Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji

VRT

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji

L.M.
23.12.2024, 5:00
0

Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Puntarelle, sorodnica radiča in cikorije, je trajnica, vendar se običajno goji kot enoletnica. S svojo značilno zavihano obliko jo lahko včasih opazimo na tržnicah, ki ponujajo domače, nekoliko manj pogoste vrste zelenjave. Zagotovo pa je ne boste zgrešili v Italiji, saj je pri naših sosedih že dolga leta izjemno priljubljena. Danes je razširjena po vsej Italiji, še nedolgo nazaj pa je bilo gojenje omejeno na tri regije – Apulijo, Kampanijo in Lacij.

Puntarelle
Puntarelle / FOTO: Adobe Stock

Toda kaj sploh je radič puntarelle? 

Gre za poganjke tako imenovanega katalonskega radiča ali cikorije z zelenimi, nazobčanimi listi. Čeprav se prodaja vse leto, sta sezonska letna časa, v katerih ta zelenjava raste, zima in pomlad.

Kako sadimo radič puntarelle?

Kot večino radičev tudi vrsto puntarelle pobiramo jeseni in zgodaj pozimi. Setev je najbolje opraviti ob koncu zime ali ob koncu poletja. Semena posejemo v plitve vrste pozno spomladi in jih poleti razredčimo na približno 8 do 10 centimetrov narazen.

Gojenje te vrtnine ni zahtevno, a je kot vedno treba upoštevati nekaj zahtev. Še posebej sta pomembni izbira najboljše klime oz. časa sajenja in priprava ustreznih tal za to vrsto rastline.

Sorta puntarelle najbolje raste v sredozemskem prostoru, brez težav pa jo lahko gojimo tudi v celinskem delu. V resnici je med najbolj odpornimi sortami radiča in jo zato zlahka gojimo tudi v nekoliko hladnejših predelih. To omogoča tudi pridelavo pridelkov jeseni in ne le spomladi.

V času intenzivne rasti mora biti izpostavljen soncu, zlasti v manj vročih območjih. Kar se tiče tal, ni posebnih težav, če le poskrbimo za dovolj zračno in dobro odcedno zemljo.

Solata, ki jo obožujemo pozimi
PREBERI ŠE
Solata, ki jo obožujemo pozimi

Koliko vode potrebuje radič puntarelle?

Po sajenju pazimo, da so pogoji za kalitev in kasneje za rast čim bolj ugodni. Puntarelle potrebuje stalno zalivanje, vendar naj bo količina vode zmerna. Predvsem se skušajte izogniti zastajanju vode, ki lahko, tako kot pri mnogih drugih rastlinah, povzroči gnitje korenin.

Za ohranjanje vlažnosti in rahlosti tal je prav tako potrebno redno okopavanje, s katerim odstranimo neželen plevel. Kar zadeva gnojenje, je smiselno začeti že v času sajenja ali celo prej. Zemlji primešajte zrel gnoj ali drugo gnojilo z visoko vsebnostjo dušika

Puntarelle
Puntarelle / FOTO: Adobe Stock

Kako vemo, kdaj je zelenjava zrela?

Pred nakupom radiča puntarelle ali pa pred nabiranjem na lastnem vrtu preverite, ali je glavica čvrsta in kompaktna, listi pa tesno sklenjeni okoli poganjkov. Barva mora biti intenzivna in nikoli obledela ali rumenkasta.

Hranilna vrednost radiča puntarelle 

Radič puntarelle vsebuje še posebno veliko mineralov in vitaminov – vitamin A, vitamin C, kalij, kalcij in fosfor, ki jih v vsakodnevni prehrani ne sme primanjkovati, še posebej v zimskem obdobju, ko nimamo na voljo veliko druge zelenjave. Znan je tudi njegov pozitivni vpliv na delovanje žolča, saj deluje razstrupljevalno. 

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
PREBERI ŠE
Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke