Dominvrt.si
Nešplja

Recept za nešpljev liker, ki ga morate preizkusiti

J.V., Dom in vrt
24. 08. 2022 05.00
0

Nešplja zanesljivo rodi vsako leto, saj se razcveti šele po tem, ko cvetovom ne grozijo več pozne zmrzali.

Kdaj saditi drevo nešplje?

Mlada drevesa nešplje lahko sadite jeseni in tudi zgodaj spomladi. Zato je zdaj pravi čas, da zanjo začnete iskati pravi prostor, kjer jo boste zasadili jeseni. Najbolje bo uspevala in rodila največje plodove na mestih, ki so dovolj osončena in zaščitena pred vetrom. Razmeroma dobro bo uspevala tudi v polsenci, ker ima globoke korenine, pa ne prenese preveč vlažnih tal in ji najbolj ustrezajo dobro odcedna tla.

Trde plodove nešplje v novembru poberite in jih shranite v zabojčke, dokler se ne omehčajo, ali pa jih pustite do prve zmrzali na drevesu in šele nato oberite ter porabite.

Dobro je vedeti ...

Ko boste kupovali sadiko, bodite pozorni, da ne kupite dreves s šibkimi poganjki oziroma dreves, ki imajo poganjkov zelo malo. Za sajenje nešplje boste potrebovali sadilno jamo, ki naj bo dvakrat širša in globlja od koreninske grude. Izkopano zemljo zmešajte z vedrom kakovostnega komposta, nato na eni strani sadilne jame globoko v tla zatolcite oporno palico. Nekaj pripravljenega substrata vsujte v jamo in vstavite koreninsko grudo, ki naj bo poravnana z okoliško zemljo. Jamo zapolnite s pripravljenim substratom in zemljo, ki ju dobro potlačite. Mlado nešpljo še temeljito zalijte, da se zemlja dobro prileže koreninam. Zalivajte počasi, da se vsa voda vpije in ne odteče. Na koncu drevesce še privežite k oporni palici z rahlo vezjo in h koreninam nasujte sloj zrelega komposta ali zdrobljenega lubja.

Nešplja
Nešplja FOTO: Profimedia

Skrb za drevo

Nešplja je nezahtevna rastlina, ki ne potrebuje skoraj nobene nege. Je izjemno odporna na mraz in ne potrebuje pretirano kakovostnih tal. Rezanje pri njej skorajda ni potrebno. Spomladi odstranite le odmrle ali zmrznjene veje ter razredčite navzkriž ali v notranjost krošnje drevesa rastoče vejice. Poleti predel korenin zastrite s kompostom. Zalivanje je potrebno le pri dalj časa trajajočem suhem vremenu, in to le pri mladih drevesih.

Pozabljeni plodovi

Nešplja je bila zaradi svojih rjavkastih plodov v srednjem veku zelo cenjeno sadno drevo, danes pa je žal nekoliko utonila v pozabo. Ljubitelji te rastline radi jedo njene mehke plodove surove, ki imajo kiselkast okus, ali pa iz njih naredijo marmelado ali liker, recept, ki ga razkrivamo v nadaljevanju.

V času spravila so plodovi trpki in neuporabni, šele pod vplivom mraza se omehčajo in dobijo značilen kiselkast okus. Plodove lahko natrgate že novembra in jih nato nekaj tednov skladiščite, da dozorijo. Ne shranjujte jih v predebelih plasteh, saj se lahko zmečkajo oziroma postanejo brozgasti.

Nešplje so polne vitamina C in krepijo imunski sistem ter vas tako varujejo pred sezonskimi virusi. Če ste že prehlajeni, vam bodo pomagale pri kašlju. Uživali naj bi jih tudi ljudje, ki imajo težave z zaprtjem, saj dokazano uspešno urejajo in spodbujajo prebavo. Enako koristne bodo tudi, če ste napihnjeni ali imate bolečine v trebuhu. Poleg prebave uravnavajo raven slabega in dobrega holesterola v krvi ter čistijo jetra in ledvice.

Nešplja
Nešplja FOTO: iStockphoto

Da boste v njihovih blagodejnosti uživali vse leto, pripravite nešpljev liker.

Sestavine:

- 60 dag zrelih mušmilov

- 500 ml žganja (npr. slivovke)

- 25 dag sladkorja

Priprava:

Nešplje dobro operemo, nato osušimo in damo v velik steriliziran kozarec. V posodo damo žganje in sladkor ter segrevamo na zmernem ognju, dokler se sladkor ne raztopi. Vse skupaj prelijemo čez nešplje in kozarec zapremo. Postavimo ga v temen, hladen in suh prostor ter naslednjih sedem dni enkrat na dan pretresemo. Nato liker pustimo počivati najmanj tri tedne, nato ga precedimo in prelijemo v steklenice.

Nešplje običajno nabiramo, ko so še trde in svetle, nato pa jih pustimo zoreti v suhem in hladnejšem prostoru. Zrele plodove boste prepoznali predvsem po barvi. Ko dozorijo, postanejo temno rjavi, zelo mehki na otip in njihova lupina se "naguba".

Recept za bezgov liker: okrepil bo imunski sistem in dvignil raven železa v krvi
Preberi še
Recept za bezgov liker: okrepil bo imunski sistem in dvignil raven železa v krvi
Orehovec: recept za domači zeliščni liker
Preberi še
Orehovec: recept za domači zeliščni liker
Recept za domači liker iz aronije
Preberi še
Recept za domači liker iz aronije
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698