Je romanesco brokoli ali cvetača? Pravzaprav je malo obojega, povrh vsega pa je še sorodnik zelja. Spada namreč v družino križnic. Gre za zelenjadnico italijanskega izvora, z značilnimi limetno-zelenimi glavami, sestavljenimi iz številnih geometrijskih cvetov.
Kaj je romanesco?
Romanesco je pravzaprav rezultat križanja dveh sort znotraj vrste kapusnic – brokolija in cvetače. Raste podobno kot cvetača, ima debele peclje in široke, robustne liste. Posamezno glavo lahko poberemo, ko ta doseže primerno velikost. Navadno je to v jeseni od septembra naprej. Lahko počakamo, da rastlina razvije večje cvetne glavice, ali pa poberemo manjše.
V primerjavi z belo cvetačo romanesco izstopa z višjimi vrednostmi vitamina C, karotenoidov, polifenolov in visoko antioksidativno aktivnostjo zaradi prisotnosti rastlinskih pigmentov.
Vzgoja romanesca iz semena
Sadimo ga od pomladi do sredine poletja. Semena posejemo centimeter globoko, pri čemer uporabimo dva do tri semena na lonček. Ko vzklijejo, jih lahko razredčimo tako, da določene sadike presadimo v drug lonček ali pa pustimo le najmočnejše rastlinice, preostale pa zavržemo.
V toplem ozračju bodo semena vzklila že v nekaj dneh, vendar s presajanjem počakamo približno dva tedna. Semena za kalitev potrebujejo minimalno temperaturo 10 stopinj Celzija, kasneje pa se lahko dnevna temperatura giblje okoli sedem stopinj Celzija, kar ne bo imelo negativnega vpliva na rast.
Mlade rastline, ki so bile vzgojene v notranjih prostorih, je treba utrditi, preden jih posadimo na vrt. To bo preprečilo šok, ki bi lahko bil zanje usoden. Utrjevanje je še posebej pomembno v celinskem podnebju in ob dolgih zimah.
Pogoji za rast
Pri presajanju na vrt moramo upoštevati, da romanesco potrebuje veliko prostora, saj ni samo širok, ampak zahteva tudi veliko hranil za rast glav. Nega mladega romanesca mora vključevati redno zalivanje in odstranjevanje plevela, ki odžira hranilne snovi. Rastline postavimo vsaj 60 centimetrov narazen v vrste, razmaknjene meter druga od druge.
Romanesco potrebuje bogata in rahlo vlažna tla
Tako kot druge kapusnice tudi romanesco uspeva v precej težkih in alkalnih, a hranilno bogatih tleh. Če so naša tla kisla, lahko dodamo kakšno pest apna, za obogatitev tal pa organsko gnojilo. Priporočljivo je, da izberemo zaščiteno sončno mesto in poskrbimo, da bodo mlade rastline posajene dovolj globoko in zelo trdno. Še posebno zaščito potrebujejo v vetrovnih dneh.
Romanesco redno zalivajte, zlasti v suhem vremenu. Ko so rastline ukoreninjene in dobro rastejo, jih hranimo z gnojilom z visoko vsebnostjo dušika. To bo pospešilo rast in pomagalo pri oblikovanju glav.
Mlade sadike, ki smo jih pravkar posadili na prosto, zaščitimo pred polži. Težavo pogosto predstavljajo tudi padavica sadik, golšavost kapusnic in kapusna plesen.
Uporaba romanesca v kulinariki
Ko gre za kuhanje romanesca, je manj vsekakor več. Pripravimo ga tako, da ga splaknemo pod mrzlo vodo in odrežemo osrednji pecelj, pri čemer bodo posamezni cveti razpadli kar sami. Vržemo jih v vrelo slano vodo in kuhamo največ pet minut. Romanesco se bo odlično obnesel v večini receptov, kjer bi sicer uporabili cvetačo ali brokoli.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV