Ruj raste v obliki pokončnega, grmastega drevesa, ki je sestavljen iz več delov.
Listi so voskasto zeleni, razen tistih kultivarjev z vijoličnimi listi. Listi ovalne oblike zrastejo do 7 centimetrov v dolžino in jeseni postanejo rumeni, oranžni ali škrlatno rdeči, odvisno od sorte.

Ime 'dimni grm' izhaja iz valovitih dlačic, pritrjenih na cvetne grozde, ki se navadno obdržijo skozi vse poletje, sčasoma pa se obarvajo v umazano rožnato do škrlatno barvo.
Grm posadite na prosto spomladi ali jeseni. Ta vrsta grma ima srednjo stopnjo rasti, kar pomeni, da bo zrasel približno od 30 cm do 1 m na leto. Je rahlo strupen za ljudi, njegov sok pa lahko povzroči draženje kože.
Kam posaditi ruj?
Ruj potrebuje veliko sonca, zato ga posadite na mesto, kjer bo prejemal neposredne sončne žarke vsaj 6 do 8 ur na dan ter pazite, da mu druge rastline ne bodo ovirale dostopa do svetlobe. Ker nima težav z rastjo v praktično kakršnikoli zemlji, ga lahko posadite tja, kjer druge rastline ne bi dobro rasle, na primer v bolj trdo, zbito ali peščeno zemljo. Odmaknite ga od vetrovnih območij – pri tem vam lahko pomaga zid ali druga ovira. Dobro se obnese kot osrednje drevo na vrtu ali kot živa meja oz. pregrada, ki nudi zasebnost.
Kako in kdaj posaditi ruj?
V posodi gojeni ruj je najbolje saditi spomladi, lahko pa tudi jeseni. V dobro odcedni zemlji izkopljemo luknjo, ki je dvakrat širša in ravno prav globoka, da lahko vanjo postavite koreninsko grudo. Pri sajenju ne dodajajte gnojila, saj lahko ta opeče korenine. Pred sajenjem z rokami zrahljajte korenine. Rastlino postavite v luknjo in jo do polovice zasipajte. Potlačite zemljo, da odstranite zračne mehurčke, in ponovite postopek z drugo polovico luknje. Ko je zemlja utrjena, okoli koreninske grude na površini naredite nekaj cm globok jarek in vanj nalijte vodo – pri čemer pazite, da ta ne pride neposredno v stik z deblom.
Ko drevo uspešno prestane fazo presajanje in je že dobro utrjeno, je malo verjetno, da bi ga pokopale neustrezne razmere kot je denimo mraz ali vročina in suša.

Nasveti za nego ruja
Ruj je enostaven za vzdrževanje in nego, pri čemer je še posebej odporen na sušo in slabo kakovost tal.
Dobro se obnese v skoraj vseh pogojih tal, če so le dobro odcedna. Težave lahko povzročijo slabo odcedna ali razmočena tla.
Mlade rastline je treba obilno in redno zalivati dvakrat na teden, a ko se ustali, je ruj dobro odporen na sušo in suhe razmere. Zrele rastline lahko dobro uspevajo, če jih v sušnem obdobju zmerno zalivamo vsakih 14 dni.
Temperatura in vlažnost
Ustrezajo mu zmerne temperature in povprečno suha raven vlažnosti. V vlažnih, zelo toplih podnebjih so glivične bolezni pogosto problem.
V hladnejših podnebjih lahko zimski vetrovi poškodujejo rastlino, zato jih je treba v teh regijah saditi v zaščitenih pogojih. Pazite, da v tem letnem času ruja ne zalijete preveč, prav tako se izogibajte gnojenju. Uporabite približno 3 centimetre debelo zastirko in jo namestite okoli podnožja vaših zunanjih rastlin, da zaščitite korenine.
Gnojenje
Ruj ne potrebuje veliko dodatnega gnojenja. Po potrebi ga lahko pognojite spomladi. Če že, bo najverjetneje bo potrebno dodati gnojilo z visoko vsebnostjo dušika.



Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV