Dominvrt.si
Cvet paradižnika

V čem je težava, da paradižnik kljub cvetovom ne ustvari plodov?

L.M.
23. 06. 2024 05.00
0

Se na rastlini paradižnika kljub obilnemu cvetenju niso razvili plodovi? Ko gojimo paradižnik, se prej ali slej srečamo s pojavom, da rastlina cveti, a nato preprosto ne razvije plodov. Za ta pojav obstaja več razlogov, ki pa jih je v veliki meri mogoče odpraviti.

Paradižnika ne gnojite z dušikom, ker bo to spodbudilo rast listov.
Paradižnika ne gnojite z dušikom, ker bo to spodbudilo rast listov. FOTO: Adobe Stock

Veliko cvetov, a nobenih paradižnikov

Do pomanjkanja plodov na rastlini paradižnika lahko vodijo številni dejavniki, med katerimi so najpogostejši neustrezna temperatura, neredno zalivanje in nasploh neugodni pogoji za rast. Napačno prepričanje je, da za razvoj plodov potrebujete dve rastlini. 

Morda je rastlina namesto v plodove energijo usmerila v bujno zeleno listje

Če imate težave z veliko bujnega listja na rastlinah paradižnika, vendar se zdi, da je nikakor ne morete pripraviti do tega, da bi razvila sam paradižnik, je to morda posledica pomanjkanja sončnih žarkov ali pa slabega zalivanja. 

Pomanjkanje svetlobe je eden od glavnih razlogov za to, da rastlina ne ustvari sadežev, saj ta potrebuje od šest do osem ur polnega sonca, da zacveti in nato obrodi. Brez tega boste imeli veliko bujnega listja in nekaj cvetov, a malo ali nič paradižnikov. Če vaše rastline ne prejemajo dovolj svetlobe, jih je zato treba premakniti. 

Paradižnikom redno odstranjujte zalistnike.
Paradižnikom redno odstranjujte zalistnike. FOTO: Adobe Stock

Povsem mogoče je tudi, da vašim paradižnikom primanjkuje vode. Če ima rastlina paradižnika premalo vode, lahko proizvede le nekaj cvetov in te cvetove nato odvrže. 

Odstranite vse, kar paradižnikom jemlje svetlobo 

Mlade rastline v času intenzivne rasti začnejo tvoriti nova stebla in oblikujejo nekakšen grmiček, kar pa sami rastlini ni v korist. Poleg tega, da ti tako imenovani zalistniki odvzemajo vodo in hranila, tudi zadušijo grm v notranjosti, kar poveča vlažnost, zmanjša prezračevanje in osvetlitev. Takšne razmere spodbujajo pojav bolezni in naselitev škodljivcev. Posledica je kasneje tudi manjše število plodov. Da bi to preprečili, zalistnike redno sproti odstranjujte. 

Zakaj pomanjkanje svetlobe vpliva na slabšo rast plodov?

Paradižnik je občutljiv na pomanjkanje svetlobe in potrebuje približno 6 do 8 ur sončne svetlobe dnevno, da tvori cvetove in plodove. Zahvaljujoč soncu, poteka proces fotosinteze, ki je nujno potreben pri nastajanju cvetov in plodov. Če je svetlobe malo, boste imeli čudovito zeleno rastlino, a na žalost nobenih rdečih paradižnikov. 

Optimalni temperaturni pogoji in zadostna vlaga za razvoj plodov

Za rast in razvoj paradižnikov je treba zagotoviti nekoliko višjo temperaturo čez dan in rahel padec za nekaj stopinj ponoči. Kljub temu, da gre za toploljubno kulturo, temperature nad 29 stopinj Celzija povzročajo težave s cvetenjem, cvetni prah pa postane sterilen pri temperaturah okoli 30 do 32 stopinj Celzija.

Pazite, da se rastline ne pregrejejo

Ker se paradižnik pogosto goji v rastlinjakih, kjer se temperatura med cvetenjem dvigne tudi prek 40 stopinj Celzija, je treba rastlinjak redno zračiti in poskrbeti za ustrezno senčenje. 

Presežek in pomanjkanje vode sta lahko enako usodna

Vlažnost pri paradižnikih ne sme presegati 70 odstotkov. Odvečna vlaga ne samo, da spodbuja razvoj bolezni, ampak moker cvetni prah postane težek, zrna se zlepijo v kepice in ne pride do oploditve.

Paradižnik potrebuje veliko kalija.
Paradižnik potrebuje veliko kalija. FOTO: Adobe Stock

Zalivanje naj bo zato raje manj pogosto, vendar obilno. Najbolje je, da to storite zjutraj. Dobro je, če na zemlji ustvarite plast zastirke, ki zmanjša izhlapevanje v sušnem obdobju. 

Pomanjkanje vode povzroči propadanje cvetov in mladih plodov. Paradižniki ne marajo niti nihanja zračne vlage, saj če pridelek po suši nenadoma zalijemo ali če močno dežuje, plodovi počijo.

Pomanjkanje opraševanja in nezadostna prehrana

Problem opraševanja se najpogosteje pojavi v zaprtih prostorih, kjer ni vetra in žuželk, ki bi podpirale ta proces. 

Morda na paradižniku ni plodov, ker rastlini primanjkuje bora

Omejitveni dejavnik je lahko tudi pomanjkanje bora, ki spodbuja cvetenje, oprašitev, nastajanje plodov in semen. Ker se ta element skozi korenine težko absorbira, ga dodajamo preko listov. Nikar pa ne dodajajte dušikovih gnojil, ker bo to spodbudilo rast listov. Od začetka cvetenja se paradižniku dodajajo le gnojila z minimalno dušika in več kalija.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Preberi še
To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698