Najboljši način za uživanje mangostina je pravzaprav precej preprost. Nežen okus in ličiju podobna konsistenca tega sadeža sta razlog, da je najbolj okusen surov in to kar iz lupine.
Ker se slabo skladiščijo, jih je priporočljivo pojesti čimprej po obiranju oz. nakupu. Četudi je obran sadež še nekoliko manj zrel, se s časom ne bo izboljšal.
Zelo sveži mangostini so še vedno upogljivi in razpokajo, če jih stisnemo med dlanmi. Sadje položite na desko za rezanje in okoli njega previdno zarežite poloblo, pri čemer se skušajte izogniti mesnatemu delu v notranjosti. Odkrijte polovico lupine in razkril se bo užiten sadež.
Sadje mangostina je bogato s ksantoni, ki so antioksidanti, za katere se domneva, da delujejo protivnetno in proti raku, vendar je to področje še precej neraziskano.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV