Dominvrt.si
Azijska hruška

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške

L.M.
30. 08. 2024 05.00
0

Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Pyrus pyrifolia je vrsta hruške, ki izvira iz vzhodne Azije. Obstaja veliko kultivarjev, ki se gojijo po vsej vzhodni Aziji, pa tudi v drugih državah po svetu, kot so Indija, Avstralija, Nova Zelandija, Nepal. Nenazadnje pa dobro uspevajo pa tudi pri nas. 

Azijska hruška ali naši spominja na hruško in jabolko v enem.
Azijska hruška ali naši spominja na hruško in jabolko v enem. FOTO: Adobe Stock

Naši – mešanica jabolka in hruške

Azijska hruška daje nekaj centimetrov dolge zaobljene plodove rjavo-zelene barve. Sadeži so sočni kot hruške, a hrustljavi kot jabolka – zato nekateri pravijo, da so kot nekakšna mešanica teh dveh sadežev. Naši, kot je drugo ime za azijsko hruško, lahko uživamo kuhanega ali surovega. 

Če imate radi hruške, vam bo gotovo všeč tudi naši ali azijska hruška. Sadeži so hrustljavi, a niso mehki in kašasti. Podobnost z jabolkom je zagotovo eden od razlogov za vzdevek 'Apple Pear' ali po naše jabolko-hruška, ki se je prijel tega sadeža. Imajo nekoliko zrnato strukturo in so zaradi visoke vsebnosti vode neverjetno sočni ter sladki. 

Drevo ima gosto zeleno listje piramidne ali zaobljene oblike, ki se jeseni obarva temno rdeče. Spomladi se pojavijo razkošni cvetovi v obliki skodelice, ki merijo od enega do treh centimetrov. To drevo je najbolje saditi spomladi, ko mine nevarnost zmrzali, njegova rast pa je razmeroma hitra.

Kako posaditi naši?

Pred sajenjem korenine drevesa za približno eno uro namočite v veliko posodo z vodo. Morebitne poškodovane korenine odrežite s koreninske grude in korenine nežno zrahljajte.

Najboljši čas za sajenje je spomladi, ko mine nevarnost zmrzali, lahko pa tudi jeseni, če so na območju, kjer živite, zime bolj mile. 

Drevo azijske hruške potrebuje veliko sončne svetlobe.
Drevo azijske hruške potrebuje veliko sončne svetlobe. FOTO: Adobe Stock

Preden posadite azijsko hruško, pripravite teren, tako da odstranite plevel, travo in kamenje. Odstranite tudi morebitne grude zemlje. Tla morajo biti dobro odcedna in zmerno bogata, s pH-jem od 6,3 do 6,8.

Izogibajte se območjem, ki so nagnjena k pozni spomladanski zmrzali, ali poskrbite za zaščito, kjer so pozne zmrzali verjetne. Drevo posadite na območje, kjer bo v začetku poletja (od konca junija do začetka avgusta) prejelo vsaj 8 ur neposredne sončne svetlobe dnevno, saj je to bistvenega pomena za proizvodnjo cvetnih popkov v naslednji sezoni – brez tega namreč drevo ne bo obrodilo plodov. 

Razmik, globina in podpora drevesa

Če sadite več kot eno drevo, jih razmaknite vsaj 4 metre narazen. Izkopljite luknjo, ki je dvakrat globlja in širša od koreninske grude, da se bodo korenine lahko prosto širile v tleh. V zemljo vmešajte 10 cm debelo plast komposta.

Drevo postavite v luknjo na isti ravni, kot je bilo posajeno v loncu. Zasujte ga z dvema tretjinama zemlje, nato pa prst nežno potlačite. Obilno zalijte in zasujte s preostalo tretjino zemlje. Prepričajte se, da v zemlji ne bo zastajala voda, ki bi lahko poškodovala korenine. 

Ta drevesa imajo rada bogata tla z dobro drenažo. Najboljša je ilovica, čeprav lahko prenesejo tudi glinena tla, če vode ne zadržujejo pretirano. 

Vzgoja drevesa 

Azijska hruška je veliko drevo, ki zelo hitro preraste lonec in ga je zato treba presaditi na prosto. V posodi ga lahko gojite do prvih treh rastnih sezon. 

Najbolje uspeva na soncu, kar pomeni vsaj šest ur neposredne sončne svetlobe večino dni. Poiščite najbolj odprto in sončno območje svojega vrta z dobrim pretokom zraka.

Če sadite več kot eno drevo, jih razmaknite vsaj 4 metre narazen.
Če sadite več kot eno drevo, jih razmaknite vsaj 4 metre narazen. FOTO: Adobe Stock

Rahlo vlažna, a ne razmočena tla so idealna za drevo naši. Drevo nekaj časa po sajenju pogosto zalivajte, da ohranite enakomerno vlažnost tal. Kasneje je dovolj, če zalijete, ko se zgornji centimeter ali dva zemlje izsuši. Prilagodite čas zalivanja glede na padavine in temperaturo zraka.

Temperatura in vlažnost

Azijske hruške so razmeroma odporne na hladno vreme in dobro uspevajo tam, kjer se temperature pozimi spustijo pod 7 stopinj Celzija za vsaj mesec in pol.  V nasprotnem primeru ne bodo tako obilno cvetele, posledično pa bo tudi manj plodov. Za razvoj plodov poleg zime potrebujejo tudi poletno vročino. Vendar poskrbite, da bo zlasti v žgočem vremenu izpolnjena njihova potreba po vlagi.

Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?
Preberi še
Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702