Navadni tolščak ali portulak je nizka, razvejana rastlina. Steblo je okroglo, mesnato, svetlozelene ali rdečkaste barve, listi pa so debeli, mesnati in sočni. Ima majhne rumene cvetove zvezdaste oblike, ki so odprti samo v sončnih dopoldnevih.
Kot zdravilno rastlino so ga uporabljali že v stari Grčiji. Pomaga pri povišanem krvnem tlaku, podobno kot adrenalin. Ima največjo vsebnost omega-3- maščobnih kislin od vseh rastlin.
Rastlina vsebuje veliko antioksidantov, vitaminov in mineralov. Ima celo sedemkrat več beta karotena kot korenje. Listi tolščaka namreč vsebujejo 20 do 50 mg vitamina C in 1,5 do 5 mg % karotena. Hranljivost je razmeroma majhna, ker zeleni del vsebuje kar 92 do 95 % vode, zato je odlična hrana poleti oziroma ko štejemo kalorije.
Mladi listi so blagega, kislo-slanega in aromatičnega okusa, zato se koristijo v prehrani v obliki solate, starejši listi pa se pred uporabo skuhajo, rastlino lahko uporabljamo tudi kot začimbo ali za juho. Mnogi tako to rastlino štejejo za "superživilo", ki se pojavlja v priznanih restavracijah po vsem svetu.
Te rastline imajo radi toplo: čim več toplote tem bolje. Tolščak se običajno razmnožuje s semeni, lahko pa ga gojite tudi s potaknjenci. Potrebuje polno sonce, da najbolje uspeva, če želite spodbuditi pridelavo cvetja, pa ga sadite na območju, ki je delno zasenčeno od dnevne vročine.
Z gojenjem v ilovnatih, poroznih tleh boste dobili večje, bolj sočne rastline kot v strnjeni, revni zemlji. Vendar so rastline, gojene v manj kakovostnih tleh, močnejšega okusa. Če zagotovite enakomerno in dosledno vlago, boste dobili bolj trdno in trdno letino. Rastlino zmerno zalivajte, najsrečnejša je v suhih, a ne presušenih, tleh. Če želite preveriti, ali ima vaša rastlina pravo količino vlage, prst potisnite v zemljo. Če je do prvega členka prst suha, je čas za zalivanje.
Portulak se hitro razrašča. Če ne želite, da prevzame vaš vrt, obrežite rastlino nazaj na dva centimetra nad zemljo ali jo naberite v celoti, preden zacveti. Sredi poletja nanesite centimeter organske zastirke, da se ne razširi. Zastirka upočasni širjenje portulaka, tako da blokira sončno svetlobo, ki je potrebna za kalitev semen, nekatere vrste zastirke, na primer listi oreha, pa vsebujejo tudi kemikalije, ki zavirajo rast.
Lahko ga gojite v posodah, kjer lahko povsem srečno uspeva, saj ne potrebuje vsakodnevnega zalivanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV