Ne glede na to, ali gojimo pridelke na velikem zelenjavnem vrtu, na majhni gredici ali pa v visokih gredah, jesenski meseci so navadno najbolj bogati s pridelki. Nekatere bomo morali porabiti čim prej, druge pa lahko skladiščimo in porabljamo vso zimo.
Jabolka
Jabolka srednje in pozne sezone bodo zrela in pripravljena za obiranje v oktobru. Čas za obiranje jabolk je vse od sredine avgusta, vendar je oktober pogosto zadnja priložnost, da z dreves poberemo te dragocene plodove.
Zgodnje sorte, kot so gala, elstar in kosmač, obiramo v začetku septembra. Nato sledijo gloster, jonagold, lonjon, carjevič in zlati delišes. Proti koncu septembra in v oktobru so za obiranje pripravljene tudi pozne sorte, kot so fuji, idared, Granny Smith in Pink Lady.
Jabolko je pripravljeno za trganje, ko ga lahko držimo v roki in nežno odvijemo z drevesa, ne bi nam bilo treba močno potegniti, da ga odstranimo. Če vemo, kako pravilno shraniti jabolka, bomo lahko uživali v okusnem sadju vse zimske mesece.
Rdeča pesa
Oktober je pogosto konec sezone gojenja rdeče pese, saj rastline, ki ostanejo v tleh po tem času, pogosto postanejo olesenele, trde in grenkega okusa.
To podzemno zelenjavo, ki jo pobiramo sredi jeseni, lahko uporabimo na različne načine. Mogoče jo je peči, vlagati ali uporabiti na številne druge načine. Oktobra pobrano peso lahko v hladni in temni kleti hranimo več mesecev.
Jesenske buče
Pri gojenju buč ne moremo mimo njihove dolge rastne dobe. Potem ko smo jih posadili že zelo zgodaj v sezoni, je oktobra končno čas, da jih poberemo. Če smo pozorni na znake, kot so barva, trdota skorje in steblo, ki mora postati trdo in olesenelo, bomo zlahka prepoznali, kdaj je pravi čas, da jih poberemo z njive ali vrta. Prednost zimskih buč je ta, da se zelo dobro skladiščijo, če le niso shranjene na vlažnem mestu.
To okusno korenasto zelenjavo lahko pobiramo zelo dolgo – potencialno od zgodnjega poletja do zime. Njegova rastna doba je okoli 16 tednov, tako da bo korenje, ki ga posejemo maja ali junija, za pobiranje navadno pripravljeno v oktobru. Manjše sorte korenja, posejanega poleti, bodo prav tako verjetno prave velikosti za pobiranje v oktobru, medtem ko bi pozne poletne setve potrebovale še nekaj časa.
Ko pobiramo korenje, moramo paziti, da ne potrgamo dragocenih korenin. Če gojimo korenje v posodah v rahli prsti, ga izvlečemo tako, da ga primemo za nadzemni zeleni del, ga rahlo potisnemo navzdol ter zasučemo, preden ga izvlečemo.
Blitva
Blitva je hitro rastoča vrtnina, ki jo lahko pobiramo že v dobrih dveh mesecih od setve. Na prosto jo lahko sejemo, ko mine nevarnost zmrzali, nato pa lahko sezono nadaljujemo poleti, jeseni in celo pozimi.
Blitva bo obrodila ves oktober, a je pomembno, da jo ves čas sproti pobiramo, saj jo bo to spodbudilo k novi rasti. Če se sprašujete, kako nabirati blitvo, je postopek tak, da z rastline odrežemo liste, ko dosežejo vsaj 15 centimetrov. Bolje jih je rezati kot trgati – s čimer lahko tvegamo, da rastlino popolnoma izvlečemo iz zemlje.
Por
Por je trdoživa rastlina, ki lahko prenese tudi nekoliko hladnejše zimske temperature.
Por, posejan spomladi, je oktobra že pripravljen za pobiranje. Obstaja veliko vrst pora, oktober pa je čas, ko se zgodnji por bliža koncu, srednje in pozne vrste pa so pripravljene za obiranje nekoliko pozneje, med jesenskim in zimskim časom.
Poberemo ga lahko, ko njegova stebla zrastejo do višine od 50 do 70 centimetrov. Ko nabiramo por, je pomembno, da ga povlečemo iz zemlje zelo nežno, namesto da bi ga vlekli z rokami in tvegali zlom stebla.
Por se ne skladišči dobro, zato ga je najbolje nabirati sproti po potrebi. Zimske vrste so dovolj odporne, da preživijo na vrtu v hladnejših mesecih, okus zelenjave pa lahko zmrzal dejansko še izboljša.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV