Ta sestavina bo z vašega zelja pregnala gosenice

VRT

Ta sestavina bo z vašega zelja pregnala gosenice

L.M.
20.10.2024, 5:00
0

Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt. V jeseni in pozimi ga lahko uporabite celo za vzgojo zdravega zelja. Pravzaprav lahko pepel z vrta prežene najpogostejšega škodljivca te vrtnine.

Pepel, ki ostane potem ko les zgori, vam lahko pomaga do lepše zelenjave, sadja in rož ali celo bolj zdrave trate. 

Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt.
Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt. / FOTO: Adobe Stock

Na splošno vrste trdega lesa, kot so hrast, javor, jesen in bukev, proizvajajo pepel z visoko vsebnostjo hranil, kot so kalij, kalcij in magnezij. Ta hranila lahko pomagajo izboljšati rodovitnost tal in izboljšajo rast rastlin, kar vodi do bolj zdravih in bolj produktivnih rastlin. 

V jeseni, ko se marsikateri vrtnar spopada z gosenicami na zelju pa ga lahko uporabimo tudi kot naravni pesticid. Lesni pepel namreč velja kot naravna in učinkovita metoda zatiranja škodljivcev – tudi gosenic, ki im najbolj dišijo listi zeljne glave. 

Zakaj pepel deluje kot pesticid?

Pepel vsebuje spojine, ki odganjajo škodljivce na več načinov, hkrati pa je popolnoma varen za ljudi, hišne ljubljenčke in okolje. 

Drobni delci v pepelu dražijo in izsušijo mehka telesa živali, kar jim oteži gibanje in hranjenje. To je še posebej učinkovito v boju proti gosenicam in polžem, ki povzročijo veliko škodo na pridelku. 

Pepel na nekatere škodljivce deluje tudi kot strup. Na primer, lesni pepel vsebuje kalijeve soli, ki lahko odganjajo in uničijo listne uši, gosenice in druge majhne žuželke.

Alkalna narava pepela pa nenezadnje nekaterim žuželkam otežuje dihanje, zaradi česar se zadušijo.

Kako uporabiti pepel kot pesticid?

Če se želite znebiti škodljivcev, preprosto potresite tanko plast pepela po zemlji okoli rastlin. Pomembno je, da pepel uporabljate zmerno in se izogibate neposrednemu stiku z listi ali stebli rastline, saj lahko prevelika količina povzroči poškodbe ali opekline. Poleg tega se pepela ne sme uporabljati na rastlinah, ki so občutljive na alkalne razmere v tleh, saj lahko vpliva na njihovo rast in zdravje.

Najboljši čas za vnos pepela je zgodaj zjutraj, ko je zemlja vlažna, saj se tako pepel bolje oprime zemlje kar zmanjša tveganje, da bi ga odnesel veter. Če imate velik vrt ali kmetijo, lahko pepel nanašate z mehanskim trosilnikom ali ročno. 

Pri nanašanju pepela na prst je pomembno, da nosite rokavice in masko, da se zaščitite pred vdihavanjem drobnih delcev. 

Zmernost pri uporabi pepela na vrtu

Pomembno je vedeti, da se pepel ne sme uporabljati kot edina metoda zatiranja škodljivcev na vašem vrtu. Namesto tega je priporočljiv kot del integriranega pristopa zatiranja škodljivcev, ki vključuje druge strategije, kot so kolobarjenje, spremljevalno sajenje in ročno pobiranje.

Solata, ki je najboljša v hladnejšem delu leta
PREBERI ŠE
Solata, ki je najboljša v hladnejšem delu leta

Gosenice so eden najpogostejših škodljivcev zelja.
Gosenice so eden najpogostejših škodljivcev zelja. / FOTO: Shutterstock