Dominvrt.si
dež

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?

B.R., J.V.
07. 01. 2023 05.00
0

Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Kaj je regenerativno kmetovanje?

"Regenerativno kmetovanje je sklop kmetijskih metod, ki povečujejo biotsko raznovrstnost in organsko snov v prsti ter tako pozitivno vplivajo na zdravje prst. Glavna razlika med konvencionalnim in regenerativnim kmetijstvom je v tem, da si konvencionalno kmetijstvo prizadeva ustvariti čim več ene vrste pridelka, regenerativno kmetijstvo pa si prizadeva ustvariti čim več odnosov med različnimi vrstami rastlin," razloži doktorica znanosti Ana Vovk, ki je doktorirala iz fizične geografije in varstva okolja ter je redna profesorica na mariborski Filozofski fakulteti, na Učnem poligonu za samooskrbo Dole pa svoje znanje prenaša v prakso: "Prednostna naloga regenerativnega kmetijstva je zdravje prsti, ki je tesno povezano s celotnim zdravjem našega prehranskega sistema. Zdravje prsti vpliva na vse, od zdravja rastlin do dobrega počutja ljudi in okolja. Hkrati pa regenerativno kmetijstvo vključuje visoke standarde za dobro počutje živali."

Kaj je permakultura?
Preberi še
Kaj je permakultura?

 

Zakaj bi morali kmetovati tako?

"Zdravje prsti je ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane, zato je treba tako kmetovati. V prsti so pretrgane prehrambene vezi, zato je ključno vzpostaviti zdravje prsti. Ta način kmetovanja se krepi v času, ko je prst zelo ogrožena in ko so mnoga območja po svetu, tudi v Evropi, postala kot puščava. Upravljanje je ključno za boljše zdravje prsti in regenerativno kmetijstvo je najpomembnejša metoda, ker posnema delovanje narave." Doktorica znanosti še doda, da se kmetje preveč zanašajo na zunanje vnose, zato sta med glavnimi cilji regenerativnega kmetijstva njihovo zmanjšanje in podpora naravnemu delovanju. "To pomeni, da je treba pustiti naravi, da razvije sistem, ki ga sama predvideva. V praksi moramo zemljišča zasejati z različnimi vrstami posevkov, zmanjšati odmerke gnojil in jih dopolniti z organskimi vnosi, kot sta raztreseni gnoj in kompost, ter omogočiti daljša obdobja mirovanja."

Razloži tudi, da poznamo več konceptov regenerativnega kmetijstva. Tako so najbolj znani kmetovanje brez obdelave tal, ki vključuje pokrivne posevke, regenerativno pašništvo, ki vključuje migracijo črede živali, ter agrogozdarstvo, ki združuje pridelovanje hrane in vzrejo živali na enem samem zemljišču. 

Kako začeti s samooskrbo?
Preberi še
Kako začeti s samooskrbo?

 

Kmetovanje brez obdelave tal

"Kmetovanje brez obdelovanja tal pripomore k boljši kakovosti tal in manjšim vnosom kmeta. Pri kmetovanju brez obdelovanja tal so ena izmed glavnih metod pokrivni posevki, ki pripomorejo k ohranjanju ravnovesja s sočasnim sajenjem dveh ali več poljščin glede na to, kaj bo naslednji posevek na tem polju." Kot primer poda, da je idealen pokrivni posevek pred sajenjem koruze, ki zemlji odvzame veliko dušika grah: "Na ta način lahko kmet zmanjša uporabo sintetičnih gnojil in tla ostanejo zdrava. Pomembno je, da na polju vedno nekaj raste. Vsi ostanki se pustijo na njivi, kar pomaga pri pronicanju vode, ščiti tla, ohranja temperaturo tal in dodaja organsko snov, ko se ti ostanki razgradijo."

Hrana ima zaradi uporabe pokrivnih posevkov in biodinamičnih pripravkov boljši okus.
Hrana ima zaradi uporabe pokrivnih posevkov in biodinamičnih pripravkov boljši okus. FOTO: osebni arhiv Ane Vovk

"Hrana ima zaradi uporabe pokrivnih posevkov in biodinamičnih pripravkov boljši okus, rastline pa imajo boljši koreninski sistem, kar pomeni, da so korenine daljše in da je vsaka posamezna korenina obdana z zemljo. To nakazuje, da so v tleh mikrobi, glive, deževniki in drugi organizmi," še pojasni ter poudari, da s sajenjem različnih posevkov v tla vnesemo različna hranila, ki jih tam običajno ni, in s tem nahranimo različne vrste mikrobov: "To pomeni kalitev manjšega števila semen plevela, kar pomeni manjšo potrebo po uporabi herbicidov. Poleg tega pokrivni posevki zagotavljajo zavetje in hrano prostoživečim živalim. Več je metuljev, miši, krtov in zajcev ter posledično več sov in kanj."

Regenerativno kmetovanje so mnogi ponotranjili kot način življenja, še doda, saj je skrb za prst sedaj glavna naloga človeštva, če želi preživeti: "Po Sloveniji imamo kar nekaj območij, kjer kmetujejo tako, in na tak način lahko pomembno prispevamo k odgovornemu kmetijstvu. Za začetek takega kmetovanja je pomembno poznati zakonitosti delovanja narave." Za konec še pojasni, da se takega načina kmetovanja lahko loti vsak "četudi je zemlja morda obremenjena, se lahko s to metodo prav zaradi odpovedovanja obračanju zemlje in uporabe številnih posevkov obnovi.

Regenerativno kmetovanje so mnogi ponotranjili kot način življenja.
Regenerativno kmetovanje so mnogi ponotranjili kot način življenja. FOTO: osebni arhiv Ane Vovk
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698