Dominvrt.si
Okra

Poznate okro ali bamijo?

L.M.
13. 06. 2024 05.00
0

Ob pogledu na čudovite okrine cvetove marsikdo najprej pomisli na hibiskus, kar ni naključje, saj okra ali bamija, kot jo tudi imenujemo, spada prav v družino hibiskusa! Ta zanimiva rastlina z užitnimi plodovi, ki po obliki spominjajo na feferone, je pri nas še precej nepoznana. Pa veste, kako jo gojimo in zakaj se uporablja?

Kako gojimo okro

Okra je precej enostavna za vzgojo in uporabo, zato je primerna tudi za tiste malo manj izkušene vrtičkarje. Njeni čudoviti cvetovi, ki se ob dobrih pogojih obdržijo skozi celotno sezono, pa so razlog, da jo marsikdo goji tudi kot okrasno rastlino. 

Najpogosteje jo najdemo v južnih predelih Amerike, njena priljubljenost pa se v zadnjem času širi tudi v druge predele s toplejšim podnebjem. Izvorno je okra trajnica, pri nas pa jo štejemo kot enoletnico, saj hladnih zimskih razmer navadno ne preživi. 

Cvetovi okre
Cvetovi okre FOTO: Adobe Stock

Za svojo rast potrebuje veliko sonca in visoke temperature. Tla morajo biti rodovitna in dobro odcedna z nevtralnim pH-jem. 

Okra ima rada sonce

Ker so pri nas poletja kratka, svetujemo, da semena okre najprej posadite v šotne lončke in jih hranite v toplem prostoru, dokler se zemlja in zrak dovolj ne ogrejeta. Kalitev pospešite tako, da jih pred setvijo za nekaj ur namočite v topli vodi in tako zmehčate trdo lupino. Ko je čas za to, sadike presadite na vrt v razmaku 1–2 m in jim tako zagotovite dovolj prostora za rast. 

Okra
Okra FOTO: Adobe Stock

Okra za rast poleg prostora potrebuje tudi dovolj sonca, zato je pomembno, da sproti odstranjujemo plevel in s tem poskrbimo za zračnost tal. Čeprav zelo dobro prenaša vročino in sušo, saj je njena domovina Afrika, ji za dober pridelek vseeno namenite dovolj vode.

Prst

Okra najbolje uspeva v bogatih, dobro odcednih tleh z nevtralnim pH tal. V težkih, razmočenih tleh ne bo dobro rasla. 

Voda

Ko se rastline v tleh utrdijo, lahko prenesejo kratka sušna obdobja. Za najboljši pridelek jo zalivajte tedensko, če seveda ni bilo padavin. Tla mladih rastlin naj bodo enakomerno vlažna, a ne razmočena. Okra potrebuje približno centimeter vode na teden za najboljši pridelek. 

Okra
Okra FOTO: Adobe Stock

Rastlino lahko po potrebi gnojite, vendar se izogibajte gnojilom s preveč dušika, ki zavira cvetenje in spodbuja rast listja. 

Kdaj nabiramo okro?

Sezona nabiranja okre je približno dva meseca po sajenju pa vse do prve zmrzali. Pomembno je, da jih pobiramo ob pravem času. Zreli stroki so živo zelene barve, čvrsti na otip in prekriti z rahlim puhom. Najbolje je, da manjše stroke pobiramo sproti, saj so ti najbolj okusni, poleg tega pa bomo z rednim pobiranjem ravno prav zrelih plodov rastlino spodbudili k boljši rasti in večjemu pridelku skozi celotno rastno sezono. 

Stroki okre v hladilniku zdržijo le nekaj dni, plodovom pa lahko svežino podaljšamo s sušenjem ali zamrzovanjem. Če začne konica stroka temneti, ga moramo res hitro porabiti ali pa ga zavreči. 

Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara
Preberi še
Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara
Ali veste, kaj so čajote?
Preberi še
Ali veste, kaj so čajote?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698