Četudi se na vašem vrtu znajde rastlina, ki je niste posadili, to še ne pomeni, da gre za plevel. Nekatere tovrstne rastline so lahko prav privlačne na pogled, spet druge imajo celo uporabno vrednost in jih lahko uživamo.
Katere so najpogostejše značilnosti plevela?
- Proizvaja veliko semen, običajno so ta drobna in lahka, da jih veter zlahka raznaša po zraku.
- Če ga izpulimo in v zemlji pustimo korenino, bo zlahka ponovno pognal.
- Plevel zlahka vzklije in se ukorenini tudi v slabih razmerah, ki vključujejo pomanjkanje vode in zbito ter nerodovitno zemljo.
- Rast je zelo hitra in jo je pogosto težko nadzorovati.
Semena plevela lahko ostanejo v mirovanju več let in se šele nato sama zasadijo
Strupene ali izjemno invazivne plevele je treba čimprej odstraniti, medtem ko so nekatere druge vrste morda celo dobrodošle.
Srakonja
Kot enoletni plevel se ta plevel razmnožuje s proizvajanjem velike količine semen. Zatiranja se lotite spomladi, saj je takrat rastlina najbolj ranljiva.
Kako ga nadzorovati: še pred vznikom uporabite herbicid, da preprečite kalitev semen. Če se ga želite zares znebiti, rastline odstranite ročno skupaj s koreninami in zelenim nadzemnim delom. V kolikor to ne deluje, lahko uporabite herbicid tudi kasneje, če na vrtu seveda ne gojite užitnih rastlin.
Bršljanasta grenkuljica
Bršljanasta grenkuljica velja za precej pogost plevel, ki ga je mogoče uporabiti tudi kot zdravilno zelišče – pomaga lahko predvsem pri želodčnih težavah. Gre za zelnasto trajnico z lepimi cvetovi in prijetno aromo.
Kako ga nadzorovati: Na manjšem področju ga lahko poskusite odstraniti ročno, tako da rastlino izkopljete skupaj s korenino vred. Ta način je neučinkovit, če gre za večje predele ali če vam ne uspe izkoreniniti celotne rastline. Konec septembra je primeren čas za herbicide, v kolikor druge možnosti niso uspele.
Kodrastolistna kislica
Kodrastolistna kislica je zelo pogosta rastlina, ki jo najdemo na vrtovih, travnikih in ob živih mejah, pogosto tam, kjer so tla bolj namočena. Kot pri mnogih vrstah plevela, tudi ta kaže neverjetno odpornost na spremembe in neugodne razmere. Vsaka rastlina proizvede na desettisoče semen, ki ohranijo sposobnost preživetja v tleh tudi desetletje, zaradi česar jo štejemo med invazivne rastline.
Prepoznamo jo po zelenkastih cvetovih, ki se združujejo v dolga, tanka cvetna stebla. Ko se cvetovi posušijo in porjavijo, ostanejo na svojem mestu, zaradi česar je rastlino enostavno prepoznati.
Kodrastolistna kislica je strupena, zato je nikar ne zamenjajte za navadno kislico.
Kako ga nadzorovati: Ta plevel nadzorujemo z ročnim izkopavanjem in ruvanjem. Pogosta košnja bo preprečila nastajanje semen in upočasnila rast. Če povzroča preveč težav, spomladi ali jeseni uporabite herbicid.
Njivski osat
Njivski osat je agresivna, plazeča trajnica, ki je v večini držav označena za agresiven in škodljiv plevel. Ima belkasta stebla v velikosti tudi do enega metra. Pojavlja se od sredine do pozne pomladi s cvetom v juliju in avgustu. Širi se s koreninami in raznašanjem cvetov.
Kako ga nadzorovati: Njivski osat je težko nadzorovati, saj ima zelo globoko razvejan in močan koreninski sistem. Njegove vodoravne korenine lahko prekrijejo površino več kot enega kvadratnega metra. Semena tega plevela v tleh ostajajo sposobna preživeti tudi štiri leta. Pomembno je, da ga odstranite, še preden postane dobro zakoreninjen. Za učinkovito odstranitev boste zelo verjetno potrebovali herbicid.
Regrat
Regrat je znanilec pomladi. Njegovi svetlo rumeni cvetovi pogosto štrlijo skozi visoko travo, pojavljajo pa se celo med razpokami na dovozih in pločnikih. Medtem ko v spomladanskem času iz listov regrata pogosto pripravljamo solato, njegovi cvetovi veljajo za plevel, ki ga na lepo negovani trati ali dvorišču ne želimo.
Kako ga nadzorovati: Preprečevanje kalitve regratovih semen ne bo dovolj za uničenje rastlin. Za odstranjevanje regrata lahko uporabite herbicid, vendar je najučinkovitejši in najmanj škodljiv pristop, da cvetove izkopljete s koreninami vred.
Trpotec
Trpotec tvori dolge in ozke zelene liste ter majhne zelene stožčaste cvetne glavice na tankih steblih.
Sicer neškodljivo rastlino lahko brez težav pokosite med košnjo trave, vendar pa njena trdoživost omogoča, da prenaša tudi zbito zemljo in se hitro naseli na kateri koli trati ali celo na dvorišču med razpokami. Trpotec ima srednje liste ovalne oblike, ki rastejo v širokih nizkih rozetah. Danes pogosti plevel se sicer že stoletja uporablja v medicinske namene, saj naj bi veljal za zdravilno rastlino, ki celi rane.
Kako ga zatirati: Najlažji način je, da ga populite ali še bolje, izkopljete s korenino vred, še preden proizvede semena. To boste morali verjetno narediti večkrat.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV