Dominvrt.si
paradižnik

Na balkonu vzgojite svoj paradižnik

L.E.
15. 03. 2022 04.45
0

Če živite v stanovanju, to še ne pomeni, da ne morete imeti lastnega pridelka zelenjave. Na balkonu in celo okenski polici je mogoče gojiti vsaj paradižnik. Deluje enako dekorativno kot cvetje, povrhu tega pa so plodovi običajno okusnejši, ko jih pridelate sami.

Paradižnik
Paradižnik FOTO: Profimedia

Na balkonu je mogoče gojiti marsikaj, četudi v manjših količinah. Tudi špinačo, rukolo in čebulo, celo papriko in jajčevec. Toda paradižnik je še posebej priporočljiva izbira, saj gojenje ni zahtevno in je bera običajno več kot zadovoljiva. Tudi začetniki se lahko lotijo pridelovanja te zelenjave.

Dovolj sonca

Paradižnik vendarle ima nekaj zahtev, tako kot vsaka rastlina. Prva je dovolj sončne svetlobe. Posoda ali korito naj bo na mestu, kjer bo rastlina dobila vsaj šest ur sonca, še bolje bo, če jih bo dobila osem. To pomeni, da bo toliko časa zares obsijana. Pazite, da ne bi kaj zastiralo sonca. Če je vaš balkon bolj senčen, recimo zaradi nasprotne stavbe ali večjega drevesa, lahko manjše sorte paradižnika gojite tudi na kakšni s soncem obsijani okenski polici.

Dovolj prostora

Posoda, v katero posadite paradižnik, mora biti dovolj velika. Imeti mora vsaj 20 centimetrov premera, še boljše je, če jih ima 30 ali več. To je seveda nekoliko odvisno od sorte, ki jo izberete, a manjši lonec običajno zahteva več zalivanja. Več prsti namreč dlje zadržuje vodo, to pa pomeni tudi več hranil za rastlino. Ko izbirate lonec, pazite še, da bo stabilen, tako da se ob pihanju vetra ne bo prevrnil, ko bo rastlina zaradi svojih plodov v zgornjem delu precej težja.

Paradižnik
Paradižnik FOTO: Dreamstime

Zalivanje je zelo pomembno

Če želite pobirati pridelek, morate rastlino skrbno zalivati. Prst mora biti ves čas vlažna, a vode ne sme biti nikoli preveč – to je tisto ravnovesje, ki je ključno za uspešno vrtnarjenje. Paradižnik seveda potrebuje več vode, kadar je vroče, pa tudi ko je vreme suho in vetrovno. Takrat se prst ravno tako prej izsuši. Sicer se nikoli ne ravnajte po površini prsti, ampak preverite, kakšno je stanje globlje. V primerjavi z vrtom je treba balkonsko zelenjavo pozorneje zalivati, saj ima na voljo manj prsti, na balkonih pa je običajno tudi bolj vetrovno. Pazite, da nikoli ne zmočite listov. Idealno je, da vzpostavite rutino in dnevno preverite stanje prsti, poleti tudi dvakrat dnevno.

Katero sorto izbrati?

Obstaja več sort paradižnikov in na balkonu ni najpametneje gojiti kar tiste, ki je vaša najljubša. Boljše je najti vrsto, ki bo dobro uspevala v danih razmerah. Na balkonu vsekakor bolje uspevajo nižje in grmičaste sorte. Raje se izognite tistim, ki se preveč razrastejo ali zrastejo previsoko. Nekatere višje vrste sicer lahko uspevajo, če jih podprete. Privežete jih lahko celo k balkonski ograji.

Sajenje

Če boste posode znova uporabili naslednje leto,  jih ob koncu sezone dobro očistite. Staro prst zavrzite in začnite vedno z novo.

Če boste posadili semena, to naredite, ko mine nevarnost pozebe. Ko se pojavita prva listka, rastlino presadite. Da bi se razvile močne korenine, jo posadite dovolj globoko, do prvega listka. Vsako rastlino posadite v svoj lonec. V koritu jih lahko posadite več, a naj bodo dovolj daleč narazen. Predstavljajte si, da imate namesto korita pred seboj več loncev, in sadite rastline na takšni razdalji.  Gojenje zelenjave zahteva nekaj truda, a je njen okus zaradi tega vsekakor boljši.

Zelenjava, ki uspeva na balkonu
Preberi še
Zelenjava, ki uspeva na balkonu


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698