Dominvrt.si
Plesen lahko poškoduje in uniči rastline in plodove paradižnika.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku

L.M.
26. 07. 2024 05.00
0

Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Plesen lahko uniči rastline paradižnika in ovira njihovo rast in zorenje plodov.

Nepredvidljive vremenske razmere, kot je prekomerno deževje, predstavljajo precejšen izziv za paradižnike. Ta izziv se najpogosteje kaže kot plesen na rastlinah in kasneje plodovih paradižnika. 

Plesen lahko poškoduje in uniči rastline in plodove paradižnika.
Plesen lahko poškoduje in uniči rastline in plodove paradižnika. FOTO: Shutterstock

Če so rastline paradižnika izpostavljene večji količini padavin, ostanejo njihovi listi in stebla dlje časa vlažni. To vlažno okolje postane gojišče za spore plesni, ki se hitro razmnožijo in napadejo rastlinska tkiva. Posledično lahko bolezen povzroči porumenelost in venenje listov, zaostajanje v rasti, zmanjšan pridelek in celo popolno izgubo rastline.

Plesen se na paradižniku pojavlja v različnih oblikah, najpogostejši sta črna listna pegavost in paradižnikova plesen. Za pegavost so značilne temne lise na listih, steblih in plodovih, medtem ko tako imenovana paradižnikova plesen na listih povzroči majhne, svetle lise nepravilnih oblik. Drugi glivični bolezni, ki lahko znatno vplivata na zdravje in produktivnost vaših rastlin paradižnika, če jih ne nadzorujete, sta tudi pepelasta plesen in siva plesen. 

Prav vse vrsti plesni uspevajo v toplih in vlažnih razmerah, zaradi česar prevladujejo v obdobjih obilnih padavin. Spore plesni se širijo z vetrom, dežjem in onesnaženim orodjem ali rastlinskimi ostanki. Če pravočasno prepoznate znake, lahko sprejmete proaktivne ukrepe za zaščito svojih dragocenih rastlin.

Izbira lokacije in priprava tal 

Izbira primerne lokacije je ključnega pomena za zmanjšanje tveganja razvoja in širjenja plesni na paradižnikih. Izberite mesto, ki prejme veliko sončne svetlobe in kjer bo zrak okoli rastlih lahko nemoteno krožil. Izogibajte se sajenju paradižnikov na nižinskih območjih, kjer pogosto zastaja voda. Pred sajenjem pripravite zemljo tako, da ji dodate organsko snov in zagotovite ustrezno drenažo. Dobro odcedna tla preprečujejo prekomerno vlago okoli korenin rastline, kar zmanjšuje možnosti okužbe s plesnijo.

Okoli rastlin položite zastirko

Zastirka služi kot zaščitna plast, ki pomaga ohranjati vlago v tleh in preprečuje širjenje patogenov, ki se prenašajo s prstjo, na rastlino paradižnika. Okoli dna rastlin paradižnika nanesite plast organske zastirke, kot je slama ali lesni sekanci. Ta pregrada zavira rast in širjenje plesni tako, da fizično prekine stik med nadzemnim delom rastline z vlažno zemljo. Poleg tega zastirka pomaga uravnavati temperaturo tal, kar zagotavlja optimalne pogoje za zdravo rast rastlin.

Plesen na paradižniku se pogosto pojavi ob prekomernem deževju ali če rastline preveč zalivamo.
Plesen na paradižniku se pogosto pojavi ob prekomernem deževju ali če rastline preveč zalivamo. FOTO: Shutterstock

Kako zalivamo paradižnik?

Medtem ko je jasno, da paradižniki potrebujejo veliko vode, lahko prekomerno zalivanje po drugi strani ustvari ugodno okolje za razvoj plesni. Namesto da se zanašate samo na padavine, rastline paradižnika zalivajte pri tleh, pri čemer se izogibajte močenju listov. Razmislite tudi o uporabi kapljičnega namakanja ali namakalnih cevi za dovajanje vode neposredno v območje korenin. Ta metoda zmanjša vlago na listju in posledično zmanjša tveganje za okužbo s plesnijo. Raven vlage v tleh spremljajte tako, da prst potisnete približno en centimeter globoko v zemljo in se prepričajte, da je ta suha, preden paradižnik ponovno zalijete.

Redno obrezovanje in ustrezno kroženje zraka 

Obrezovanje in odstranjevanje 'motečih' delov rastline je učinkovit način, s katerim omogočite boljše kroženje zraka in zmanjšate vlago na sami rastlini. Sproti odstranjujte spodnje veje in vse odvečne zalistnike, ki se dotikajo tal. Obrezovanje spodbuja boljši pretok zraka, kar omogoča, da se listje po padavinah hitro posuši. Poleg tega pomaga pri preprečevanju bolezni, tako, da zmanjša površino na kateri bi se lahko potencialno razvila plesen. 

Poskrbite, da bo med posameznimi sadikami dovolj prostora. Prizadevajte si za razdaljo od 60 cm do 1m. 

Ob obilnejšem deževju, rastline, ki rastejo na prostem redno pregledujte in sproti odstranjujte okuženo ali poškodovano listje, da preprečite širjenje plesni.

Uporaba fungicida

V hudih primerih, ko drugi preventivni ukrepi niso prinesli želenih rezultatov, razmislite o uporabi organskih fungicidov, primernih za uporabo na paradižnikih. Ti izdelki lahko pomagajo nadzorovati in preprečiti okužbe s plesnijo. Izberite ustrezen fungicid in natančno upoštevajte navodila, da zagotovite njegovo varno in učinkovito uporabo. Pomembno je vedeti, da je treba fungicide obravnavati kot zadnjo možnost in jih uporabljati zmerno, saj imajo lahko nenamerne stranske učinke na koristne žuželke in okolje.

Na paradižniku se najpogosteje pojavita črna listna pegavost in paradižnikova plesen
Na paradižniku se najpogosteje pojavita črna listna pegavost in paradižnikova plesen FOTO: Shutterstock
Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
Preberi še
Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
To je najbolj 'elitna' sorta paradižnika
Preberi še
To je najbolj 'elitna' sorta paradižnika
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698